Светещият кръст над Земен се вижда от пет села



Светещият кръст по пътя към Земенския манастир, който бе открит на празника на Св. Мина, ще се вижда от пет околни села. Изработеното от стомана 12-метрово разпятие тежи над 1 тон и е широко шест метра. Специални диоди го свързват към уличното осветление. Кръстът
светва щом се смрачи и гасне призори на разсъмване. „Мястото се слави със Света Благодат и точно тук архитектите прецениха, че кръстът ще се вижда от всички околни села. Идеята се зароди от сем. Барбукови, които искаха да направят дарение, за да опазят трайно българщината и християнските ценности", каза пред „Стандарт" кметът на Земен Димитър Сотиров. Издигането на кръста е поредната стъпка на Инициативния комитет за възраждане на културно-историческото и религиозното наследство в община Земен. За това благородно деяние обединиха ресурси и усилия общината, областната управа в Перник, Светият Синод, който даде терен, и частни дарители, начело с
Барбуков. Събитието е и част от инициативата "Манастирите на Краище – Новото Светогорие", която се развива на територията на община Земен, където има 18 църкви и манастири.
Църковната церемонияза откриването завърши с „Многая лета", изпята от звестния бас Петър Петров. На освещаването се събраха над 700 души, след което  в двора на Земенския манастир се отпразнува и Денят на Плодородието, почитан по традиция от жителите на Земен. Земеделски производители от региона представиха своята продукция. Жените от околните села се състезаваха в категорията най-вкусно приготвена домашна гозба и вита баница. Уникална беше и грисхалвата, която ми напомни на тази, която приготвяше баба ми в моето детство! Домашните курабийки и погачите нямаха равни на себе си, а многообразието от вита баница надмина очакванията на организаторите. Майсторите демонстрираха 20 начина на приготвяне на тиква. На сергиите имаше дори екзотична баница, пълнена с ягоди, баница с тиква, чушки с домашна извара, ябълков и тиквен пай, курабийки с ябълков и орехов пълнеж от село Косача. Кашкавалът от село Дивля, направен по специална рецепта от 100% краве мляко, омая гостите с вкусовите си качества. На всички селски подукти имаше модерни надписи „Еко-био". Над 100 вида туршии бяха изложили домакини от околните села, които се предлагаха с домашна сливова ракия.
Впечаталявщи бяха "снежният човек-скиор" от зелки и еко-тиква с тегло 50 кг. Кулинарното изложение прерастна в истинаска надпревара. Победителите бяха отличени с грамоти от общината.

Юнашки тиган нахрани 650 души

Както подобава на такъв голям празник, софрата също трябва да е голяма и гладни да няма! За това се погрижи най-големият тиган на България - юнашкият. Толкова вкусно ухаеше на манастирска яхния, че за миг се изви опашка. „Юнашкия тиган е най-големият в България. Широк 150 см, 20 см е дълбок. Манджата, която днес сме приготвили, е юнашка кебаб-яхния с пиле", каза Ангел Ангелов, председател на Фондация „Национален тръст" – за съхранение на кулртурно-историческото наследство на България и мениджер на „Музея на хляба и традиционните ястия". Ястието е приготвено от 80 кг чисто пилешко филе, 50 кг червени пиперки, 50 кг зелени чушки, 50 кг стар кромид лук, 30 кг грах и 20 кг царевица, 5 литра олио, черен пипер и сол. Екипът от 8 души е започнал да реже всичко на ръка от предишния ден. Огънят под тигана бе запален от 8 часа сутринта, а в 14 часа гозбата вече беше готова. Бяха нахранени над 650 човека. Купонът продължи цял ден на чист въздух с български народни песни и танци, червено вино, домашна гроздова и сливова ракия и истинска кулинарна фиеста под надслов "Да пребъдем гордо във времето"!



Какво четем:

🔴 Диета със сланина стана хит в интернет (СНИМКИ)

🔴 Българска технология връща децата на площадките

🔴 37 000 литра вино наляха в „Евксиноград“

Източник: Стандарт



Коментари



горе