Дует на Богдана Карадочева и Емил Димитров на френски забранен у нас - бил еротичен
“Помниш ли ти, моя любов...” Един дует на Емил Димитров и Богдана Карадочева,
станал хит във Франция, е бил забранен в България като еротичен.
Емил Димитров в дома си, пред кутията със спомени
Това припомни Йордан Георгиев - въвел традиция всяка година преди 23 декември - рождения ден на Емил Димитров, да събира приятели на певеца да си говорят за него с днешна дата, с любов и с усмивка. И сега Данчо Стълбицата - както най-често го наричат по името на водена от него радиокласация, не изневери на този начин да си спомним за изпълнителя на “Моя страна, моя България”. Покани в студиото на БГ радио Богдана Карадочева - една от най-близките приятелки на Емил, в навечерието на 77-ата му годишнина. И тя разказа тази история, защото винаги с любов и носталгия се връща към парижкия им съвместен период. Тогава двамата са имали възможност да станат европейски звезди. И двамата франкофони, с перфектно знаене на езика, а е имало и кой да им подаде ръка. (Бизнесменът и светски човек Христо Куртев им става импресарио, дори създава музикална къща с тази цел, разказва той в своите спомени - б.а.)
Грандиозен бенефис за Емил в зала 1 на НДК през 2002 г. - на снимката е със сина си, а за него пее приятелката му Богдана. СНИМКИ: РУМЯНА ТОНЕВА И ЛИЧЕН АРХИВ
Емил помага на 19-годишната Богдана - току-що спечелила “Златният Орфей” през 1969 г., да стигне до Париж - любимия ѝ град. Тя, като дете на “враг на народа”, няма шанс да излезе зад граница. Но веднага след спечелването на приза получава първата поздравителна телеграма именно от Емил, когото нарича “истински аристократ”, и предложението му за съвместна работа. Певецът отстранява всички визови пречки и двамата се озовават в града на светлината и любовта.
Живеят шеметно,
богато, имат
успех и пари
Емил е луд на тема мода. Най-елегантният! Припомняме, че е искал да бъде художник, рисувал е.Винаги е в бяло. Преглеждат сериозни оферти как да пробият в Меката на шансона.
Но... французите ценят Емил най-вече като композитор, но не и като изпълнител. Да, той става член на Съюза на френските композитори (не става член на българския!), но иска да има успех и като певец. Вярва в гласа си! Затова се разочарова и въпреки съблазнителните предложения предпочита да се върне в България, да има турнета по света. Междувремнно песента му “Има любов в този свят” е номер едно в музикални класации през 1973 година.
В тях е и
“Моника” -
френската версия
на “Моя страна,
моя България...”
За този пазар не вървяло някой да се връща в България и затова обичта го връща към девойката Моника. Бързата реакция на изискванията на френските продуценти се дължи на Васил Андреев - човека до него, написал най-добрите текстове за Емил Димитров. Във френски вариант излиза и “Моряшко сбогом” и “Песен за Плевен” - с подходящи за аудиторията текстове по мелодиите на Емил, изпълнени от френски певци. “В песните му имаше драматургия, той беше отговорен към песента”, казва Карадочева.
Ето няколко куплета от обявената за еротична песен “Помниш ли ти, моя любов”. Наистина си е заредена с еротика...
Емил: Помниш ли ти, моя любов, нашите дни пълни със зов? Помниш ли ти нашия бряг, късното сбогом, крайбрежния влак?
Богдана: Спомням си, моя любов... Спомням си нашето лято, нашите устни, които мълчаха, нашите ръце, които говореха, нашите стъпки по вечния пясък....Спомням си още забравената лодка и нашето първо “Аз те обичам”!
Емил: А после всичко свърши. Ти си замина. И аз си заминах. Всеки от нас си замина, без да каже - “Не мога без теб”!
Богдана: Ние бяхме горди, безсмислено горди... Защо бяхме горди, когато всеки трябваше да каже - “Обичам те”!
Богдана Карадочева винаги е казвала, че е била много близка с Емил Димитров, че е била до него до последните му дни. Споделя как се случвало
той да ѝ звъни по
2-3 часа посред нощ, за да я извика спешно вкъщи, за да чуе новата мелодия, която се е родила на пианото му. Тя хваща такси. Той свири, а двамата пишат теста. А после ставал капризен, искал от своята приятелка да му сготви любимото телешко задушено с пюре или раци със сос бристол. Бил гурман и разчитал на “своето Бубенце”. “Как да му откажа? С него беше светло и уютно, излъчваше топлина. Фантастичен талант, чувствителен към живота, към музиката и стиховете, към думите и приятелите. А тези негови очи! С неговото чувство за хумор и с нещо, което е присъщо на големия талант - не се вземаше много на сериозно. Седяхме посред нощите, свиреше Емил, пеехме”, спомня си Карадочева.
Не си отказвали питие. Но за Емил това била чаша, пълна със счукан лед, много кока-кола и малко водка...
“Срещата ми с Емил Димитров ме изненада с това колко малко знаем за него. Че това е единственият български певец, който е събрал 80 000 души, повече, отколкото “Ролинг Стоунс”, през 1972 г. на стадион “Динамо” в Москва. Това е певецът, който има над 10 хита в европейските класации”, разказва журналистът Георги Тошев, снимал филм за него. А Богдана допълва за пътеката от цветя по червения килим от паркинга с лимузината до сцената, за това, че са го наричали Елвис Пресли на Изтока... И така са го посрещали. Като Елвис? Не! Като Емил! Само Емил!
Да си спомним днес за Емил Димитров с негова песен.
Какво четем:
🔴 2 находчиви жени заловиха с упорство джебчии в столицата🔴 Думата "сакат" кънтеше в ушите ми денонощно, защото…
🔴 За Петър Дънов и един живот, обгърнат в мистерия
Източник: 24 часа
Коментари
