Срещу 40 евро годишно: Българи завършват висшето си образование в Австрия




"В родината на Моцарт образованието в държавните университети е безплатно, а бъдещите висшисти дължат само административна такса, която е 20 евро на семестър", обяснява Ели Тончева, управител на консултантска агенция за образование зад граница.  Тя допълва, че в медицинските факултети студентите от ЕС дължат семестриална такса от 363 евро, плюс административната от 20 евро. За сравнение, до 36 000 паунда средно на година ще дават бъдещите лекари във Великобритания след Brexit.





Заради високите такси и необходимостта от студентски визи на Острова младежите се насочват към други държави. Най-популярни у нас са програмите в Германия, Австрия и Нидерландия. Пред "Телеграф“ Таня Тодорова, старши специалист по образование в чужбина в „Едланта“, коментира, че както през настоящата, така и през предстоящата учебна година се очаква обучението да е хибридно - на място и онлайн. "Обикновено лекциите са онлайн, а упражненията се провеждат присъствено, като това се отнася за програми, които изискват обучение и на място – предимно медицина, специалности в сферата на биологията или химията или арт специалностите", казва Таня Тодорова. Според нея се засилва интересът на кандидат-студентите към Германия и Австрия. Там в резултат на пандемията миналата година имаше малки промени при кандидатстването. Освен сроковете за подаване на документите, които бяха удължени с месец, записването и приемните изпити на много места се провеждаха дистанционно.





И в Германия висшето образование в държавните университети е безплатно, дължат се единствено административни такси. Там сумите са между 150 и 400 евро. Тези такси се актуализират всяка година и се увеличават с около 5 евро, но това увеличение по никакъв начин не е свързано с пандемията, казват експерти. "По правило немските университети не предлагат стипендии за чуждестранните студенти, но има програми за финансово подпомагане, които се управляват от различни частни организации. За тези стипендии се кандидатства след успешен прием за студент, а критериите за тяхното получаване са: отличен успех, социална ангажираност и планове за кариерно развитие", разяснява Белослава Пламенова, консултант за образование в Германия и Австрия. Самата тя е била студент в Германия, където висшето образование е сред най-финансово достъпните за българи. Към момента срокът за кандидатстване там за зимен семестър е обявен за юни, но все още се обсъжда дали ще се наложи да бъде удължен, каза тя. Все повече кандидат-студенти се насочват към програми на английски език в университетите в Германия и Австрия. В тези университети стремежът е да се осигури присъствено обучение на първокурсниците, както и за всички студенти в специалностите, които включват практически дейности.






Сред най-предпочитаните в Германия остават машинно инженерство, информатика, медицина, фармация, стоматология и архитектура, а от хуманитарните специалности най-желана е психологията. Една от най-желаните дестинации за европейско образование, наравно с Германия и Австрия, е Нидерландия. Там годишната такса за обучение във финансираните от държавата университети за учебната 2021/2022 година е 2168 евро. През последните няколко години правителството на Нидерландия намали тази такса наполовина за първата година от бакалавърската степен, припомнят експертите от „Едланта“. Тъй като голяма част от таксата за следването се покрива от държавата, холандските университети нямат практиката да отпускат стипендии. Въпреки това за кандидат-студентите в Нидерландия държавата предлага студентско финансиране, което покрива академичната такса. Също така тези, които работят, а семействата им имат нисък доход, могат да се възползват от допълнително социално финансиране.






Към момента не се знае дали от студентите ще се изисква ваксинация или отрицателен тест, за да може от есента на 2021 лекциите да се провеждат на място, обясняват експертите. Това все още се обсъжда от Европейската комисия, като се очаква да има решение в близките няколко месеца. Продължава тенденцията от миналата година да се удължават сроковете за кандидатстване, но това е решение, което всеки един университет взима самостоятелно.


Какво четем:

🔴 Последните 20 години в спомени от снимки – как се докарахме дотук / СНИМКИ И ВИДЕО

🔴 Министър Терзийски се обясни в любов на жена си / СНИМКА

🔴 Новите мерки за цялата страна влизат в сила от понеделник, за столицата по-рано!

Източник: Актуално



Коментари



горе