Момичето, което може да вдигне на крак цяло родопско село



Има хора, които водят неравна битка с общините да спрат разрухата на къщи като Финговата - емблеми на архитектурата, задали тона на българския град. Други се застъпват за изчистените линии на модернизма, формирали голяма част от градската среда, но останали в сянката на по-тържествените си предшественици и на наследството на соца. 24-годишният архитект Кристияна Брънзалова обаче си е поставила задача с повишена трудност: да запази архитектурното наследство на няколко родопски села, начело с училището на село Хвойна – образец на модернизма, строен от пловдивския архитект Боян Чинков.

Кристияна завършва магистратура по архитектура в Политехническия университет в Милано. За дипломната работа по предмета "Архитектурен дизайн и презервация" курсът й трябва да придаде нов живот на две сгради в планината – някогашни колонии на италианската фашистка младеж. По време на една от ваканциите си у нас обаче Кристияна открива предизвикателство, което истински я вдъхновява – изоставеното училище "Св. Св. Кирил и Методий" в село Хвойна. "Буквално се блъснах в него. По български тертип то е на най-красивото, високо и слънчево място в селото, заедно с църквата "Свети пророк Илия", която е на 160 години."


Входът на сградата на Боян Чинков

© Мариана Камбурова, Даскал Брънзалов

Входът на сградата на Боян Чинков


Всъщност в Хвойна има още две училища – килийно, което заедно с църквата е групов паметник на културата от национално значение, както и второ, строено към края на XIX в. Третото, към което е насочен интересът на Кристияна, затваря врати преди 10 г., защото в Хвойна няма достатъчно деца. Сградата е каменна, строена през 30-те години на миналия век и разширявана 40 години по-късно. "Хората често ме питат в прав текст какво намирам в нея. А тя е пример за модернистична архитектура", казва Кристияна. Едва когато започва да работи по проекта си за нова функция на сградата открива, че то е проектирано от известния пловдивски архитект Боян Чинков.

Кристияна открива още, че нейният род, който е на 900 години, е свързан с него. Прапрадядо й е първият учител в селото, прадядо й също преподава, а в Хойна има хора, които още го помнят. В архива в Смолян тя намира трудовата му книжка, както и много снимки от строежа на сградата. "Училището е ценно не само от архитектурна гледна точка, но и за хората в селото. Правено е почти без никаква помощ от страна на държавата. Хората са се самооблагали, носили са пясък от реката, за да го вдигнат", разказва младият архитект.


Градежа на училището на Чинков през 30-те години - снимка от архивите, намерена от Кристияна

© Архив, Даскал Брънзалов

Градежа на училището на Чинков през 30-те години - снимка от архивите, намерена от Кристияна

В селото още помнят последния звънец в сградата, прозвучал преди 10 години. Вътре кабинетите стоят, както са били оставени – с глобусите и книгите, ползвани от децата на селото. Проектът на Кристияна е за изнесен офис в планината за IT специалисти и архитекти – идея, популярна в чужбина, а и не неосъществима предвид локацията на Хвойна - недалеч от Пловдив на главния пътя Асеновград-Смолян. Но тя не спира дотук. "Влизайки в сградите ми стана тъжно, защото вътре ситуацията е много зле." Покривът в сградата на Чинков тече, а в жълтото училище, строено през 19 век, където основно се съхраняват книги, има и дупка в покрива, и дупка в пода. "Но сградите са каменни и абсолютно спасяеми."

Затова Кристияна организира благотворителен фолклорен фестивал – "Камък върху камък ще остане" – за набиране на средства за ремонт. Спасяването на такива големи сгради в обезлюдяващо се планинско село може би изглежда непосилно за едно момиче. Но само за седмица студентката успява да събере почти всичките 500 жители на селото, че и отгоре.

Участие взимат трупата й по народни танци от Милано (Кристияна е запален танцьор), нейни приятели от Мюнхен и Париж, няколко състава от околните села и известния певец Здравко Мандаджиев. Озвучаването е осигурено от кметската управа, както и няколкостотин столчета, които не достигат за всички гости. Фестивалът силно разчувства местните хора. "Цялото село сме с нея. Опитваме се и ние да сме общественополезни. Защото малко хората като Крисито, навъдиха се сега обществено безполезни, да не кажа вредни", казва съседът й Димитър Чинов, който е на 50 години.

