Наследниците на Дико Илиев: Не ние спряхме Дунавското на Нова година
Но за авторски права трябва да се плаща, както аз давам на телевизиите, казва внукът на Дико Илиев
Три версии как точно е измислил популярната мелодия
Наследниците на Дико Илиев не са поставяли въпроса да се спре излъчването на знаменитото му Дунавско хора на Нова година, ако няма платени авторски права. Това заяви пред “24 часа - 168 истории” първородният му внук, който носи същото име.
71-годишният мъж добави, че нито той, нито двамата му братовчеди Пламен и Румен, с които се води наследник на самоукия композитор и музикант, не са се обаждали с подобно искане. Научили за скандала от медиите. Авторските им права за 2022 г. били в размер на
325 лв. на човек.
Пламен и Румен са синове на дъщерята на музиканта Александрия, която е починала през 2001 г. Фамилията им съвпада с тази на именития им дядо случайно, защото същата е и на баща им. Дико пък е от сина му. Всички те обожават Дунавското хоро.
То е като втори химн на България, коментира Хризантема Рашева, бивш секретар на общината и читалището в Оряхово, която дълги години е работила с Дико Илиев. Двамата са говорили и по въпроса как точно е дошла идеята за написването му. Той самият не бил съвсем сигурен. Помни, че е бил в отпуск в Оряхово през април 1937 г. Вдъхновил се от Дунав, който се виждал от двора му. Започнал да го композира там, а го завършил в София, където работел във военния оркестър.
Какво четем:
🔴 Лошо му се пише! Съпругата на Вергов подивяла заради Диана Димитрова🔴 Момчи смени жената / СНИМКИ
🔴 Размененото бебе изчезна / СНИМКИ
Източник: 24 часа