Продължителна болка в ставите е сигнал за ревматизъм



Проф. д-р Мария Панчовска, дм, e сред лекарите, които се включиха в инициативата „Не отлагай, прегледай се днес” на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) за ранна диагностика на ревматичните заболявания. Тя ще преглежда безплатно днес. Проф. Панчовска е специалист по вътрешни болести и ревматология. Проучва за първи път в страната ни и води единствения диспансер за болните от синдрома на Сьогрен. Преподавател е в Медицинския университет Пловдив.


Проф. Панчовска, защо се включихте в кампанията на ОПРЗБ за безплатни прегледи на ревматично болни пациенти?  

- Радвам се, че мога да консултирам тези пациенти и да работя за каузата - ранна диагностика на ревматичните болести. Това е обща кауза - за нас, специалистите ревматолози, и за пациентите.

Какви симптоми трябва непременно да отведат страдащия при ревматолог?

- Болката и възпалението на малките стави на ръцете, на коленните стави, болките в кръста и гърба, особено в млада възраст, често се явяват първи  признаци на ревматично заболяване. В ранните стадии невинаги може да се определи за каква ревматична болест точно става дума. Тогава говорим за ранен, недиференциран артрит.  

Когато възникне болка, оток и скованост в ставите, която продължава  повече от 30 минути, пациентите трябва да се консултират със специалист ревматолог. Това трябва да стане в рамките на първите шест седмици от началото на техните оплаквания - нерядко се касае за ранен стадий на ревматоиден артрит или за друго ревматично заболяване.  

При диагнозата и  лечението на ревматичните заболявания ревматолозите се съобразяваме с препоръките на Европейската лига за борба с ревматизма. Лечението на пациентите с ранен артрит трябва да се осъществява от специалист ревматолог. Поставянето на достоверна диагноза може да стане само след обстоен клиничен преглед с подробна анамнеза, като се вземат предвид резултатите от назначените лабораторни и образни изследвания.  

Европейската лига за борба с ревматизма препоръчва разработването на въпросници, които да се ползват от пациентите и от общопрактикуващите лекари за по-бърза диагноза на ранния артрит, защото забавеното насочване към специалист е една от водещите причини за неблагоприятна прогноза при ревматичните болести.

Точно това цели инициативата „Не отлагай, прегледай се днес” - да се съкрати времето, за което пациентът да получи точна ревматологична диагноза и да започне навременно адекватно лечение.

Как протича прегледът за ревматично заболяване?

- Това е обстоен клиничен преглед със специфично функционално изследване на опорно-двигателния апарат. Анамнезата съдържа насочени въпроси за уточняване на ревматичните оплаквания и прояви. Ако пациентът представи лабораторни или други изследвания, ревматологът преценява какви други тестове са необходими.

Специалистът прави също оценка на общото здравословно състояние на пациента, на неговите придружаващи заболявания, на рисковите фактори, които имат отношение към артрита - тютюнопушене, наднормено тегло, състояние на устната кухина и съзъбието, мястото на имунизациите. След комплексна оценка се започва адекватно лечение.

Ревматологът преценява необходимостта от медикаментозно и немедикаментозно лечение при всеки конкретен пациент. При назначаване на терапията обясняваме на пациента защо е важно да се придържа стриктно към нея. А в основата на всичко това е изграденото доверие между лекар и пациент.

От какво се притесняват най-много пациентите?

- На пациентите трябва коректно да бъде обяснено за тяхното ревматично страдание - какъв е ходът на болестта, възможностите за лечение, прогноза. Част от пациентите се притесняват дали болестта ще се отрази върху семейното планиране, дали ще засегне репродуктивната им функция. Интересуват се също относно плановите имунизации, предстоящи операции, развитието на съпътстваща остеопороза в хода на ревматичната болест.

Съвременното лечение на ревматичните болести включва биологични средства. Пациентите задават немалък брой въпроси относно ползите от биологичната терапия и евентуалните рискове.

Има ли протокол, по който лекарите съобщават тежките ревматични диагнози?  

- Винаги трябва да се търси подход за съобщаване на лошите новини. Важно е да бъде обяснено коректно на болния какво представлява неговото заболяване и какви са възможности за неговото лечение. Това ”пречупва” лошата новина за сериозното заболяване и дава на пациента надежда, свързана с възможностите за лечение.     

Какво представлява синдромът на Сьогрен? Приблизително колко българи страдат от това заболяване?

- Синдромът на Сьогрен е една от най-честите ревматични болести - около 2% от хората страдат от нея. Почти толкова са обаче и недиагностицираните случаи. Боледуват по-често жените. Болестта започва обичайно във възрастта между 35 и 50 години. Представлява хронично автоимунно възпаление на екзокринните жлези - основно на слъзните и слюнчените жлези.

Главните прояви на болестта са сухота в очите и в устата. Синдромът на Сьогрен е системно автоимунно заболяване, което може да засегне също вътрешните органи - белите дробове, бъбреците, храносмилателната, нервната система.

Вероятно причина за това е, че синдромът на Сьогрен се бърка с други заболявания.

- Да, защото сухотата в очите, в устата, в гърлото и сухотата на лигавиците като цяло насочва пациентите към офталмолози, стоматолози, специалисти по УНГ болести, невролози, гинеколози. Едва когато пациентите съобщят за ставни оплаквания, биват насочвани към нас - ревматолозите. Диагностиката и лечението на синдрома на Сьогрен изисква интердисциплинарен подход - колаборация между различни специалисти.

Има ли терапия за синдрома на Сьогрен и поема ли се от Здравната каса?

- Провежда се заместителна терапия относно сухотата на лигавиците, а съобразно наличието на артрит и прояви от вътрешните органи се изписват нестероидни противовъзпалителни средства, синтетични антималарици, кортикостероиди, цитостатични имуносупресори, биологични средства. Лечението се провежда под контрола на специалист ревматолог. При вторичните форми на синдрома на Сьогрен медикаментите за основното ревматично заболяване, които са поети от Здравната каса, покриват само част от необходимата терапия.


Какво четем:

🔴 Яжте тези зеленчуци през ноември, за да не се разболявате

🔴 Бронзова къща превръща мястото на мавзолея в арт зона за година (снимки)

🔴 Загражденски водопади – приказна хубост в сърцето на Родопите

Източник: Марица



Коментари



горе