Пет важни извода от сезона на Григор Димитров
Ето пет, които може да претърпят леки изменения до последния удар по топката вв Лондон през ноември, когато е Финалният "Мастърс" за 2017 г.В последната седмица на октомври Григор Димитров влиза в турнира във Виена от ранг 500, като след него го чакат само още две участия до края на годината.
За генерални изводи може и да е малко рано, но белезите на прогреса и тенденциите, които тази година ще нанесе в кариерата на Григор са съвсем видни.
Ранглистата не лъже
Това е доказано, както е с и класирането във футбола. "Не ни върви, а онези са късметлии"... Празни приказки. В спорта точкуването и класиранията отдавна са работеща система.
Щом си в топ 10, значи си играч от каймака на тениса. Григор се задържа там вече месеци, като тенденцията категорично е да иде още нагоре, което ще се случи още следващата седмица. Осмото място не се дължи само на травмите на хората край него в ранглистата, въпреки че и такива мнения прочетохме и чухме.
Ключовата дума е постоянство, а Димитров, с малки изключения (на клей най-вече) го държи здраво като стандарт през годината.
Немалко значение за това има и работата с треньора Дани Валверду, която продължава вече година и половина. Дълго партньорство, което дава резултати и сигурност. Явно Григор намери точния човек, след като смени няколко пъти щаба си през периода от 2014-а до 2016 г.
Баланс победи/загуби
За момента той е 43-18, като най-доброто постижение на българина е 45-18 през 2014 г., която бе несравнимо най-добрата в кариерата му до преди настоящата.
Можете да се обзаложите, че победите ще са повече в края на 2017-а, защото и Виена, и Париж, а дори и Лондон, дават основание да се надяваме на поне по една такава.
Всъщност сравненията с 2014-а ще стават все повече, защото и финалите и титлите са в паритет към момента с 2017 г. - 3 спечелени трофея и 1 загубен на финала.
Е, разликата е, че сега Димитров има още три турнира пред себе си и може да подобри най-доброто си постижение.
Проблемът с психиката и манталитета май е в миналото
Често през годините от 2012-а насам това е основното обвинение (от специалисти и неспециалисти) към Григор Димитров. "Няма характер, огъва се, липсва му психика за големите мачове..." Знаете. Чували сте, чели сте.
Само че през тази година световният №8 срина два пъти един от най-неудобните си съперници - Хуан Мартин дел Потро, като и в двата случая не се огъна в трудни ситуации.
Обратите не бяха никак редки през годината за Григор, а коравите му мачове с ужасно силния Надал в двата турнира в Китай доказаха, че проблем в главата няма. Те не бяха загубени заради срив или огъване на българина. Малки детайли ги пратиха в ръцете на световния №1.
В добавка, една статистика: Димитров е втори след Рафа Надал в процентите (47.9%) удържан сервис гейм от 15-40, което се счита за сериозен белег за психическа устойчивост.
Първа титла в "Мастърс 1000" и Финал в Лондон
Наградата за добрата година на Григор Димитров ще е достигането на Финалния "Мастърс" в Лондон, което досега той не бе правил. Заслужи си го с резултатите и постоянството.
Победата му в Синсинати донесе първи трофей от турнир "Мастърс 1000", друг повод за оптимизъм, заградено с кръгче постижение или - наречете го както искате.
Предстои предизвикателството "трофей от турнир в Големия шлем", което категорично разделя играчите-шампиони от тези, които остават просто отлични тенисисти.
Както и при ранглистата (виж по-горе), случайни шампиони в Шлема няма. Това е следващата цел пред Григор.
Предстои много по-трудна година
Започваме именно от предизвикателствата. Най-голямото е да се затвърди това, което имаме като впечатление и изводи от 2017 г.
Опитът е на страната на Григор, който не успя да задържи нивото от 2014 г. през следващата и пропадна, не само в ранглистата.
Доказването и надграждането през 2018-а ще е много тежка задача, защото в тура се завръщат Ноле, Мъри, Стан Вавринка, Раонич, Нишикори... Всички те ще са презаредени, гладни за рестарт след травмите и изключително мотивирани.
А и Димитров ще има доста точки за защитаване заради добрите си игри от тази година.
Но нали именно това е идеята - спортът, както и животът, са постоянно доказване и защитаване на име, репутация и постижения.
И усъвършенстване.
Какво четем:
🔴 Образователният модел "Сендов"🔴 Когато във всяко село имаше училище и детска глъч
🔴 Българин грабна голямото отличие „Музикант на годината“ в Канада
Източник: Дир.БГ
Коментари
![](./i/blank.gif)