Човешки профили на "Орлови скали"



На 3 км от центъра на с.Сърница се намира забележително древно светлище - "Орлови скали". Върху това твърдение работят археолозите от НАИМ -БАН проф. Ана Радунчева и доц. д-р Стефанка Иванова. Техните хипотези са направени, въз основа на провокативни снимки, а не върху конкретни доказателства. Фотографиите, които будят интереса както на учените, така и на туристите, показват ясно очертан профил, издълбан между скалните масиви на Орлови скали. 

Всичко започва, когато фотографът Мирослав Чобанов, който през 2016 г. публикува снимки на човешки профил оформен в скалните масиви на Орлови скали. Откритието става съвсем случайно, докато Чобанов разглежда свои фотографии и забелязва добре очертано лице между каменните блокове. На снимките ясно се вижда, че това е мъжки профил на височина 30-40 м, оформен в скалния масив на Орлови скали, който от много години служи за катерене. 

Интересното скално лице провокира проф. Ана Радунчева и д-р Стефанка Иванова да започнат проучване. Според Радунчева мъжкият профил със сигурност е изработен от човешка ръка, най-вероятно с каменно сечиво. Професорът предполага още, че Орлови скали са част от верига светилища в Източни Родопи, към които принадлежат комплексите край селата Татул и Ангел Войвода. Намерени са и много каменни фрагменти, които показват, че светилището датира от IV хил.пр.Хр. По време на теренното изследване Мирослав Чобанов открива и заснема още два профила в скалите. Ана Радунчева потвърждава, че повечето от монументалните скали са оформени от човек, като самите профили са вторично обработени с камък. 


Какво четем:

🔴 Вече сме заедно и се обичаме силно!

🔴 Намериха любовните писма на Невена Коканова до Раде Маркович

🔴 Смиляна Захариева и 101 каба гайди

Източник: Кмета



Коментари



горе