Търновецът Калоян Трифонов обикаля света с голямата си любов – контрабаса



ТЪРНОВЕЦЪТ КАЛОЯН ТРИФОНОВ ВЕЧЕ 20 Г. СВИРИ В ОРКЕСТРИ, РАЗЛИЧНИ ФОРМАЦИИ И ТЕАТРИ В ГЕРМАНИЯ, НО МЕЧТАЕ ДА СЕ ВЪРНЕ У ДОМА и да започне да преподава тук, каквото е научил за две десетилетия в странство. Калоян е контрабасист и казва, че е роден да бъде именно контрабасист. Инструментът е целият му живот и голямата му любов, затова е щастлив да работи това, което му доставя най-голямо удоволствие. Той е музикант на свободна практика, успял е вече да изгради име и да получи популярност сред колегите си в Германия, но продължава да се явява на конкурси и прослушвания при обявяването на всеки нов проект.

„Такава е практиката там. Някой решава, че иска да направи концерт, да организира турне и… събира оркестър. Истината е, че колкото и да си добър, там винаги си чужденец. Германците попълват свободните си работни места първо с германци, тогава поглеждат към чужденците. И в изкуството е така. Освен това обаче ти трябват и добри познати като навсякъде. В Германия му казват „витамин Б“, защото думата им „връзки“ започва с буквата „б“. Същото е като тук, човечеството не е по-различно въпреки представата, която ние имаме за Германия“, казва Калоян. И признава, че в сферата на човешките взаимоотношения нещата са по-точни и конкретни, по-организирано е всичко, но просто не си вкъщи и това винаги ще си остане най-голямата пречка пред него. „България много ми липсва и бих искал да се върна. Бих искал да се занимавам с музика и тук, макар че и други неща умея. Добър съм с компютрите и в кулинарията“, допълва Калоян, който не крие, че често омайва приятелите си в Германия с родна баница.

ТОЙ ЗАМИНАЛ ЗА ГЕРМАНИЯ ПРЕЗ 1997 Г., СЛЕД КАТО ИЗДЪРЖАЛ ПРИЕМНИТЕ ИЗПИТИ ЗА МЮНХЕНСКАТА КОНСЕРВАТОРИЯ. Завършил консерваторията в България и решил да опита да учи магистратура в Германия. Приели го веднага и той заминал. Оттогава се връща не повече от два-три пъти в годината. Но при всяко следващо завръщане, сърцето му все по-трудно се разделя с България.

Тук всеки път го посрещат майка му и леля му – двете жени в живота му, които са запалили у него любовта към музиката.

Калоян бил на 7-8 г., когато майка му Дочка Михова, цигуларка по професия и по душа, го записала да учи, естествено цигулка. „Аз обаче бях малко мързеливичък и тя реши да ме възпита, като ме запише при по-строг учител по цигулка. Обаче той си беше направо терорист и ефектът беше обратен. Затова си спомням, че веднъж й заявих съвсем ясно – и тази година ще ти направя удоволствието да свиря на цигулка, но след това отивам при леля да ме учи да свиря на контрабас“, връща се назад Калоян. Така и станало. Той издържал стоически въпросните 12 месеца и след това позвънил на вратата на леля си Веска Енева, която започнала да се занимава с него.

Контрабасът бил огромен и Калоян изобщо не се виждал зад инструмента, обаче звукът му харесал, той започнал да напредва бързо и така открил себе си. „Днес има и по-малки контрабаси, за да може децата да започнат обучението си и по-рано. Едно време инструментите бяха еднакви, общо взето свирил съм на такъв контрабас, на какъвто и сега свиря – огромен. Той и сега е колкото мен на височина, представяш ли си каква гледка съм бил едно време“, казва музикантът.

Той се справя малко и с пианото, защото едно време било задължително да се изучава този инструмент в музикалното училище и в консерваторията. А Калоян е учил и в Русенското музикално училище, и в това в София, преди да издържи изпитите за музикалната академия.

СЕГА КАЛОЯН ПЪТУВА МНОГО, ОБИКОЛИЛ Е ПОЧТИ ЦЕЛИЯ СВЯТ, МАЙ САМО В АМЕРИКА НЕ Е БИЛ. Казва, че публиката навсякъде е еднаква и когато си добър в работата си, аплодисментите са наистина нестихващи. „Знам, че ние като южен народ смятаме, че германците са студена нация. Обаче и те обичат, реагират с любов към това, което им харесва. Просто имат друго отношение към реда и дисциплината, обичат животът им и всичко в него да им е подредено, обичат конкретните отношения, не използват много излишни думи, като се каже нещо, това е. Затова оставят впечатление на студени хора. Но виж какъв парадокс – точно в тази студена нация са се раждали най-добрите поети и композитори – Гьоте, Шилер, Бах, Бетовен, Моцарт, който е австриец, но е немскоговорящ“, казва Калоян.

И допълва, че самият той е такъв човек, че малко неща му пречат. Затова и бързо е свикнал с нравите на Германия. „Пък и с подредеността бързо се свиква. Елементарно нещо само ще ти кажа. Чакаш градски транспорт и се оказва, че автобусът закъснява. Това веднага се изписва на табло на спирката и ти знаеш с колко минути ще закъснее твоят автобус. Така пестиш време, наясно си колко минути са ти нужни, за да стигнеш от точка А до точка Б. В моята сфера се срещам с хора професионалисти. И като отидеш в оркестъра да работиш, всички са си научили произведението, не се губи време да се четат нотите на репетиция. По принцип с две репетиции правим един концерт. Не казвам, че тук е по-различно, просто давам пример за прословутата германска точност и подреденост“, разказва Калоян. И уточнява, че противно на общественото мнение, музикантите също работят. Поне 6 часа на ден той отделя само за занимание с инструмента си. „Имам огромен късмет да работя това, което наистина обичам. Затова много искам да се прибера в България и да започна да преподавам тук тази моя огромна любов“, казва Калоян Трифонов.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА


Какво четем:

🔴 17 прости правила за успешен пробив в живота

🔴 Нашенци зад граница. Горнооряховка намери в Швейцария реализация за себе си и по-добър живот за своя син

🔴 Достойна българска майка се грижи за 13-те си деца без помощи! (ВИДЕО)

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе