Фестивал на българската култура в Чикаго
"Българската диаспора в Чикаго е уникална. Няма друга, която да е така събрана, съсредоточена, монолитна, на едно място с толкова много училища и просвета, български фирми и специалисти. Или някъде другаде - да ходиш всяка вечер на българско заведение, или на разни наши срещи и забавления - без да повториш някъде един месец... В много отношения, Чикаго е този именно български град в чужбина, където се заражда моделът на съвременната българска имиграция..." - това са думи на големия български журналист и радетел за българското в Чикаго, Климент Величков.
Много приятно събитие се проведе отминалия съботен ден в Център „Магура" - едно заформило се средище на българите в Чикаго за провеждане на културни мероприятия. Тази събота салонът на центъра се оказа твърде малък, за да побере желаещите да присъстват. Изчерпаха се всички налични столове, та дори се стигна и до правостоящи. Нещо, което може само да радва организаторите от "Салон за българска култура и духовност", подкрепени от Генералното консулство на Република България и "Български колективен център МАГУРА".Събитието беше много изискано уредено. На официалната церемония Снежана Галчева, водеща на събитието, оповести спечелилите челните места в световния литературен конкурс за българско творчество. Нашата млада сънародничка Петя Хараланова от Чикаго спечели първа награда в раздел поезия. Красива роза и перо получиха всички отличени и в конкурса " Изящното перо", който предизвика според организаторите небивал интерес от 263 -ма автори.
Събитието беше разделено на четири панела. "Българската култура в Чикаго", "Медийният пазар в Чикаго", "Образованието, съществена част от културата в чужбина", "Детското творчество в Чикаго". Много интересни теми с много желаещи за мнение и препоръки. Приятно и хубаво изказване направи г-н Анчев, българският генерален консул в Чикаго.Той сподели пред всички своите виждания, като изрази задоволството си от постиженията в областа на културата сред българската общественост. Изказаха се художничката Кина Бъговска, директорките на училище „Джон Атанасов" - Боянка Иванова и на БУЦ „Знание" - Лили Паслиева, г-н Стаматов от медийнит портал "Euro Chicago", Таня Георгиева от вестник "България сега" и много други. Времето н естигна за всички желащи да изразят своето мнение.
Едно от тях беше на Лили Паслиева. Развълнуваната и реч трогна присъстващите. Ето малка част от него, специdлно за читателите на вестника.
" Макар и толкова далеч от родината ни, отвъд океана, чак в далечна Америка, обичаме България, чувстваме се българи и искаме да запазим българските си корени живи за децата ни, които са родени тук. Искаме да запазим традициrте, бита, културата и езика, защото това е мостът, който е връзката ни с България. Даваме си сметка, че ако сега не полагаме усилията за запазване на езика, то след 15-20 години поколениетоq което се ражда сега, ще е поело по своя път и ще е асимилираkо. А заедно с езика ще се изгубят безмилостно в дебрите на забързаното ежедневие и традиции, и бит и култура, ще се подкопаят основите на моста, който ни свързва с Родината, а дървото щом остане без корени, то ще рухне.
За разлика от другите държави, приютили големи емигрантски маси, в това време на глобализация, Америка е тази, чиято политика подкрепя и толерира запазването на облика на отделните емигрантски общности. Изградена като конгломерат от такива общности, запазили облика си през вековното си съществуване, всички те, поляци, италианци, японци, индийци, гърци и други, които живеят в Америка, са си съхранили езика, бита, културата и традициите. Българската емиграция е млада - голямата емиграционна вълна започна преди по-малко от 20 години. Тя все още се лута и търси мястото си като общност. Ще е прекрасно, ако ние като такава почерпим пример от опита на другите общности и запазим своя език и култура за децата и поколенията напред.
Затова казвам, че е похвална инициативата на този Културен фестивал. Поздравления към неговите организатори, както и към всички културни събития, който обединяват българската общност и укрепват нейните устои за поколенията напред".
След тези хубави думи на директорката на БУЦ "Знание", се присъединявам безрезервно към казаното, като не се съмнявам, че нейното желание е и на всички българи. Такива фестивали като този ще има и за в бъдеще. Показаха го с присъствието си и желанието художниците, писателите, майсторите на гравюри, художник-фотографите и най-вече всички медии в Чикаго.
Добри Карабонев
кореспондент на в. "България"
Какво четем:
🔴 Митничари вече ровят за 2-3 литра ракия по къщята, пропускат нелегални винпроми🔴 Той е българинът, продал над 70 млн. плочи. Той е Емил Димитров
🔴 Борисов спасител! Вади заклещени жени от катастрофирала кола
Източник: Bulgaria Weekly