Българите даряват най-много за болни деца и бездомни животни
Дарителството в България е в добра кондиция, сочи в най-общи линии анализът на Българския дарителски форум за 2016 година. Макар общата дарена сума през миналата година да е намаляла в сравнение с предходната 2015 г., налице е задържане на положителната тенденция индивидуалните дарители да са все по-активни. Помощта от фондации и най-вече компаниите е по-малко, но средствата, постъпили като дарения от физически лица, бележат ръст от една трета. Всички ние сме дарили - с eсeмeс или с отчетена пред НАП сума 8.5 милиона лева за една година. 42 на сто от участвалите в поръчано от дарителския форум национално представително проучване са обявили, че са дарили поне веднъж през годината. Част от тях не са отчетени в анализа за събраните суми, тъй като са помогнали по друг начин - с пари в кутия, с участие в кампания, с преведени пари, които не са отчетени като дарение пред НАП, с материали или труд.
"По цял свят, в САЩ, в Англия анализите сочат, че най-големият обем дарения са от физически лица, от обикновени хора", коментира Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум. Според нея това е най-естественото нещо и ръстът на хората, които помагат,
говори за оздравяване на средата
Хората продължават да помагат най-много за лечение и в здравни кампании, следват социалните каузи и при бедствия и аварии. Впечатление обаче прави ръстът на помощта за животни. Само за година броят посочили като приоритетна кауза закрилата на животни скача от 0 на 4%. Толкова и дори по-малко е и подкрепата сред индивидуалните дарители за образование, спорт, екология, култура и изкуство и малко повече - 7 на сто, за религия. Нещо повече - отчетите на платформата за дарения DMS сочат, че кампаниите за бездомни животни са сред най-успешните, а единствените, които събират повече средства, са кампаниите за болни деца.
Кампанията на Let'a Adopt България "Дари капка живот" от старта си през 2014 г. досега е набрала над 51 000 есемеса от 1 лв., близо 20 000 души са се абонирали за ежемесечни дарения от по 2 лв., почти 1500 души са се абонирали за пращане на есемес от 5 лв. месечно. През 2016 г. през DMS са им дарени над 30 000 лв., а общо от всякакви дарения са получили 67 000 лв. Кампанията е постоянна, а целта й е да събира по 3000 лв. месечно и данните сочат, че организаторите успяват всеки месец с малки изключения. Let's Adopt са доброволци, които се грижат за случаи на "простреляни, бити, нахапани, малтретирани, прегазени, наранени, болни, изоставени и изгубени кучета и котки" и осигуряват "транспортирането, лечението и задомяването". За покриването на разходите разчитат изцяло на дарения.
Animal rescue набират средства от 2011 г., досега са пратени над 57 000 есемеса, направени са абонаменти от по 2 лв. от 67 000 души и над 6000 за по 5 лв. Само за 2016 г. те са получили като дарения през DMS над 84 000 лв., а общо - 400 000 лв. Целта им е по-висока обаче - 25 000 лв. месечно, тъй като това е приют за кучета с клиника за болни и пострадали животни. Приютът е "единственият хуманен неправителствен в София", гледа постоянно 200 кучета, годишно оттам минават над 1300, а само храната им е 3 тона месечно. Кампанията е сред примерите за успешни, посочена от самите DMS.
"Респект към животните", чиято кампания датира от април тази година и цели набиране на 1000 лв. месечно за спасяване, лечение и задомяване на бездомни и бедстващи животни, са събрали над 10 000 лв. за половин година. През 2016 г. фондация "Четири лапи" е получила 18 000 лв. от дарения през платформата DMS и общо 48 000 лв. Вероятно благодарение на успеха на тези организации се появяват и още нови, които тепърва набират скорост.
През 2016 г. според отчетите, публикувани в DMS, само
няколко кампании са събрали повече помощ от тези за животни
Сред тях е кампания за изграждане на художествено ателие за деца в неравностойно положение - над 100 000 лв. От есемеси обаче там постъпват едва 1200 лв., а останалото са други дарения. "Каритас", която от години помага с домашни грижи на възрастни хора, получава 211 000 лв., но от есемес - едва 8600 лв. 78 000 лв. са дарени в кампании за подпомагане на бедни и възрастни хора на Великден и Коледа. 103 000 лв. са дарени за купуване на педиатрична линейка и почти толкова - за апаратура за недоносени в "Майчин дом", но дарените чрез есемес средства са едва 600 лв. 219 000 лв. са набрани за стипендии по проект на фондация "Помощ за благотворителността в България", който подпомага сираци с отлични постижения в обучението. Там също донорите са други - фирми, банки и фондации, а не хората, които пращат есемеси, от които са събрани 1600 лв. 77 000 лв. са събрани за мобилно приложение, което да помага на глухи с видео жестов превод.
