Ще можем ли да пътуваме в Англия след Brexit?



Brexit буквално взриви Европа и света в последните няколко седмици. Колкото и обсъждан да беше референдума за излизане на Англия от Европейския съюз, резултатите от него шокираха, както обикновените хора, така и медиите. Сега вече е факт – Англия единодушно реши, че населението и иска да напусне съюза, с претекст голямата маса емигранти. Но какви ще са последиците от това за националната им валута, за туризма, сферата на услугите, пътуванията и емиграцията е рано да се каже със сигурност. Коментарите на големите медийни телевизии и вестници на острова са доста уклончиви и никак не очертават розово бъдеще за острова, след като Brexit влезе в сила след 2 до 4 години. Разбира се процеса няма да е рязък, а плавен, но евентуалните промени ще са осезаеми, както за чужденците, така и за самите британци. Сферата на туризма и тази на свободното пътуване с нискобюджетни авиолинии ще са едни от най-засегнатите. За едни падането на местния паунд ще е добре дошло, докато за други ще означава солидни загуби. Ето и едни от основните акценти, които евентуално ще влязат в сила, след като страната окончателно напусне Европейското семейство. Те засягат и много българи, които живеят на острова или тукашни семейства имащи близки там.

Самолетните билети ще поскъпнат драстично!

След, като Brexit стана факт, много от нас си задават натрапчивия въпрос – Ще можем ли да пътуваме до Англия свободно? Ами за момента все още да и то по начина, по който са го правили хиляди от нас доста пъти. Но след окончателното излизане на страната от съюза, нещата съвсем няма да стоят така. Първото, което ще се промени е цената на полетите и самолетните билети от и към Обединеното кралство. Членството в Евро съюза гарантираше на страната клаузата „Отворено небе“. Така тя ползва, както и останалите страни членки повече маршрути, по-евтини такси, повече авиолинии, в рамките на съюза. След, като го напусне за нея ще важат директивите за страните извън съюза и това ще доведе до значително поскъпване на полетите и цените на самолетните билети. Дори нискобюджетните авиокомпании, като Rayan air и Easy Jet ще вдигнат цената на билетите си, засегнати от по-високите такси. А налагането на вид визов режим за населението на Европейските страни, сред които е и България, от страна на Англия и обратното е следващата болезнена крачка от напускането.

Рязък спад на Паунда спрямо останалите валути.

Това вече е факт и то неоспорим. След, като резултатите от Brexit бяха обявени, паунда драстично намали курса на котировките си. Добрата новина е, че любителите на английските дестинации за почивка, ще са облагодетелствани в случая. Те ще плащат доста по-малки суми за своите почивки на острова. Друг е въпросът, как това ще се отрази на английската икономика? Лошата новина е за господата британци, за които почивка в чужбина ще излиза доста по-солено, отколкото са плащали досега. Все пак всичко си има своите добри и лоши страни и англичаните вероятно ще изпитат ефекта и от двете!

 Емигрантите във Великобритания ще намалеят ли?

Това е ключовият въпрос, които тормози мнозина до момента. Все пак клечката на целия този пожар, беше драсната именно заради недоволството от голямата имиграция на острова. Дали тя ще намалее и как това ще стане, само бъдещето може да покаже. Показателен ход обаче е, че инициатора на Brexit Дейвид Камерън подаде оставката си. Така да се каже „потъващият кораб“, бива напускан! На фона на всичко това не е сигурно дали емиграцията ще намалее и до колко, но е сигурно, че до 1/3 от испанци, германци и италианци са склонни да не посещават Англия често, както и до 1/4 от французите. Това сочат последни данни от статистиките. Не само Европейските страни, но и страни, като Канада и САЩ ще намалят посещенията си до острова с до 10-12%. Тази тенденция е реална и може би тревожна за островитяните и развитието на туризма им!

Криза на работна ръка в сферата на обслужването.

Както повечето от нас знаят, английската сфера на услугите в туризма и хотелиерството се гради основно на работна ръка от имигранти. Въпреки недоволството си към тях, британците трябва да признаят, че именно имигрантите поддържат голяма част от икономиката им. И ако говорим с факти, то проучване на Асоциацията на Британските Туристически Агенти сочи, че повече от 70% от работните места в бранша са заети именно от имигранти. Тази статистика е доста красноречива сама по себе си и ни навежда на извода – ще има недостиг на работна ръка в сферата на услугите не само в областта на туризма, но и като цяло!

И в крайна сметка управниците трябва да дадат на народа си това, което той иска. Британския народ реши, че членството в Европейския съюз не е за него, независимо от последиците. Сега остава да видим, какво и как ще се случи за в бъдеще, след като Brexit вече е факт!


Какво четем:

🔴 15 култови реплики от филма "С деца на море"

🔴 Прости правила за стилна елха

🔴 Христо Ботев: Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита

Източник: domoreto



Коментари



горе