Свети Цар Тривелий или Тервел Български, Спасителят на Европа



Името на свети българския цар Тривелий Теоктист – цар Български е записано в „Списък на българските православни светци”. Приносът му за запазването на Европа Християнска е голям и това трябва да се знае от всички Българи и да се споделя сред приятелите ни от чужд произход. Той спира нахлуването на над двеста хиляди араби и спасява Европа от ислямизация. Гордей се Българино, че такъв човек носи Българска кръв. Прочети неговата история, защото ти може да си следващия Тервел.

През 716 г. войските на Халифата нахлуват в Европа през двете й врати – Гибралския проток и Босфора. На запад, макар и с по-слаби сили, превземат цяла Испания и ще бъдат спрени едва в 734 г. На изток нещата са далеч по страшни. Тук е главният удар. Двеста хиляди араби – джихадисти с 5000 кораби десантират пред Константинопол и атакуват града – столица в тази епоха на християнска Европа. Изморените му защитници отбиват поредната атака, знаейки, че за следващата вече нямат хора и сили. Отчаянието им става пълно, когато забелязват по хълмовете над Града гъстите редици на български конни полкове. Пред Константинопол, за изненада на джихадистите, българската конница тръгва в атака срещу арабите. “Българите секат джихадистите като тръстика. От крепостните стени се разнася тържествуващ вик: „Христос Ника“

 
Свети Цар Тервел разбива Арабите
 

Българският цар Тервел е християнин и в този случай побеждава християнската солидарност.“Въпреки проблемите си с Византия, той решава да я спаси, защото си дава сметка, че така спасява християнството”. Тервел Български е обявен за спасител на Европа и като такъв е бил тачен до ХVIII век. Светецът се почита от Българската православна църква на 4 януари и 3 септември, както и от Католическата църква.
За него във Франция, Италия и Германия са създадени десетки драми, романи, поеми. Обявен е за светец и от Западната и от Източната църква под името „Свети цар Тривелий“. Образа му краси стотици възрожденски църкви Време е да си спомним кой победи Първата ислямска държава.

През 705 г. в Константинопол българският владетел, канас Тервел получава титлата кесар на Източната Римска империя и цар на България. В тази връзка Патриарх Никифор пише в своята „Кратка история”, че през есента на същата година император Юстиниан Носоотрязания излязъл извън портите на Константинопол, придружаван от голям отряд войска и пълководците им, и дошъл в лагера на българите лично да почете Тервел. В държавната йерархия на Римската империя титлата кесар е била най-високата, с която са били удостоявани средновековните европейски владетели. Кесарят всъщност е и съимператор.

Канас Тервел, Първият чужд Владетел – кесар

Няма друг случай в 12-вековната история на Източната Римска империя за кесар да е провъзгласяван чужд владетел.

Популярността на канас юбиги Тервел сред хронистите на християнска Европа е много голяма. Още в края на XV век за него пише един от най-важните представители на италианската историография – Марк Антонио Сабелико: „Както се говорело, първият български крал кръстител е Требелиус…” Европейските автори отделят на Тервел достойно внимание, наричат го „спасител на Европа”, защото с българската войска спира арабската инвазия на Стария континент и спасява Източната Римска империя от ислямизация. Исторически и художествени произведения в Европа до ХVІІ век пресъздават с признателност делото на българския цар, канонизиран от християнската църква като свети крал Тривелий. За най-големия подвиг на цар Тервел, станал причина да бъде канонизиран за християнски светец и споменаван с признателност като Спасител на Европа, средновековните хронисти също пишат подробно.

По това време не е минал век, откак е започнал да се проповядва ислямът и арабите – мюсюлмани превземат цяла Мала Азия, нахлуват в Персия и Армения, превземат и Северна Африка. През 711 година се прехвърлят на европейския континент – маврите превземат Испания, през 716 година превземат Лисабон и се отправят на изток към Франция. По същото време арабите нахлуват в Тракия със силна войска и опустошават напълно цялата провинция. След това се насочват към Константинопол и като се укрепяват близо до градските стени, започват пълна обсада на града откъм сушата.
Целта е двете ислямски армии – от запад, откъм Испания, и от изток, откъм Константинопол – да нападнат едновременно от двете страни Европа и да я превземат. Обсадата на града продължава три години. В крепостта няма храна, нито вода, защото арабите прекъсват акведукта. Градът тъне в мръсотии, пламват болести, хората са отчаяни. Гладът така притиска дори и арабите, че те изяждали труповете на мъртвите, взаимно се изтребвали, за да се нахранят или търсели дребни камъни и ги изяждали, за да утолят глада си, както пише Михаил Сирийски. В ранната утрин на 15 август 718 г. над арабските войски се изсипва вихрушка от стрели, а след тях връхлита българската конница. Тервел напада арабите изневиделица в гръб и докато съмне, според пестеливите думи на Теофан Изповедник: „българите …избили 33 хиляди араби”. Погромът е ужасен, арабите побягват в паника, някои се хвърлят от отчаяние в Босфора, повечето от 200 хилядната им армия е посечена през следащите дни.

 
Свети Цар Тервел
 

Канас Тервел е разбирал много добре, че опасността, която се задава откъм Изток, е по-страшна от коварствата на византийските императори. Затова решава да им помогне срещу атаката на арабите и тръгва на бой с цялата си християнска войска срещу напредващия ислям.

Българският владетел Тервел, Спасителят на Европа

На 15 август 718 година „трижди великият” владетел на българите кесарят цар Тервел спасява Константинопол, Източната Римска империя и християнска Европа, на която оттогава се смята за съпокровител. Християнският свят с дълбока признателност увековечава святото дело на българския цар, а църквата го канонизира за светец. Има три български извора, които говорят за живота и делата на княз Тервел – История славянобългарска на свети Паисий Хилендарски, История на йеромонах Спиридон и т.нар. Зографска българска история. Като нарича княз Тервел един от най-великите българи и най-достоен след цар Борис I, Паисий Хилендарски пише: „Светият крал Тривелия (Тервел) и светият цар Йоан-Михаил (Борис I) били свети в живота си и храбри и силни в царското си благополучие. 


Четете още:

🔴 Българи от Йейл и Харвард в проекта на Слави

🔴 Свети Цар Петър Първи (927 – 969)

🔴 Живееш в София? Сметката: Поне 3 хил. месечно за четирима





Източник: bulgarianassociation





Коментари

горе