Българчетата в Албания не искат Барби, а носия - да са красиви на хорото
Албания, почти на границата с Косово. 4 километра кален път, мост без дъски и никакви комуникации. Почти откъснато от света, високо в планината, село Оргоста с нищо не издава на пръв поглед какви хора живеят в него.
Кален път води до с. Оргоста, където се говори чист български. СНИМКА: 24 часа
Изумлението е голямо, когато точно на това място човек чуе кристална българска реч, български народни песни и види усмихнати моми да вият кръшни хора.
Дори в селата по границата с Косово се говори чист български език и се пеят български песни. СНИМКА: 24 часа
Така бе посрещната Илияна Йотова в Оргоста. Вицепрезидентката посети селото с 1000 жители като част от официалната си визита в Албания. Тя отиде да види как живеят сънародниците ни там само месец след като парламентът в Тирана прие закон, с който даде права на малцинствата, сред които и българското.
Компактни български общности в Албания има в 3 области. В Гора - на границата с Косово, в Голо бърдо, което е по-близо до Тирана, и към Преспа - онази Преспа от романа на Димитър Талев.
СНИМКА: 24 часа
След срещите си с първите мъже в държавата и българската общност в Тирана Йотова се отправи към Оргоста и още едно село на границата с Косово - Шищавец.
“Не съм предполагала, че на такива места в Албания може да се говори така добре български език”, не скрива емоцията си тя. И разказа, че децата от нашата общност говорят само и единствено български език до момента, в който тръгнат на училище.
Едва в 1-и клас
научават първата си
албанска дума
“Като питах децата какъв език говорят у дома, отговорът им бе единодушен: български. Попитах ги защо и те ми отговориха: Защото така говори баба, така говорят мама и татко”, вълнува се вицепрезидентката, пресъздавайки срещата си с българите там.
СНИМКА: 24 часа
“Родолюбието и мечтата за България сред тези хора е много по-силна, отколкото сред много от сънародниците ни у нас”, разказва тя. Впечатлена е, че малките цитират Вазов и Ботев наизуст.
Искаме да знаем буквите, казали на Йотова децата от българското малцинство в Албания. СНИМКА: 24 часа
Но най-голямото ѝ изумление било, когато попитала децата какво искат. И вместо да чуе айпад или телефон, лего или кукла Барби, отговорът е български носии. За да са красиви, когато играят хора.
Още две неща поискали от Йотова хората в Оргоста - сателитна чиния, за да гледат българска телевизия и филми. Както и българското правителство да съдейства пред албанското да им се оправи пътят. Защото сега всеки ден децата от I до VIII клас вървят пеша без значение пек или студ, сняг или дъжд, с раници на гърба, за да стигнат до училище. Искат да си имат свое, българско.
Сънародниците ни от албанските села проявиха голям интерес към Илияна Йотова и извадиха телефони да я снимат. СНИМКА: 24 часа
“Искам да уча буквите”, казало ѝ малко дете. А тя им подари български книги, читанки и плакети с кирилицата.
Много от сънародниците ни в Албания търсят път към България. Сега, когато вече имат статут на малцинство, искат да станат български граждани.
СНИМКА: 24 часа
“Много често чувах “Искаме да отидем до Майка България” - за тях България е нещо като мечта, блян. Като някакво Ел Дорадо, което съществува някъде по света и там всичко е красиво и прекрасно. И те, като отидат, един ден ще им е чудно”, разказва Йотова. А по-възрастните споделяли със сълзи в очите, че искат само да отидат да видят България и ще се върнат.
СНИМКА: 24 часа
Тъй като в тези села не бил стъпвал български политик, Йотова се радвала на голямо внимание. “Толкова бе вълнуващо -
хората идваха просто
да ни пипнат,
не можеха да
повярват”,
вълнува се тя.
Среща имаше и с българите в столицата Тирана. В посолството ни се събрали представители на местните дружества, преподаватели, лекари, културни дейци, десетки наши сънародници от всички краища на страната. Били единодушни, че след приемането на закона вече имат самочувствието като истинско национално малцинство да си пазят традициите. Поискали по-бързо да се открие български културен център в Тирана и вицепрезидентката веднага поставила въпроса на срещата си с премиера Еди Рама.
Официалната визита на вицепрезидентката започна със среща с президента на Албания Илир Мета. СНИМКА: 24 часа
По време на разговорите си и с Рама, и с президента Илир Мета и парламентарния шеф Грамоз Ручи Йотова настояла при изготвянето на нормативната уредба за прилагането на закона да се позволи официално да се учи български език в средните училища, където има компактни общности. Тя договорила още българското малцинство да има свой представител в бъдещия комитет на националните малцинства, който ще е държавен орган.
Най-впечатлена Йотова останала от това, че в Албания вече се заражда българска интелигенция - хора, завършили университети у нас, които са се върнали да работят най-вече като учители. Зам.-директорката на държавната болница в Тирана също е от български произход и е учила у нас.
Имаме възстановен лекторат по български език в университета в Тирана, който ще се опитаме да разширим, разказва още тя. Другото желание на сънародниците ни било да се увеличи бройката на стипендиантите за българските вузове.
Какво четем:
🔴 7 диамантени и златни сватби и 7 бебета в Момчиловци🔴 Тест: Колко сте зависим от телефона си?
🔴 5 живописни места, които си струва да посетите
Източник: 24 часа