Канадските власти връщат българи от границата



Визовият ни режим с Канада падна официално на 1 декември тази година. Всички български граждани могат да пътуват до страната по въздух, суша или море за престой до шест месеца. За целта им е нужно електронно разрешително за пътуване (eTA), което може да се попълни онлайн и отнема само няколко минути.

Това обаче съвсем не означава, че българите могат свободно да емигрират в Канада, а първите такива опити вече се увенчаха с неуспех. Наши сънародници са били върнати от границата, разказват пред BG VOICE имиграционни адвокати.

Отпадането на визовия режим за българи цели да улесни пътуването за краткосрочен престой с цел туризъм, бизнес или транзитно преминаване. Но издаването на еТа в никакъв случай не гарантира, че българите ще бъдат допуснати в Канада дори и вече да са пристигнали на летището.

Подобно на визовия процес офицерите от граничните и имиграционните служби са тези, които решават колко дълъг да бъде престоят ви в зависимост от документите, които представите. Ако граничните служители не са убедени, че вие ще спазите срока за престой или лъжете за причината за посещението, те имат пълно право да ви откажат влизане в страната и да ви предложат доброволно да оттеглите вашата молба за влизане. Това се е случило на няколко наши сънародници, кацнали в Торонто и Ванкувър. "Те не успяха да убедят офицерите, че идват само на екскурзия, тъй като бяха донесли пълни куфари с дрехи за 4 сезона, легализирани документи за работа, дипломи и сертификати за определени професии, както и големи суми пари в брой", казва Валя Петров, която е преводач към Immigration and Refugee Board (IRB) в Торонто. "Офицерите искаха телефони за връзка с техните работодатели в България, за да потвърдят, че все още работят там и са само в отпуск. От тези, които твърдяха, че живеят под наем в Англия или в България, искаха телефон за връзка с наемодателя на жилището, за да потвърдят, че има договор за наем, който все още не е изтекъл."

След като сънародниците ни не успяват да предоставят исканата информация, канадските власти им отказват влизане в страната. В подобна ситуация е по-добре доброволно да оттеглите молбата си за влизане (еТА), защото при отказ да го направите се издава заповед за арестуване и последващо депортиране, което почти гарантира, че бъдещи влизания в Канада най-вероятно ще бъдат оказани.

След отказа за влизане в страната лицата остават задържани от граничните власти на същото летище или в близост до него, докато дойде време за обратния полет, който им е резервиран от канадските власти (обикновено същият или на следващия ден след пристигането). Валя Петрова вече е помогнала на няколко наши сънародници и казва, че в подобни случаи личните им вещи остават задържани от властите, но им се предоставят условия за престой като легло, баня, храна напитки и дори интервю, в което да се определи дали имат нужда от медицинска помощ (в случаи на стрес и др.).


Какво четем:

🔴 Кмет раздаде по 100 лв. на сираци

🔴 Най-дългото Дунавско хоро събра хиляди на мегдана

🔴 За тебе бях! Прекрасната балада на Лили Иванова, която ще ви разчувства! (ВИДЕО)

Източник: bgvoice



Коментари



горе