Няколко начина да опазите данните си от злосторници в мрежата
Човек може да затрудни хакерите.
Информацията, която се публикува в интернет, е публична и всеки може да я вземе, но въпреки това има няколко надеждни начина човек да не се окаже в ситуацията на французина Александър Мартинез.
Неговата най-голяма грешка е, че е направил фейсбук профила си публичен. Така всеки е можел да види всичко, което споделя във фейсбук. Именно по този начин Спас е свалял снимките на мъжа. Ако обаче бе заключил профила си, както направи, след като разбра за измамата,
Мартинез пак нямаше
да е защитен 100%
При такъв ход информацията щеше да е видима само за хората, които са му приятели в социалната мрежа. Мнозина обаче, дали заради работата, или поради други причини, имат хора в контактите си, които не познават. Колкото и да внимава човек, винаги има риск сред “приятелите” му да попадне непознат.
Възможно е обаче и в такива случаи да се предпазим. Един от начините е снимките, които качваме в социалната мрежа, да са видими не за всичките ни приятели, а за конкретни. Фейсбук позволява да се правят групи от приятели и всеки потребител може да настрои кадрите да са видими само за членовете на такъв списък. Това е може би най-лесният начин да се защитят снимките в социалната мрежа. Е, остава рискът някой уж истински приятел да се окаже недоброжелател.
Затова някои предприемат доста по-радикални мерки. Те качват снимките си в публични албуми, но
слагат специален
воден знак
За да не бъде изрязан от злонамерени хора, той не се поставя в някой ъгъл, а дори може да минава през лицето на човек. Най-сигурно е, ако в този воден знак е написан линкът към фейсбук профила на човек. Така никой не може да подражава на реалния собственик на профила, защото различната хипервръзка ще го издаде.
Дори да се вземат такива мерки обаче, фейсбук предлага и опцията да бъдете отбелязан на снимки, качени от ваши приятели. Вариантите тук са два - или да изтриете отбелязването, или да забраните в профила ви да се показват такива кадри. Специалисти препоръчват и двете - и да не са видими, и след като получите известие, да махнете отбелязването.
Ключово е човек да се грижи не само за фейсбук профила си, но и да внимава с акаунта си в инстаграм, откъдето също могат да се вземат снимки. Там важат същите мерки като за социалната мрежа на Марк Зукърбърг.
И докато мнозина вземат мерки за снимките си, то малцина внимават с другите лични данни. Така например човек трябва да скрие рождения си ден, близките си и всякаква друга информация от профилите си в социалните мрежи.
Най-пренебрегваното
място за защита
обаче остава мейлът
Много хора използват лесни пароли и елементарни тайни въпроси и отговори за достъп в случай на забравена парола. Именно през такава функция човек може да пробие чужда поща. Така дори няма престъпление, защото това се счита за легитимен начин за достъп до мейла.
И ако някой смята, че мейлите не са му важни, то той явно забравя, че с тази поща се е регистрирал и в социалните мрежи. Така лесно човек може да даде, че е забравил паролата във фейсбук и ще получи мейл за нова в пробитата поща.
Още по-страшното е, че оттам има и достъп до електронното банкиране, където се повтаря същата схема като с фейсбук.
Дори да се вземат всички тези мерки, има друг начин човек да се сдобие с чужди снимки. Мнозина са си сложили фотографии в чат приложенията като вайбър. С един скрийншот всеки може да ги получи. Затова е добре там да има снимка само на името ви, което би ви предпазило от подобни схеми.
Важно е човек да внимава и какви кадри къде праща.
Много от
приложенията
за чат са лесни
за хакване
Затова експерти препоръчват вместо вайбър човек да ползва телеграм, а вместо уатсап - конфайд. Двете апликации имат свръхниво на защита и дори ЦРУ не е успяло да ги пробие.
С приложенията трябва да се внимава дори при инсталирането им. Някои престъпници правят апликации, които събират всички данни от смартфона и ги изпращат на бандитите. Затова специалисти препоръчват да се теглят приложения само от официалния сайт на разработчика.
Разбира се, дори човек да вземе всички мерки, има достатъчно талантливи хакери. Те обаче в повечето случаи биха се отказали от мъките и биха се насочили към далеч по-лесна жертва.
Четете още:
🔴 Отец Васил - от футбола през срещата с духовници до службата на Бог🔴 Зеленото око край Пазарджик
🔴 Полк. Владимир Серафимов и "Родопската Шипка"
Източник: 24 часа