Да поседнеш на скалите над Черепишкия манастир…
Черепишкият манастир „Успение Богородично“ се намира в Искърското дефиле, на 85 километра от София, на самия бряг на река Искър близо до село Лютиброд, на 10 км от град Мездра и на 25 км южно от град Враца.
Възникването на Черепишкия манастир е свързано с историята на средновековния „Коритен град“ съществувал в близката местност „Ритлите“. Според легендата манастира е получил името си от белеещите кости на загиналите войни, останали след битката на цар Иван Шишман. През Възраждането в манастира се развива богата книжовност. Създадено е килийно училище и са писани и преписвани жития, евангелия и книги, като някои от тях са „Черепишкото евангелие“ от 16 век със златни корици и украсено с библейски сцени и „Данаиловото евангелие“ преписано през 1616 година от монаха Данаил. В момента се съхранява във врачанската църква „Св.Никола“.
Постепенно манастира се разраства и в първата половина на 19 век, когато са построени някои нови постройки, като „Методиевото здание“, Рашидовата къща, Владишката сграда, старата игуменарница, приемната сграда, училището, Данаиловата сграда, параклисът, костницата, камбанарията и други.
През 1798 и 99 година в Черепишкия манастир намира убежище св. Софроний Врачански. Тук е основан и Лютибродския комитет от игумена на манастира Епифаний. Близо до манастира се намира местността Рашов дол, където се развива последното сражение на част от Ботевата чета. През 1889г. и 1907г. Иван Вазов посещава манастира и край него се развиват събитията от известния му разказ „Една българка“.
В днешно време манастира е обитаван от монаси. Празникът му се чества на 15 август. Предлага се настаняване.
След като разгледате Черепишкия манастир си оставете време да се разходите и в околностите на Лютиброд. Край моста над реката има детски кът, рибари, пейки и маси под дебелата сянка на върбите. Тук лятото Искър е много плитък и трудно ще издържите на изкушението да не топнете крака в бистрата вода.
На другия бряг се намира природният феномен Ритлите. Там ще видите вертикално разположени в земята скали, никъде другаде в България и Европа няма такъв феномен. Името им идва от вече остаряло приспособление за каруца – ритла, който придържа товара, пренасян с каруцата. А като застанеш в основата им и погледнеш нагоре… тръпки да те побият!
За по авантюристично настроените може да изкачите стръмния наклон между Ритлите ище видите останките от средновековната крепост Коритенград, както и 9 от средновековни църкви, разположени между непристъпните скали.
Природата тук е уникала, оттук започва Врачанският балкан, обаче не е само природата, която прави местността неповторима – самият манастир е опазил частица от едно друго време, когато хората са били малко по човеци от нас сега, въздухът е друг, духът – също.
Какво четем:
🔴 Жестоко пребитото от крадци на дърва възрастно семейство разказа за кошмара🔴 Пилоти на "Райънеър": От умора спим в кабината по време на полет
🔴 Когато кърпите започнат да миришат на влага и мухъл идва на помощ тази смес
Източник: Днес.БГ