Уникум: НАП преведе на пловдивско заведение СОVID-помощ от 5 бона и после си я взе
На единия ден НАП отпусна COVID-помощ от 5360 лева на пловдивски ресторантьор, а на другия ден си взе цялата сума обратно. За парадоксалния случай информира собственикът на ресторант „Терасата” Емил Николов. На 27 януари получих по банковата си сметка парите по мярката „20% от оборота”, която се администрира от приходната агенция, а на 28 януари сметката ми отново беше празна, защото НАП дръпна сумата заради стари мои задължения, разказа той. Аз наистина имам задължения за неплатени осигуровки и ДДС, за които обаче сключих споразумение за разсрочване с Агенцията.
Заведението е под ключ от последния локдаун – 27 ноември със заповед на здравния министър, не работи дори с доставки на храна за вкъщи. И ако това е помощ за затворения бизнес, здраве му кажи, с едната ръка държавата дава, а с другата – взима, а ние пак сме на нула, емоционално коментира Емил Николов. Той вече се е посъветвал с адвокат как да действа оттук нататък, защото се опасява, че държавата може да го накара да върне безвъзмездната помощ, която дори не е успял да види кеш.
На дружеството „Терасата” ООД има наложен запор, съобщиха за marica.bg от НАП. Спазвайки буквата на закона, при постъпления в банковата сметка, ние сме длъжни да направим удръжка за погасяване на задълженията към бюджета, обясниха данъчните. Тоест, по вече запорирани сметки законът допуска изпълнение и върху безвъзмездна финансова помощ.
Все пак има възможност фирмата да разполага с част от парите, преведени като помощ за оборотен капитал. Управителят трябва да подаде до НАП искане за неотложно плащане и така ще му бъде освободена част от сумата, посочиха данъчни. В указанията на НАП ясно е записано, че с парите от тази мярка може да се закупят суровини и материали, да се плати наема на помещението, сметките за ток и вода, заплатите и осигурителните вноски за персонала. За сметка на това не могат да се покриват данъци и да се погасяват вноски по кредити в банка.
По информация на marica.bg пловдивският казус съвсем не е единствен в страната.
Големият въпрос обаче е как фирма със задължения е успяла да премине първоначалното „сито” на НАП и да бъде одобрена за подкрепа чрез оборотен капитал. Проверката на кандидатите става автоматично чрез специален софтуер. Системата не е сгрешила, обясниха данъчни експерти. Помощ не могат да получат фирми, които имат публични задължения /данъци, мита, акцизи, осигуровки и др. вноски към бюджета/ с дата преди 1 януари 2020 г. Въпреки че запорът на пловдивския ресторантьор е от ноември 2019 година, той отговаря на условията на помощта /която има много изключения, упоменати в Указанията/ и парите са му отпуснати абсолютно законно, казаха от НАП.
Какво четем:
🔴 Майстор занаятчия от Пловдив се самоуби заради проверка на служители на НАП🔴 Пророкът Божидар Караджов: Виждам Румен Радев на върха на България!
🔴 Възстановяват данъците на българи, работили в чужбина
Източник: Марица