Дванадесетокласничка разработи уникален за България библиотечен софтуер



СОФТУЕР ЗА БИБЛИОТЕЧЕН КАТАЛОГ Е РАЗРАБОТИЛА ДВАНАДЕСЕТОКЛАСНИЧКАТА ОТ ПРИРОДО-МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ „ВАСИЛ ДРУМЕВ” ВАЛЕРИЯ МИНЧЕВА. Базата данни на момичето дава възможност за пълен и подробен опис на книгите и читателите. В момента няма библиотека в България, която да работи по такава система. Повечето ползват таблиците на програмата Еxсеl, а повечето от селските и читалищните продължават да разчитат на картончета, на които са нанесени имената на книгата и автора.
Валерия работи по своята база данни заедно с учителя си по информатика Даниел Денев. Дванадесетокласничката започнала през ноември миналата година и за около месец била готова с основата на базата. Сега двамата отстраняват грешки, попълват пропуски и се радват на огромната популярност, която софтуерът печели в интернет. „Качили сме го в мрежата, за да може който пожелае, да го види. Така всъщност получаваме и обратна връзка и успяваме да отстраним грешките”, обяснява Валерия.
БИБЛИОТЕКАТА КЪМ БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИЩЕ В АТИНА БИЛА В ОСНОВАТА НА ТОЗИ ПРОЕКТ. Библиотекарят Йордан Петров споделил на учителя Даниел Денев, че има нужда от програма, която да събира цялата налична информация. Предизвикателството се сторило интересно за Валерия и тя се захванала за работа. Направила софтуера, а г-н Денев й помогнал с облика на каталога.
„Каталогът може да събере цялата информация за каквото се сетите в една библиотека – книги, автори, читатели, включително има място за снимка на всеки читател. Лесен е за работа, така че няма проблем всеки библиотекар да попълва в него новопостъпилите заглавия”, обяснява Валерия. Според нейната програма всеки библиотекар може да има достъп до каталога чрез свой персонален код.
„Когато качихме софтуера в интернет, започнахме да получаваме отзиви от различни библиотеки. Те са готови да работят с него и да си го поръчат и дори ни дадоха идеи за промени и усъвършенстване. Най-активни са от библиотеката в Атина, разбира се. От там например поискаха да направя така, че книгите в каталога да се виждат не само по раздели – научна, художествена литература, речници, CD-та и т. н., а и по рафтове”, разказва Валерия. И допълва, че пак заради библиотеката в Атина е започнала да разработва и възможността всеки читател да има собствен пинкод, за да бъдат данните за него напълно защитени.
6000 ДУШИ СА РАЗГЛЕДАЛИ САМО ЗА ДВА МЕСЕЦА СОФТУЕРА НА ТАЛАНТЛИВАТА ТЪРНОВКА В ИНТЕРНЕТ. Такава програма до момента в България няма разработена. Тя се нарича „Библиотека за университет” и вече има шест версии. Всяка следваща се получава след въведени подобрения в софтуера. Така в последната например Валерия е добавила и графа, в която да бъдат въвеждани книгите, постъпили във фонда като дарения. Отново по желание на библиотеката в Атина.
Българският хелзинкски комитет, програмата „Български библиотеки” и няколко библиотеки у нас вече са поръчали софтуера на Валерия. На този етап той е напълно безплатен. Момичето не мисли да печели от него, защото става дума за библиотеки, а и защото окончателната му версия все още не е готова.
Валерия учи в паралелката по математика с английски език. Запалена е по компютрите и мечтае да бъде програмист, затова се е насочила към Софийския университет, където ще кандидатства компютърни науки или софтуерно инженерство.

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе