Скалната арка край с. Тюленово Скалната арка край с. Тюленово
Тюленово е село в община Шабла, Добричко. Познато е на повечето българи от учебниците по география - На 31 май 1951 г. в землището на селото е открито първото нефтено находище в България. И до ден днешен нефтените сонди са характерен антропогенен елемент на равинния ландшафт.
Старото наименование на селото е Калъч кьой ( от турски "село на сърпа"). През средата на XIX в. в цяла Добруджа, както и в това село, се заселват допълнително множество българи от вътрешността на България, преди всичко от Котел и Смядово. Селото е преименувано през 1942 г., скоро след известната Крайовска спогодба, като за новото название е използван характерния за тази точка на Черноморието факт - наличието на стада тюлени. По скалистия бряг край селото са се срещали индивиди от вида на тюлена монах (Monachus monachus). В наши дни само името на селото е спомен за някогашната колония от тюлени. Те изчезват в края на ХХ в. като жертва на промишления риболов.
В селото живеят около 50 души, но през летните месеци все повече туристи се появяват заради красивия бряг. Построени са редица малки хотелчета (без особена мисъл в пространствения и архитектурния облик), които вече достигат до самия морски бряг. А там при морето се намира красивият скалист клифов бряг, където се откроява и символът на селото - скалната арка. Срещата между сушата и водата е изключително атрактивна заради причудливите скални форми, получени от съчетаното въздействие на рушителните сили на морската абразия и карстовия процес. Мястото е любимо средище на скалните катерачи от България и чужбина.
Какво четем:
🔴 Да полетиш над Седемте рилски езера!🔴 Уволниха професора от НСА, уреждал изпити срещу секс (видео)
🔴 15 000 подкрепят Милко, който спаси куче от собственика му, но се озова в ареста
Източник: geograf