Забравете за лекарствата – бабини илачи срещу грип



Срещу висока температура помагат компресите от картофи. Към два-три настъргани заедно с обелките картофи се добавя една супена лъжица оцет и получената смес се завива в марля. Чорапи, напоени с  оцет, също намаляват температурата.

Капки за нос може да се направят с малко вода и чаена лъжичка сол. Този разтвор се поставя в празна бутилка и се използва винаги когато носът е запушен.

Народни лекове при възпаление на гърлото. Праз или кромид лук, леко запечен във фурната, завит в кърпа, се поставя на гърлото или на гърдите. При възпаление на гърлото и дрезгав глас помага вдишване на изпарения от чай от дафинов лист. Във вряща вода сложете една супена лъжица градински чай, след което оставете да се охлади. Добавете чаена лъжичка сода за хляб и след като се смеси добре, прецедете. Правете гаргара колко можете по-често.

Най-добро средство против кашлица е прополисът. Прополисът съдържа богата смес от витамини и минерали. Дори и чаена лъжичка мед преди лягане е достатъчна, за да се успокои кашлянето. В меда можете да поставите и смлян чесън. Ако усетите, че кашлицата е упорита, пийте повече чай от липа.

Бадемите са много полезни особено при суха кашлица. Седем бадема трябва да се накиснат във вода и да се оставят да престоят, като същевременно се отлепва кафявата обвивка. След това се смилат, за да се получи фина смес. По двадесет грама масло и захар се добавят към тази смес и се приема сутрин и вечер. Гроздето е един от най-ефективните домашни лекарства за лечение на кашлица. Гроздето тонизира белите дробове и действа като отлично средство за отхрачване. Чаша сок от грозде, подсладен с мед, се препоръчва за облекчаване на кашлянето. Сварете чаша мляко с шепа стафиди. Нека кисне 1 час. След това изпийте млякото и го изяжте стафидите. Руснаците наричат този природен лек ,,естествен антибиотик".

Друг ефективен лек срещу кашлица са листата от босилек. Поставете един грам от тези листа босилек заедно с малко джинджифил в половин литър вода и варете, докато остане половин литър вода. Този екстракт се приема като чай и позволява бързо облекчение на кашлицата.

Ето три съвета как да си върнете гласа в нормално състояние. Опитайте се да не говорите в интервал от 10 минути. Дори не шепнете, защото така допълнително натоварвате гласните струни. Направете гаргара със солена вода или чай от лайка или магданоз.

Гаргара със солена вода за намаляване на болките при възпалено гърло е много стар и известен лек. Солената вода успокоява възпалената тъкан на гърлото, разрежда слузта, а и раздразненията от бактериите и алергените бързо изчезват. Гаргарата със солена вода три пъти дневно намалява белодробната инфекция до 40%. За солена вода за гаргара смесете половин чаена лъжичка морска сол и 250 мл вода.

Пилешката супа е лечебно средство срещу настинки още от времето на фараоните. Освен всички хранителни ползи супата стимулира отделянето на слуз и скъсява задържането на вируса на лигавицата. Не трябва да се забравя и лютият червен пипер.

Ако не предотвратите настинката в началната фаза, опитайте изпотяване. Отровите излизат с потта, а повишената телесна температура убива микробите. Опитайте и потапяте краката във вана от горчица. В леген с топла вода сложете малко горчица на прах, добавете сода и потопете краката си.

Помага и сироп от лук. Измийте 500 грама лук заедно с люспите. След това в 1 литър вода добавете 400 грама захар и варете на слаб огън най-малко един час, охладете за около един час. Полученият сироп от лук може да се съхранява в хладилник.

Мед и канела пък борят възпаление и гъбички. Двете съставки действат антивирусно, антибактериално и противовъзпалително срещу различни форми на гъбични инфекции. 1 супена лъжица мед и 2 супени лъжици канела на прах се добавят в 10 мл хладка вода и се бърка, докато медът се разтопи. Напитката от мед и канела пийте два пъти дневно, най-добре три дни поред.

Срещу настинка действа и чай от бъз, лайка и шипка. Бъзът е отлично средство против настинка, предизвиква изпотяване и чисти организма от токсични вещества. Лайката е отлично антисептично средство за бактериални и гъбични инфекции и простуда. Шипката е полезна при настинка, тъй като тя е един от най-богатите източници на витамин С.

Чесънът съдържа апицин - вещество, което се освобождава с разкъсване на обвивката и бързо се разпада на "чудотворни молекули", съединения на сярата, които са много стабилни, така че всъщност все едно е дали ще ядете чесън в естествено състояние или под формата на различни добавки - капсули, таблетки или прах. Важно е само да приемате достатъчно - около 600-900 милиграма дневно. Чесънът е полезен и като хранителна течност за инхалиране като превантивно средство или за улесняване на изтичането на слуз и за облекчаване на симптомите по време на простуда и синузит.


Какво четем:

🔴 Дориана Леондеф - наше момиче в „Чинечита"

🔴 Осветиха новата българска църква в Питърсбърг

🔴 Дейзи Ланг: Гордея се, че съм българка

Източник: BG-VOICE



Коментари



горе