Трапезата за Бъдни вечер – няколко идеи за постни ястия
Традицията повелява ястията на трапезата да бъдат нечетен брой, най-често те са девет – колкото месеца трае бременността на жената, въпреки че в някои краища на страната държат гозбите да са дванадесет – колкото месеца има в годината или седем – колкото са дните в седмицата.
Като семеен празник Бъдни Вечер носи много спомени и традиции. Най-важното за празничното меню е храната да е в изобилие – за да бъде успешна следващата година.
Медът на масата символизира сладостта от живота.
Лукът се слага, за да са много имотите, като люспите му.
Чесънът пази от лошото и от зли сили.
Житото също трябва да намери своето място на масата, дори и само като украса, която да символизира изобилието през годината.
За плодородие се слага разнообразие от ядки.
По орехите се гадае за здраве и късмет, ако ядката е хубава, болестите ще бъдат далеч от вас и домът ви ще е пълен.
Плодовете също трябва да са част от трапезата – пресни или изсушени, а най-добре и от двата вида.
Не на последно място е и червеното вино.
Основното място е запазено за питката с парата.
Броят ястията са по избор според традициите от всеки край на страната, рецептите им също.
Ето и подбрани от нас рецепти на любимите ни постни ястия, които непременно слагаме на трапезата за Бъдни вечер.
Пълнени чушки с боб
Рецептата за пълнени сухи чушки с боб е типична за националната ни кухня, съчетането на сухи чушки и боб е просто удивително. Тези два продукта перфектно се допълват един друг. Заложете на тази рецепта, гарантираме, че няма да съжалявате. За да направите вкусни пълнени сухи чушки с боб, трябва да се захванете първо с приготвянето на боба.
Необходими продукти
1 с. л. сух джоджен
1 с. л. червен пипер
1 с. л. чубрица
1 с.л. сол
1 ч. ч. олио/ зехтин
150 гр. лук
300 гр. боб
10-12 бр. чушки
Начин на приготвяне
Почистете боба, ако има нужда. Измийте го под течаща вода. Накиснете във вода – нека течността го покрива. Оставете го накиснат за 12 часа или от предишната вечер. На следващия ден го отцедете го и сложете на котлона. Когато заври, излейте водата, като използвате гевгир. Повторете процедурата още веднъж. Хубаво е да изхвърлите две води от боба и чак тогава да започнете с варенето. Напълнете тенджерата отново със студена вода и оставете да ври, докато бобът омекне. Няма проблеми да се използва и тенджера под налягане.
След това накиснете сухите чушки за десетина минути в хладка вода. Това ще им позволи да омекнат и да се отпуснат. Така по-лесно ще ги напълните.
Задушете лука в малко мазнина, докато стане мек и прозрачен. Добавете подправките и разбъркайте. Сложете и отцедения и сварен боб. Отцедете чушките от водата и ги напълнете с боба. Подредете ги в тавичка, намазана с олио. Поръсете ги с олио отгоре и добавете и малко вода. Печете в предварително загрята на 180 градуса фурна.
На трапезата за Бъдни вечер традиционно присъстват постните сърми – зелеви или лозови, а най-добре и двете. Повечето домакини за улеснение ги приготвят с една и съща плънка, но въпреки разнообразието за окото, в крайна сметка вкусът не се различава съществено. Затова ви предлагаме две различни рецепти за сармичките.
Зелеви сарми
Необходими продукти
1 1/2 ч. ч. ориз
12-14 зелеви листа от кисело зеле
зелев сок
1 глава лук
2-3 моркова
4 с. л. олио
1 с. л. сол
1 с. л. червен пипер
Начин на приготвяне
Изцедете зелката от сока и отделете листата едно по едно. Загрейте добре мазнината и задушете нарязаните на ситно лук и моркови. Когато зеленчуците поомекнат, добавете ориза и червения пипер. Станат ли зрънцата му прозрачни, долейте вода.
Когато е почти сварен сложете подправките. Разбъркайте добре сместа и отделете от котлона. Вземете едно зелево листо и го разстелете добре. Сложете малко от плънката и завийте.
На дъното на тенджерата сложете няколко листа от зелката. Върху тях подредете сармичките и ги притиснете с чиния. Сипете гореща вода (може и около 1 чаша зелев сок), която да ги покрие и гответе на тих огън до готовност на ястието (около час).
Лозови сарми
Необходими продукти
1 буркан лозови листа
1 голяма глава лук
1 ч. ч. ориз
2 моркова
половин връзка копър
чубрица, сол и черен пипер
1 ч. ч. олио
Начин на приготвяне
Измитите лозови листа попарвате във вряща вода. Лукът запържвате до зачервяване в 1/2 ч. ч. олио, прибавятеи оризът и разбърквате добре. Прибавяте 2 и 1/2 ч. ч. вода и всички подправки. Получената смес трябва да ври докато попие водата на умерен котлон. След това слагате по 1 лъжица от сместа на всеки лист и завивате малки, стегнати сармички. Подреждате ги плътно в тенджера и прибавяте останалата част от олиото, сол (по желание), гореща вода до покриване на сармичките. Покривате с чиния и се варят докато останат на мазнина (около 30 минути).
Какво четем:
🔴 Списание Science News нарече българин изследовател с потенциал да направи следващите революционни открития🔴 Махайте зарядните за телефони от контакта. Иначе сметката за ток е с 16 лв. отгоре
🔴 Деца спасиха от глад бездомници в Добрич
Източник: smediaroom