Тръгна битката за чудесата ни в ЮНЕСКО



Парола за гласуване кои да бъдат българските чудеса в ЮНЕСКО получиха над 100 експерти, учени, интелектуалци, кметове. Кодът им осигурява достъп до уникалния портал в сайта "Чудесата на България" - bgchudesa.com. Той бе специално създаден за експертния и национален вот, с който българите да кажат кои са техните предложения за включване на нови обекти от материалното и нематериално наследство на страната ни в списъка на ЮНЕСКО за закрила на световното културно наследство.
Това бе стартът вчера на националната кампания "Чудесата на България" 2, организирана от в. "Стандарт". Порталът е отворен, всеки експерт може да гласува за вече предложените обекти, но и да добавя нови, обясни процедурата главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова.
Парола за вот ще получат всички медии, шефове на регионални музеи, на библиотеки, учени от БАН, общественици, интелектуалци.
След един месец първите 30 предложения от материалното и нематериално наследство на България ще бъдат пуснати за голямо национално кликане. Победителите от топ 10 ще бъдат обявени на грандиозен концерт в НДК наесен. Тогава за първи път ще прозвучи и специалната песен за чудесата на България, която се пише в момента.
Подкрепяме инициативата ви и ще работим заедно с вас, каза министърът на културата Вежди Рашидов. Ще популяризираме всички обекти, подкрепи го зам.-министърът на туризма Иво Маринов. Българският медиен съюз застава зад кампанията и ще участва активно в нея, подчерта и зам.-председателят на БМС Светлана Шаренкова.
Първата мисия "Чудесата на България" показа, че хората не са загубили интереса към историята и наследството ни, обясни проф. Николай Овчаров. Затова и според него над 1 милион българи и чужденци са се включили в първото общонародно допитване.
Кампанията на в."Стандарт" помогна да се изясни стопанисването на паметниците на културата и някои от тях като Перперикон получиха актове за собственост. Без тях досега бе невъзможно да се кандидатства за държавно и европейско финансиране, каза още проф. Овчаров. Той съобщи, че община Кърджали със собствени средства е изготвила проекта си за реставрация и консервация на Перперикон и вече чака правителственото финансиране от 1 млн. лв. Според него големият шанс на България за ЮНЕСКО са груповите паметници като тракийските гробници в Долината на Царете или обща кандидатура на Перперикон и Татул.
В дискусията участваха още поетът Любомир Левчев, авторът на бестселъра "Знака на българина" Димитър Недков, певицата Светла Иванова, учени, кметове и журналисти. Дебатът започна с автентично фолклорно танцово поздравление, изпълнено от момичетата и момчетата на легендата в художествената ни гимнастика Нешка Робева. Участниците видяха и клиповете на БНТ за чудесата на България.

Източник: Стандарт



Коментари



горе