Пещера Утробата
Името на тази пещера не е никак случайно, а произлиза от уникалното съчетание на природен феномен и слънцето.
Един път в годината, в деня на зимното слънцестоене, точно на обед, слънцето преминава над най-високата точка през процепа и докосва края на пещерата. Лъчът постепенно изпълва цялата кухина, така да се каже, небето и земята се съвокупляват. Лъчът прониква все по-дълбоко и опложда пещера Утробата .Дали формата на пещерата и начина, по който влиза светлината в нея, е съвпадение или дело на висши сили, само Траките могат да кажат, някъде от отвъдния свят.
Уникалният храм се нам ира на около 20 км от Кърджали, в скалистата местност Тангардък кая.
Навътре се развива пещера с дълбочина 22 м.
Учените доказаха, че първоначално кухината е била карстова и дълбока едва 16
м. Човешката ръка я е продължила и издялала във вид на женска утроба, по стените
на която непрекъснато се стича вода. Във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ женски полов орган . Височината на дупката е 3 метра, а ширината
– около 2.50 м, като вътре прониква достатъчно светлина. Цялата пещера е оформена буквално като женски полов орган и отговаря напълно на описаните от известния траколог проф. Александър Фол пещери-утроби. За уникалното съоръжение от времето на траките проф. Николай Овчаров пише, че точно на обед през нарочно изсечен процеп на тавана във вътрешността прониква слънчев лъч, който се проектира на пода. Образува се идеално оформен слънчев фалос, който постепенно се увеличава и устремява към олтара.