В неделя е един от най-големите и важни есенни празници - Гледа се, кой е първият влязъл в дома ви, много обичани имена празнуват!



На деня на светията, стопаните се разплащат и разпускат наетите от Гергьовден работници, овчари и ратаи. На места този празник се нарича Разпуст, а на най-грижовните ратаи стопаните дарявали кат нови дрехи, овен или агънце.

Димитровден е изпълнен с много гадания за предстоящата зима и година: ако месечината е пълна - пълен ще бъде и кошерът с мед и ще се роят пчелите.

Вечерта срещу празника, овчарите хвърляли в кошарата една тояга. Ако на сутринта овцете са лежали на нея, се смятало, че зимата ще е дълга, тежка и студена.

Характерно е и обредното гадаене по първия гост, стъпил в дома /полазник/, добър и заможен ли е гостът, такава ще е и годината.

По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именика, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави имениците цяла година.

На Димитровден на трапезата се приготвя курбан или гювеч от овнешко, яхния с пиле - с петел ако именикът е мъж, и с кокошка - ако е жена. Сервират се и зеленчуци. Също на масата се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки или печени ябълки, рачел, тиква.

Житието на св. Димитър е преплетено с това на св. Нестор, който се почита на следващия ден, същия който българите наричали Мишкин ден.

Имен ден празнуват Димитър , Димитрина, Митка, Митко, Митра, Митьо, Димо, Димчо, Димка, Димaнa


Четете още:

🔴 Англичаните ми казаха, че съм невъзпитан "Никога не казваш сори и плийс"

🔴 Хора като Димитър Кудоглу (май) се раждат веднъж на сто години

🔴 Как да различим инфаркт от паник атака





Източник: За Жената





Коментари

горе