Българските работници в ЕС със заплати като местните



Работниците, които са командировани от една страна от ЕС в друга, занапред ще получават заплащане според тарифите на приемащата страна. След многогодишни спорове министрите на труда от ЕС най-после се споразумяха за нови правила за защита срещу подбиването на цените на трудовия пазар и срещу т.нар. социален дъмпинг, позволяващ да се наемат работници от Източна Европа на безценица. Министрите решиха да намалят периода за

командировки

в чужбина от

2 на 1 година

11 часа дебати в Люксембург бяха нужни на министрите от ЕС през нощта срещу вторник да одобрят промяната в Директивата за командированите работници. Сега реформата трябва да бъде съгласувана с Европарламента. Трябва да бъде приложена до 4 години.

Практиката досега беше в ЕС да се изпращат например болногледачки от Полша, строители от Румъния, български земеделски работници, а съответните полски, румънски или български фирми да им плащат като у дома. По този начин тези работници са много по-евтини, например на германския трудов пазар, а в същото време са важен икономически фактор за своите страни, където се стичат и облагат доходите им.

Синдикатите критикуват тази практика и я наричат експлоатация на нископлатени източноевропейци. Страни като Полша и Унгария настояват за запазване на досегашните правила, които правят техните граждани много конкурентоспособни на европейските пазари. По-богати държави като Германия и особено Франция отдавна настояват за реформи. “Постигнахме едно балансирано споразумение”, обяви Мариан Тисен, еврокомисар по социалните въпроси.

Министрите на труда се споразумяха и за периода на командироване - максимално 12 месеца, както бе поискала Франция. Но тази продължителност може да бъде удължена по изключение с 6 месеца по искане на компанията.

Френският президент Еманюел Макрон, който настойчиво искаше промени, приветства в туитър взетото решение: “Повече закрила, по-малко измами”.

Приети бяха промени, но ново решение

за шофьорите на

камиони не беше

договорено

Споразумението предвижда за тях засега да се прилага досегашната директива за командированите работници от 1996 г. (а не новата ревизирана) до влизането в сила на друга реформа, посветена специално на транспортните фирми.

В крайна сметка не всички страни гласуваха за компромиса, но решенията бяха приети с мнозинство. Сред министрите, които се противопоставиха на споразумението, са от Полша, Унгария, Литва и Латвия. Трима се въздържаха - на Великобритания, Ирландия и Хърватия.

България настоява транспортните работници да не попадат в обхвата на общата европейска директива за командироване и с това няма да се направи компромис. Това съобщи миналата седмица министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.


Четете още:

🔴 Мегалитните паметници Перперикон и Татул

🔴 Ябълка и люляк цъфнаха през октомври в Ардино

🔴 И Гришо отново във Vogue





Източник: 24 часа





Коментари

горе