Момчиловци тегли като магнит за селски туризъм (СИМКИ)
Името на родопското село Момчиловци предизвиква две асоциации. За поколението 50+ то е твърдина на християнската вяра. По-младите пък го свързват с прощъпалника на селския туризъм в България, сноуборд-парка Картола и летните DJ-партита с алтернативна музика. А от две години насам селото придоби популярност с Фестивала на киселото мляко, което милиони потребители в Шанхай вече свързват с името Момчиловци.
Селището се счита за едно от древните в региона - тук е имало поселение още от праисторически времена. Видими следи са оставили траки и римляни. Първите заселници назоват селото със славянското име Руеново - от руен (изобилен). По-късно сменят името му на Горно Дерекьой. Съвременното име е избрано от жителите му, които отхвърлят няколко предложения за преименуването му през 1924 г. и избират Момчиловци (следовници на легендарния Момчил юнак).
Днес селото е едно от трите най-многолюдните в Смолянска община. Живее в съвремието, но хората тук са привързани към традициите. Младите свирят на гайда, пеят родопски песни и по време на празници площадът грее от усмихнати младежки лица.
Ако искате да научите за традициите на селото, посетете Историческата музейна сбирка с картинна галерия в центъра на селото. Намира се точно под площада пред Кметството.
Археологически находки и етнографски експонати ще ви преведат през превратната история на селището, любопитна част от която е периодът в началото на ХХ в., когато мъжете започват да се препитават с рибарство по бреговете и северните острови на Егейско море - Тасос и Самотраки. Новост е китайската зала в експозицията, която представя динамично развиващите се взаимоотношения с Шанхай.
Любопитен факт е, че преди четири години в Момчиловци беше сниман китайският вариант на риалити формата „Сървайвър“. В картинната галерия можете да видите платна на Мърквичка, Илия Бенов, Владимир Димитров - Майстора, Бараците - Златю Бояджиев, Довид Перец и Васил Бараков.
По алеята вдясно от входа на музея, само на 50-на метра е църквата „Св. Св. Константин и Елена“, една от 9-те църкви в средните Родопи, чието построяване е разрешено със специален указ на султана от 1834 г и осветена през 1836 г. По-късно е построена външната камбанария при църквата, която е сред 100 национални туристически обекта на България.
Съвременен прочит на фолклора и използването му за предлагане на туризъм представлява изградената екопътека „Торнал е Тодьо“. Представлява кръгов маршрут, който минава през параклисите "Св. Петка" и "Св. Св. Петър и Павел", през скалните феномени Кърджалийски и Дупчов камък и Радичевата чешма. Феноменът Кърджалийския камък тук е известен от време оно, тъй като някога тъкмо от него мъжете от Момчиловци са тръгвали на гурбет.
Мястото е възпято в прочутата песен "Торнал е Тодьо на гурбет да иде". Общата продължителност на прехода в зимни условия и при сняг е около 4-5 часа.
Селото, първенец през 90-те г. на ХХ в. в предлагането на селски туризъм, днес отново се бори за първенство на този пазар. Зрелищни празници като Тодоровден, храмовият празник на църквата „Св. Св. Константин и Елена“, курбаните при 27-те параклиса привличат търсещите спокойствието и уюта на селския живот в планината.
От няколко години, обаче, Момчиловци е притегателно място за туризъм и отдих за младежите и младите семейства с деца, предлагайки възможности за сноуборд и ски за начинаещи, конна езда, лагери за оцеляване и преходи с АТВ в планината и DJ-партита за любителите на алтернативна музика в зоната за приключенски туризъм в местност „Картола“ на 10 км северно от селото. На място тук ще ви предложат екипировка и квалифицирани инструктори.
Международният фестивал на киселото мляко вече три години привлича всеки втори уикенд от м. септември почитателите на храните на дълголетието и органично произведените продукти. Конкурс за „Мис Родопи - Кралица на киселото мляко“, детски конкурс за рисунка и фотоконкурс „Природата и киселото мляко - здраве и дълголетие“ и двудневна открита сцена, на която се изявяват изпълнители и състави от региона.
Ако изберете Момчиловци за коледните и новогодишните празници, в селото се предвиждат различни инициативи и събития. На 18 декември ще има куклен спектакъл за най-малките в читалището, на 30 декември - Коледен концерт в залата на читалището от 16 ч., който от 18 ч. ще продължи с общо веселие на площада пред кметството.
Легендата за Аязмото
Жителите на Момчиловци били известни с непокорния си и независим дух още от турско време. Селото остава християнска твърдина през целия период на османско владичество.
От тогава е започнала и традицията на изграждане на християнски параклиси, които днес са 27 и опасват селището околовръст. Според местните предания те пазят хората от злини и болести.
С лечебния извор "Аязмото" при един от тях се свързва легендата за ясновидката Кортеза, призната от българската православна църква. На 15 август 1908 г. (денят на Богородица) семейството Атанас и Велика Драганови пристигнали в Бачковския манастир, за да търсят лек за безплодие. При този престой жената получила всички признаци на бременност.
Изминала една година, а тя така и не родила. Потърсили те тогава известната ясновидка Кортеза. Тя поклатила глава и казала: "Жено, ти не си бременна, ти си болна! Ще се върнеш в селото си.
Над него има ливада с камък. Копайте там и за Божия слава ще избликне лековита вода. Пий от святата вода и нека свещеникът да благослови това място, заградете го, направете малко параклисче, което да изцелява всички страдащи.
Върнали се съпрузите и изпълнили точно пророчеството на Кортеза. Изворчето е осветено и помага и до днес на много вярващи и болни. По стар обичай вечерта срещу Гергьовден - 6 май - множество християни го посещават, молят се, палят свещи, измиват си лицата с водата и носят от нея в домовете си за здраве и щастие. Всички параклиси около селото са добре поддържани и достъпни целогодишно.
Какво четем:
🔴 Бистришките баби – българското чудо от Холоцена🔴 Напих се преди любовните сцени
🔴 Стената на спортната слава грейна
Източник: Марица