Наско от Сливен качи Еверест, постигна уникален рекорд
Атанас Скатов покори връх Еверест (8848 м) на 24 май сутринта! 36-годишният алпинист
от Сливен стана първият катерач, стигнал Покрива на света този сезон. С това Наско,
както го наричат в родния му град, успя за последните 17 месеца да стъпи на най-високите
върхове на 4 континента.
Щастливата новина се разпространи за минути в интернет сред близките и приятелите на Скатов. Оказа се, че самият той е съобщил за постижението си. Обадил се от сателитен телефон на родителите си Георги и Мария Стоянови и на приятелите журналисти Гергана и Данаил Христови от Сливен.
"Звънна към 7 часа сутринта наше време и каза "Качих се!" Беше развълнуван и
въодушевен. Но и по гласа му личеше, че е много изморен", разказа баща му Георги.
Наско чакал 10-12 дни времето да се оправи, за да може да катери.
В полунощ срещу събота заедно с един шерп тръгнал от Лагер 3 на 8300 м височина. Стигнал на Еверест в 8,15 ч местно време. На слизане взел същото разстояние от над 500 м надморска височина до Лагер 3 за по-малко от три часа.
"Като тръгнал да се качва, с него са били още трима алпинисти - унгарец, американец и поляк. Завалял обаче силен сняг. Другите се отказали, Наско продължил", сподели гордият му баща. На приятелите журналисти алпинистът съобщил, че по пътя към върха било пълно с трупове. Това са част от жертвите, които най-високото място на планетата е взело. Успял да заснеме изкачването си и невероятния изглед от върха с фотоапарат и камера.
Връзката по сателитния телефон прекъсвала често. Затова близките все още нямат информация дали Скатов е изпълнил намеренията си да покори върха без кислород. Ако това е станало, той ще е поставил още един световен рекорд - алпинист веган (б.р. - по-строг вариант на вегетарианството) да се качи на Еверест без кислород.
"Най-важното е, че нашето момче е живо и здраво! Тръгна на експедицията на 6 април. 50 дни с майка му сме се събуждали и заспивали с молитви за него!", допълни бащата Георги.
Заминаването на Скатов се превърна в кауза, както за мнозина сливенци, така и за много българи у нас и в чужбина. Участието му в международната експедиция струва около 50 хиляди лева. Само таксата за разрешително да се атакува върхът струва 10 000 долара. Наско бе принуден да обяви за продан свои вещи с голяма сантиментална стойност - скъп швейцарски часовник и мотора си "Сузуки". Подкрепа за него събираше и специална страница във фейсбук.
Сестра му Нели Георгиева, доктор по право в Германия, платила самолетните билети. "Благодарни сме на кмета Кольо Милев и на Общинския съвет за отпуснатите 10 000 лв. Още 2000 лв. събраха общински съветници. Наско взе и заем от 20 000 лева", допълва бащата Георги.
А самият Скитов често обичал да казва, че мечтата няма цена. Но се наложило да избере по-сложния маршрут към Еверест откъм Тибет защото е по-евтин.
Преди експедицията Скатов се подготвя само на един тренировъчен лагер - в Сливенския Балкан. Близките му разказват, че на ден изминавал по 80-100 км с велосипед. Катерел планината с три туби от по 10 литра вода на гърба.
"Той не можеше да си позволи много багаж като други, скъпооборудвани алпинисти с голям екип. Знаеше, че заминава сам и с една раница от 30 килограма. Пълнеше тубите, за да се подготви и да издържи", продължава разказа си баща му.
При преминаването на китайската граница му взели всичката суха храна - супи, ядки и други неща, които Наско носел от България. Докато пребивавал на един от лагерите, ръководителят на групата заедно с готвача напуснали. Това станало след голямата трагедия на 18 април, случила се от другата страна на Еверест, откъм Непал. Лавина от лед помете 26 души, повечето загинаха.
"По-късно готвачът се върнал. Но накратко, тази експедиция за Наско бе глад и студ. Близо месец кара само на ориз, ориз, ориз...Той беше с единична палатка. Каза, че вътре в палатката било минус 15 градуса. Какво е било навън, пък какво е на самия Еверест? Едва ли ние, обикновените хора, можем да си представим. За да се качиш толкова нависоко, трябва да те пуснат Боговете", допълва Георги.
Според предварителните планове Атанас трябва да се върне у нас в началото на
юни.
За 17 месеца Скатов развя трибагреника още на най-високите върхове на Южна Америка
(Аконкагуа 6962 м), на Африка (Ухуру 5892 м) и на Европа (Елбрус 5642). И четирите
върха той покори сам. Експедицията си на Еверест посвети на Христо Проданов, който
преди 30 години стана първият българин, стигнал върха и загинал на слизане.
Скатов е завършил с отличие Аграрния университет в Пловдив, а на 26 г. е станал доктор на науките в Хумболтовия университет в Германия. Напуснал е работата на университетски преподавател, отказал се е от възможностите за работа в чужбина, за да се отдаде на планината. От две години е веган. Занимава се активно и със ски, плуване, йога, танци, мотори...
Източник: ТрудКоментари
