Помощ! С 3 до 5 лв. вдигат детските, ще дават и на родители с доход до 500 лв.



Увеличение на детските надбавки с 3 до 5 лв. предлага правителството, съобщи социалният министър Бисер Петков.

Помощта за едно дете вече ще е 40 лв. на месец вместо досегашните 37 лв. За две деца сумата нараства от 85 на 90 лв., а за три - от 130 на 135 лв.

Право на детски имат семействата с доход до 400 лв. на човек от докаминството. От 2018 г. обаче надбавка ще има и за семейства с месечен доход между 400 и 500 лв. на глава. При тях обаче

помощта ще е в размер

80% от нормалната,

обясни Бисер Петков. Това означава, че тези родители ще получават 32 лв. за едно дете и 72 лв. за две.

Новият критерий ще увеличи семействата, които вземат детски, с 20 хил. до общо 672 хиляди.

Ще бъде увеличен и доходният критерий за отпускане на еднократна помощ при бременност и за първокласник. Сега такива помощи се дават на домакинства с доход до 400 лв. на глава, а от 2018 г. прагът се вдига до 450 лв.

Гарантираният минимален доход, на чиято база се определят редица социални помощи, се вдига от 65 на 75 лв., след като бе замразен 8 г., каза още Петков. Това ще увеличи с 15% месечните добавки на над 500 хил. инвалиди. Броят на лицата и семействата с право на помощи за отопление пък се очаква да стигне 220 000. Осигурено е бюджетно финансиране от над 68 млн. лв. за социални и лични асистенти и домашни помощници за над 24 000 инвалиди.

Дали да бъде намален размерът на болничините за първите 3 дни, които се плащат от работодателя, тепърва ще се обсъжда, обясни още Петков. “Това е мярка, насочена към ограничаване на неправомерното ползване на болнични. Ако тя не среща подкрепа от страна на социалните партньори, склонни сме да я преосмислим”, каза министърът.

В проектобюджета на общественото осигуряване за 2018 г. се предлага работодателят вече да плаща 50% от заплатата за първите 3 дни болничен, вместо досегашните 70 на сто. Синдикатите заявиха, че няма да подкрепят бюджета, ако предложението остане. Те са категорични, че трябва да се наказват лекари за фалшиви болнични, а не работниците. Работодателите също не са съгласни с промените. Те пък искат да плащат само за първия ден болничен.

В повечето

държави от ЕС

болничните се изплащат

от работодателя

В Естония, Чехия и Испания те поемат от 4-ия до 15-ия ден. В Латвия плащането е от втория до десетия ден на заболяването, а в Швеция - от втория до четиринадесетия.

В Литва, България, Румъния, Финландия и Словакия работодателят изплаща обезщетение от 2 до 10 дни. В Унгария шефовете плащат болнични 15 дни в годината, докато в Белгия, Словения и Полша те са до 33 календарни дни.

Държавата изцяло плаща болнични в Гърция, Ирландия и Португалия.

Между 50% и 70% от заплатите е обезщетението в Австрия, Гърция и Италия. 60% пък е в Белгия, Испания, Кипър, Унгария и Чехия. Във Франция дневната помощ е 55% или 66,66% от предишния дневен доход. Болните получават 70% от възнаграждението си в България, Германия, Естония, Холандия и Хърватия. А с 10 на сто повече е в Латвия, Полша и Швеция. В Словения се изплащат между 80% и 100%. Докато в Литва то е различно за дните - 80% за първите 2, от третия ден - 40%, а след седмия - отново 80% от средно месечното възнаграждение. Докато Люксембург изплаща пълното възнаграждение, което осигуреното лице е получавало преди настъпване на неработоспособността.


Четете още:

🔴 Домашна санитарка се грижи за 40-годишен инвалид, за месец събра 9000 лв. от нужните 40 000 долара, за да проходи

🔴 Лъжица гигант бърка чорбата в Рилския манастир (СНИМКИ)

🔴 Печените ябълки вталяват, подмладяват и лекуват





Източник: 24 часа





Коментари

горе