Константин става програмист, за да създаде собствена игра
Колко са вредни и опасни компютърните игри, е стар лайтмотив на родители, учители, баби и дядовци. Именно компютърните игри обаче извеждат осмокласника от СМГ Константин Каменов до програмирането и сребърен медал от първата Европейска младежка олимпиада, която се проведе в София. Следващата му голяма цел е да създаде собствена игра.
“От малък се занимавам с информатика и не съм мислил да правя друго. Реших да се запиша заради игрите, които играех. Често си казвах, че
искам нещо да
бъде по-различно
Разбрах, че ако програмирам, ще мога да правя игри, но да стават така, както аз искам”, разказва Константин. Уроците обаче се оказали по алгоритми, а не за създаване на игри. Въпреки това се запалил.
Константин се записва на школа още в 3- и клас. И вече знае как се правят игри.
“В школите правим алгоритми за неща, които човек може да прави сам, но които с компютър стават много по-бързо и само трябва да въведеш определени данни”, обяснява младежът.
Константин е участвал на всички състезания по информатика - есенни, зимни и пролетни. През годината се провежда и една национална олимпиада, на която също е ходил. От всичките си участия има много медали, но никога не е броил колко са точно. Форматът на всички състезания по информатика е един и същ - три задачи за четири часа. Децата трябва да изпълнят условие, в което са дадени определени входни данни, които водят до отговор, който пък трябва да бъде описан подробно.
Освен с информатиката, която му е страст, Константин се занимава и с математика. Участвал е на сезонните състезания, както и на математическия турнир “Черноризец Храбър”.
“Отборът ни по информатика е с деца от цялата страната. Аз съм единственият от София. Поради тази причина със съотборниците ми се виждаме само на състезания, но отборът ни е много сплотен”, разказва момчето. Споделя, че по време на състезания не се събират често с децата от други държави. Когато турнирите приключат обаче, отборът му се събира и първото нещо, което правят, е да обсъдят задачите и техните решения.
“Не си помагаме в подготовката, тъй като сме от различни градове и няма как.
Всеки се
подготвя сам
или на школа в родния си град”, обяснява той. Когато децата са заедно, прекарват свободното си време, играейки на различни игри, като най-много обичат да играят на карти.
По математика Константин обича да решава описателни задачи. Харесват му, защото на тях не просто трябва да оградиш отговора, а да го напишеш подробно и аргументирано. Към момента няма задачи, които да го затрудняват, но споделя, че винаги се появява по някоя.
“Всеки има задача, която го затруднява. Може би затова на състезания рядко има някой, който да е изкарал максимален резултат”, смята Константин.
Преди да влезе в Софийската математическа гимназия, Константин е учил в 138-о СОУ “Проф. Васил Златарски”.
“Още в първи клас учителят ми в занималнята видя, че имам някаква насоченост към математиката и ми даваше по-трудни задачи. Тогава започнах по-усилено да решавам задачи. Така в четвърти клас взех решението да вляза в СМГ и сега съм доволен. От тогава напълно съм се ориентирал към решаването на задачи”, разказва още Константин.
За да се подготвя по математика, ходи на уроци в школата на СМГ и освен това всеки ден решава задачи вкъщи по час и половина.
“Много по-лесно е да се учиш, когато има учител и си в група, отколкото да се подготвяш сам. Тогава винаги имаш кого да питаш, ако нещо те затруднява”, обяснява той.
Въпреки че все още има време да реши с какво иска да се занимава, когато порасне, ученикът е категоричен, че иска да бъде свързано с информатика. Като дял от нея го влече частта с разработката на игри и смята да се занимава именно с това. Иска да учи в чужбина, но понеже още е рано, не е избрал къде точно да бъде. Досега е учил само английски, но споделя, че няма търпение да започне да учи и немски от следващата година.
“Обичам да играя на компютъра.
Най-любимата
ми игра е
World of Warcraft
На нея отделям доста време. Основното нещо, което ми харесва в игрите, е историята”, казва той. World of Warcraft е онлайн ролева игра за много играчи, която се играе от близо 5,6 милиона души по света. Историята на играта се върти около конфликт между
две враждуващи
фракции -
Съглашението
и Ордата,
като играчите трябва да изберат в коя от тях да се включат. Тя стана известна и с книгите, написани след излизането ѝ. Константин обаче не е чел книгите. Никога не е мислил какъв тип игри би правил или за история, която ще развие в нея, но е категоричен, че един ден ще може да направи всякакви, каквито поиска.
“През повечето свободно време, което имам, играя на компютъра или програмирам. Често наблягам върху решаването на стари задачи по информатика”, казва още момчето. Преди време се записва да тренира тенис на маса, но тъй като имал ограничено свободно време, прекъсва.
Лятото, когато няма уроци, обича да си почива вкъщи. Обикновено прекарва уикендите извън София с родителите си. Много обича да се разхожда в природата.
Какво четем:
🔴 Военен пилот: Авиацията ни е по гръб, политиците заслужават преврат🔴 Малка Швейцария от ПЛОЧИ изгради майстор в Плочник. Ще се ИЗУМИТЕ какво е направил този човек в Родопите (СНИМКИ)
🔴 Пловдивчанка: Таксуваха бебето ми като багаж в градския транспорт!
Източник: 24 часа