Родна пианистка в стремеж към постигане на мечтата си



Ивана Говедарска е родена през 1993 г. в гр. София. През 2012 г. завършва Национално музикално училище „Л. Пипков", в класа по пиано на Светла Славчева. Бакалавърската си степен получава в класа по пиано на световноизвестния пианист проф. Иван Дреников в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров". През юни 2017 г. завършва магистратура с отличен успех в Консерватория Лисеу, Барселона, в класа по пиано на проф. Станислав Почекин.

Лауреат е на национални и международни конкурси, сред които „Надежди, Таланти, Майстори" (Добрич, България), „Prof. Josef Dichler" (Виена, Австрия), „Международен конкурс за млади пианисти" (Ниш, Сърбия), „Ciudad de Marbella" (Марбея, Испания). През 2015 г. взима участие във "Festival de piano and master classes de Saint Savin", Франция, а през 2016 г. на фестивала „MusikFest Piano Camp", Минесота, САЩ. Има възможността да участва в концерти и да работи с изтъкнати музиканти от Европа и САЩ. През август, тази година, отново участва на "Festival de piano and master classes de Saint Savin", Франция, като стипендиант. На проведения там конкурс, резултатът на който се определя от вота на професорите, артистичните директори и публиката, Ивана е един от четиримата лауреати измежду 18 участници от 7 страни. Последният успех идва преди броени дни, когато й е присъдена Първа награда на конкурс „Best Scarlatti Performance" от поредицата "Great Composers Competition".
Изнася самостоятелни концерти във Франция, Испания, Гърция и България, солист е на Академичния симфоничен оркестър на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров". Участва в прегледа „Нова българска музика" в Съюза на българските композитори, където представя произведения от български автори, изпълнявани за първи път. Участва в редица майсторски класове на изтъкнати пианисти от цял свят.

- Здравей, Ивана! Разкажи ни най-напред повече за каузата, за която се бориш в момента?
- В момента тече моята crowdfunding кампания за набиране на средства за обучението ми по програма "Master Music Training" в Conservatori del Liceu - Барселона. Идеята дойде в разговор с част от моя екип от фондация „Тротоара". Crowdfunding кампаниите функционират така, че крайната цел да бъде достигната чрез малки дарения от голям брой хора. До момента успях да достигна 53%, а крайният срок е 15 ноември. Повече информация можете да намерите на следния адрес: https://www.indiegogo.com/projects/pianist-music-training-in-spain-piano/x/17321623 Изключително съм благодарна на всеки един от вас, който има възможност да помогне!

- Кой те насочи към музиката?
- Любовта ми към музиката бе породена от моя дядо – Христо Арищиров, който не само беше един от най-известните хорови диригенти в България, но беше и изключителна личност. Както той обичаше да казва за своите две дъщери (майка ми и леля ми), те дори „говорят фалшиво". Затова и желанието му аз да продължа по неговия път беше голямо. Разказвали са ми, че няколко месеца след като съм се родила е имал работа в Музикалната академия в София и специално е запазил пъпа ми, за да го „хвърли" там. Може би въпросът „Къде ти е хвърлен пъпа?" не е случаен.

- Кои са учителите, които са помогнали в изграждането ти като пианист?
- Имала съм огромен късмет с преподавателите, които съм имала. Още в Музикалното училище в София, 12 години учих със Светла Славчева – един изключителен педагог, който изгради много ценни качества у мен и ме научи на много неща, за което винаги ще съм й благодарна. По-късно имах огромната чест не само да се запозная с проф. Иван Дреников, но и да уча при него в Музикалната Академия. Каквото и да кажа за него ще бъде малко – пианист със световно признание, който със своя собствен почерк оставя огромна следа в българското изпълнителско изкуство. Понастоящем работя с проф. Станислав Почекин, който ми помага в нататъшното ми усъвършенстване като музикант.

- На кои световно известни съвременни пианисти симпатизираш?
- О, това е много хубав, но и много труден въпрос. В днешно време е страхотно, че имаме възможност да слушаме безброй онлайн записи и да сме запознати какво се случва в световен мащаб. За мен, обаче, е изключително важно живото изпълнение – да отида на концерт и изпълнителят да ме грабне от първата нота, да ме накара да настръхна. Много малко са го правили, а един от тях определено беше Даниил Трифонов.

- Има ли зала, в която си свирила, която е най-запомняща за теб?
- Определено запомнящи са Teatro Ciudad de Marbella, която се намира в Малага, Испания, както и Abbaye de Saint Savin, в Сент-Савин, Франция, която е под егидата на Юнеско.

- Освен пианото, свириш ли на други музикални инструменти?
- Докато карах бакалавър в Музикалната академия в София, учех като избираем предмет орган при проф. Нева Кръстева. Въпреки краткото време, вярвам, че успях да усвоя някои от основните тънкости. Имах възможността да участвам в концерти, дори свирих концерт за орган с Академичния симфоничен оркестър на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров".

- Какво още искаш да постигнеш в музиката?
- В музиката, както и в изкуството, винаги можеш да постигаш още и още и това няма край. За себе си искам да продължавам да се стремя към честността. Когато си честен в това, което правиш, постигаш и всичко останало.

- На кого искаш да благодариш?
- На първо място бих искала да благодаря на моите родители, роднини и всички приятели, които винаги са до мен и ме подкрепят. На моите преподаватели, без които нямаше да съм това, което съм. И не на последно място да благодаря на всички хора, които вярвайки в мен и подкрепяйки ме, ми дават сили да продължавам напред и да вярвам, че това, което правя, има смисъл!

 

Радостина Павлова
кореспондент на в. "България"


Какво четем:

🔴 Фестивал на българската култура в Чикаго

🔴 Митничари вече ровят за 2-3 литра ракия по къщята, пропускат нелегални винпроми

🔴 Той е българинът, продал над 70 млн. плочи. Той е Емил Димитров

Източник: Bulgaria Weekly



Коментари



горе