Най-успешните кампании за хора през 2016 г. са за Николай Попов - близо 60 000 лв., дарени през DMS за костно-мозъчна трансплантация на младия мъж в Германия; Михаил Кашидов, който се нуждае от постоянно лечение и рехабилитация, тъй като е с детска церебрална парализа и епилепсия. През 2016 г. за детето са събрани 49 000 лв. от есемеси, а общо от 2010 г. досега - над 130 000 лв., а кампанията продължава да е сред най-успешните и през този година. По около 40 000 лв. през 2016 г. са събрани за Георги Георгиев и Станислав Илиев - съответно за биокорекция в Израел на мускулна дистрофия и за бъбречна трансплантация в Турция.
През тази година есемесите за животни отново са сред най-популярните. Всеки месец повече дарения получават само по няколко конкретни случая, предимно на болни деца от общо над 90 активни кампании. В някои месеци повече подкрепа получава кампанията "Малките герои" на "Пирогов", която цели да промени интериора на детското отделение на болницата. Интересното е, че е подкрепена и от фондация "Америка за България" - най-големия дарител изобщо у нас. Каузата явно е важна за доста хора - за половин година са събрани над 10 000 лв. от есемеси от дарители, които не смятат, че цялата работа трябва да се свърши от мощната фондация. Преди два дни ремонтираната Клиника по детска хирургия и детското приемно отделение бяха открити. Общо даренията за "Малките герои" са 400 000 лева. Включили са се и фирми. Сред кампаниите за хора най-успешна е тази за Александра Кръстянина, бебе, което има нужда от сложни операции в САЩ, тъй като е родено със скъсен крак и липса на малък пищял на едното краче. Събрани са над 100 000 лв. само от DMS за по-малко от година, освен това и от други дарители е събрана цялата нужна сума от над 400 000 лв.
За два месеца са събрани 40 000 лв. за бъбречна трансплантация
на 16-годишния Илиян. Хората даряват и за деца с детска церебрална парализа, с онкологични заболявания, с неврофиброматоза.
Същевременно отново деца с ДЦП не успяват да съберат толкова пари, млади хора, които се нуждаят от трансплантация или онкологично лечение в чужбина - също, не срещат особена подкрепа и проекти като обезопасяване и маркиране на планински пътеки, за макети на знакови сгради у нас. Въпреки модерните напоследък патриотарски настроения инициатива като уроци по родолюбие в училищата събира 1000 лв., няма интерес у индивидуалните дарители към възстановяване на авиационна техника, свързана с историята ни, възстановяване на Пенкьовския манастир, изграждане на православен храм в "Младост".
Успехът на организациите, спасяващи животни, се дължи на начина, по който комуникират, смята Красимира Величкова от дарителския форум. "Те поддържат силна връзка със съмишлениците си, отчитат се редовно. Освен това най-често търсят помощ за спешни случаи, за лечение и храна и ако не получават подкрепа от хората, няма да могат да развиват дейността си", казва тя. Със силната връзка с дарителите се обяснява и това, че организациите за животни имат най-много абонаменти в DMS - най-много хора са избрали автоматично да им се удържат по 2 или 5 лв. месечно в помощ на тази кауза.
Най-успешни по принцип са кампаниите, които се свързват емоционално с хората и провокират съпричастност, затова и най-много средства се набират, когато има нужда от помощ за животоспасяващо лечение, за онкологични случаи. "Важно за една кампания е и как тя разказва историята, как отговаря на въпроса какво ще стане, когато се съберат средствата, какво ще се промени и така хората се убеждават, че има смисъл да помогнат. Има го и феномена, че хората искат да са част от нещо, което успява, затова и кампании, които са известни, за които се чува от много места и които са набрали повече средства, успяват", обяснява Величкова.
Кампаниите за животни изпълняват тези критерии - те докосват емоционално хората, за спешни случаи са и дарителите получават обратна връзка и отчет. Те са много активни във "Фейсбук", дават отчет за всеки случай - как е намерено животното (често на ръба на смъртта), какво е лечението му, какъв е резултатът от него и съобщават, когато успеят да му намерят дом. Масово хората от организациите са доброволци, отдадени на каузата, което въвлича и вдъхновява и дарителите.
Да, има хора, които предпочитат да помагат на животни вместо на други хора. Но това, че все повече българи отделят пари, време и енергия, за да спасят бездомно коте, не значи, че започваме да поставяме животните пред хората. Напротив - просто обществото става с една идея по-хуманно. И това е добре.
Какво четем:
🔴 Пак дъжд, пак жертви, властите🔴 Спасиха момиченце на 8г., имало половин килограм тумор на яйчника
🔴 ДАРА СТОЯНОВА С ТРИ ЗЛАТНИ МЕДАЛА
Източник: СЕГА