С падането на визите ходим до Канада само за 7 долара
Как ще пътуваме по новите правила
Ходенето до Канада става много по-лесно от 16 часа днес, когато отпада изискването за визи за българи и румънци. Те обаче ще
трябва да си
извадят
Електронно
разрешение за
пътуване - eTA,
за да се качат на презокеанския си полет, съобщава посолството на Канада в Букурещ, което отговаря за Румъния, България и Молдова. Безвизовото пътуване обаче не позволява работа или обучение в Канада, а е подходящо за кратки бизнес пътувания, туризъм, посещения при близки, познати и роднини. Разрешеният престой е до 6 месеца.
Какво е необходимо?
Пътуващите със самолет трябва да получат предварително одобрение, като си извадят Електронно разрешение за пътуване - eTA. Досега важаха определени условия за кандидатстване за еТА - притежание на канадска виза в последните 10 години или на валидна неимигрантска виза за САЩ, но те отпадат от 1 декември.
Регистрацията за еТА се прави еднократно на сайта на канадското външно министерство и позволява на пътуващите да летят или да преминават транзитно през Канада колкото често желаят за краткосрочен престой -
максималният
допустим
непрекъснат
престой е 6
месеца
Периодът се определя от канадските гранични власти при влизане в страната. Когато се пътува по суша или по море, няма нужда от предварително одобрение.
“Регистрацията на сайта важи за 5 години, таксата е 7 канадски долара. Това е еднократна регистрация и няма нужда да се прави преди всяко пътуване. Ще важи в рамките на 5 години”, уточни министърът на външните работи Екатерина Захариева.
Молба за регистрация българските граждани могат да подават само на официалната електронна страница на правителството на Канада - Canada.ca/eTA. За кандидатстването за еТА са необходими валиден паспорт, кредитна или дебитна карта, с която се заплаща таксата, и валиден имейл адрес.
Българите и румънците ще имат нужда от eТА дори при полети, които изискват само трансфер на канадско летище.
В повечето случаи
заявките
се одобряват
за минути
Процесът на обработване на молбата може да отнеме до няколко дни, ако се изисква предоставяне на доказателствени документи. Затова канадските власти препоръчват на българите да се уверят, че са одобрени за еТА, преди да резервират полет за страната.
Онези, които вече имат издадена валидна виза за Канада, могат да продължат да пътуват с нея, без да е необходимо да кандидатстват за одобрение. Издаденото вече еТА може да се ползва, докато изтече.
Канадските власти препоръчват всеки, който планира да пътува за страната, да провери статута си. Хората с канадско или двойно гражданство например нямат право да кандидатстват за eTA и се нуждаят от валиден канадски паспорт.
Предимство при новите правила е, че кандидатите за еТА са изключени от изискването за валидност на паспорта за няколко месеца напред (задължително условие при кандидатстване за виза). Въпреки това се препоръчва на лицата, които планират поредица от краткосрочни пребивавания в Канада, да си издадат нов паспорт преди кандидатстването за еТА, за да могат да се възползват от неговия максимален срок - 5 години. След изтичане на срока на паспорта се попълва нов формуляр, тъй като разрешението е електронно свързано с документа за самоличност, използван в момента на кандидатстване.
Първата фаза от отпадането на визовия режим започна на 1 май, когато изискването
за виза беше премахнато само за българите, които са имали канадска виза в последните
10 години или които в момента притежават валидна неимигрантска виза за САЩ. “Канада
цени особено много партньорството си с България. Опростяването на процедурите
за пътуване насърчава по-доброто разбиране и създава повече възможности за засилване
на нашите жизненоважни междучовешки, бизнес и туристически връзки”, каза през
април посланикът на Канада в Букурещ Кевин Хамилтън.
Датата 1 декември бе поставена като
изрично условие
от премиера
Бойко Борисов
през октомври 2016 г. при преговорите за подкрепа на търговското споразумение между ЕС и Канада. Брюксел настоява и за отпадане на визите за САЩ. Относно американските визи Екатерина Захариева заяви, че продължават дипломатическите усилия в тази посока. Тя изрази надежда, че в рамките на три години това ще се случи.
Българското външно министерство обръща внимание, че отпадането на визовите ограничения засяга само българските граждани, пътуващи и пребиваващи в Канада краткосрочно.
Новите правила
не засягат
желаещите да
работят или учат
в страната
Ако българските граждани искат да работят в Канада, трябва да получат разрешение по съвсем друг ред. Разрешения за работа се издават от Министерството на гражданството и имиграцията на Канада, като за целта се кандидатства в изнесения визов център на Канада в София или онлайн. “Моля българските граждани, които са решили да работят, да проучат добре нещата”, предупреди Екатерина Захариева. На незаконно работещите лица се налага глоба, а при повторно нарушение те се депортират от страната.
През лятото Канада откри ускорена визова програма за висококвалифицирани специалисти и иска да се възползва от по-затегнатата имиграционна политика на САЩ.
Мярката беше обявена в изключително важен момент за канадските технологични компании. Те се стремят да привлекат водещи специалисти, които иначе се насочват към Силициевата долина, основен работодател на чуждестранни служители. Канадският план, представен през ноември 2016 г. като част от по-широка стратегия в подкрепа на икономическия растеж, цели да съкрати до две седмици сроковете за издаване на разрешителни за работи и на визи, докато сега процесът продължава обикновено между 6 месеца и година.
Досега българските и румънските паспорти бяха на 15-а позиция в Passport Power Rank - класация, която подрежда паспортите според това до колко държави може да се пътува с тях без виза. Българските и румънските паспорти осигуряват безвизово пътуване до 143 държави. С новите правила за пътуване до Канада от 1 декември
паспортите от
България и
Румъния ще
се качат на
14-а позиция,
на която са и паспортите от Монако, Бразилия и Хърватия.
Бюрокрация отказва BG студенти от мечтата им за Монреал
Българите заминават на бригада в град Бърлингтън, американския щат Вермонт. По това време в София все още не е отворен Канадският визов център и единственият начин да се кандидатства е чрез изпращане на десетки документи към посолството в Букурещ.
Студентите решават да тръгнат за САЩ и да уредят документите си оттам. Най-близката дипломатическа мисия на България е генералното консулство в Ню Йорк. Студентите се обръщат към него с молба за съдействие, но са прехвърлени към генералното консулство на Канада в Бостън. Оттам обаче им казват, че съдействие на българските граждани оказва българското посолство.
Студентите все пак не се отказват и вместо да се въртят в този омагьосан кръг, решават сами да проучат процедурата в сайта на канадското външно министерство. Там попълват десетки документи с лични данни, адрес в САЩ, месторабота, доказателство за доходи, подписано от работодателя им в САЩ, и т.н. Таксите за кандидатстване и пращането на всички документи им струва над $ 150. “Мечтаехме да посетим Монреал, както и да видим Ниагарския водопад откъм Канада. Изпълнихме всички изисквания и след 2 месеца чакане бяхме одобрени за виза. Задължително беше обаче да изпратим паспортите си по пощата, за да ни изготвят визите. Това означаваше да останем в САЩ без никакъв валиден документ за самоличност. Бюрокрацията ни накара да се откажем”, разказа една от българските студентки.
Какво четем:
🔴 Как хиляди да си вземат вече заплатите🔴 Епичен мач на Григор избран за №2 на годината
🔴 Не боевете при Шипка, а едно забравено днес сражение, решава изхода от Руско-турската война
Източник: 24 часа