От дарения по време на фестивала се събират 1500 лева - далеч от 10-те хиляди, необходими за дупката в малкото училище, но достатъчно за течащия покрив на сградата на Чинков. От август се чака единствено комисия, назначена от кметството в Чепеларе, която да даде зелена светлина за ремонта ("Дневник" не успя да се свърже с кметицата за коментар). Междувременно Кристияна е учредила своя фондация - "Даскал Брънзалов", която да събира парите, но и да се грижи за други изоставени къщи в Родопите. Има и големи амбиции, и план.

Пейзаж от Хвойна

© Мариана Камбурова, Даскал Брънзалов

Пейзаж от Хвойна

"Искаме да направим регистър на сградите с отличителна архитектурна стойност в Родопите. И ако някоя баба не може да ремонтира старата си къща, идваме ние на бял кон." Идеята й е да организира курсове за студенти по архитектура, които искат да усвоят старите техники на строителството, и да ремонтират къщите про боно под ръководството на майстори-занаятчии. Срещу това собствениците им ще дадат съгласието си да не нанасят промени в автентичния вид на сградите. "Много грандиозна идея, но съм виждала как работи", казва Кристияна. "Защото е тъжно да вървиш по улицата и да виждаш интересни сгради, санирани със стиропор. Ние, младите архитекти, трябва да обясним на досъпен език защо хората не бива да правят така."

Засега фондацията ще се концентрира върху сградите в района на Рупчос – Хвойна и няколко околни села. "Набелязала съм Паскалевия хан на входа на Чепеларе, тепавицата на Чепеларе, както и ветеринарната лечебница в Хвойна – страшно красива сграда с модернистични елементи, която за съжаление също е изоставена." Сградите не са паметници на културата и процедурата по ремонтирането им не би трябвало да е толкова трудна. А и не в статута според Кристияна е въпросът. Защото също до Нареченски бани се намира прекрасното село Косово, където "90% от сградите са паметници, но падат. Толкова е автентично, че може да се снима филм. И въпреки че има курорт в непосредствена близост, никой не знае за него."

Входът на жълтото училище от XIX в. Сградата има дупка в покрива и пода, но е абсолютно спасяема, според Кристияна

© Мариана Камбурова, Даскал Брънзалов

Входът на жълтото училище от XIX в. Сградата има дупка в покрива и пода, но е абсолютно спасяема, според Кристияна


Затова другата задача на фондацията ще е второ издание на фестивала "Камък върху камък" през лятото край Хвойна. В програмата ще има хумористична пиеса на тема родопска сватба, написана от етнолог на автентичното местно наречие. В неформалния екип около Кристияна, чисто по приятелска линия, има още юрист, а и фотограф – Мариана Камбурова, която е родом от Хвойна и прави докторантурата си върху снимки от училището. Нейната серия портрети на възпитаници на "Св. Св. Кирил и Методий" в сградата вече гостува в Пловдив, а през тази година ще дойде благотворително и в София. Истината е, че колкото и големи да звучат плановете на Кристияна, енергията й и убедеността й са заразителни. Дори учениците в столичното 22-о училище, където работи майка й, се включват в набирането на средства за Хвойна с картички на коледен базар.

"Имам огромно желание да живея в България, да й дам нещо", казва Кристияна, която преди Милано е учила в Манчестър и отказва предложение за работа в Италия заради инициативата си в Хвойна. В началото на декември, когато говорим, току що е намерила работа по специалността си след 4-месечно търсене. Кандидатства и за архитект в община с чиновническа заплата (не я взимат), и за тройно по-добре платена работа в колцентър, където почти започва. От дългите си занимания с народни танци е забелязала, че повечето българи в чужбина "милеят за България - живеят обути в цървули и на баба шушоните, но тук просто няма какво да правят."

Все още обаче смята, че е на прав път. "Харесала съм си една мисъл – по-лесно е да напуснеш потъващия кораб, отколкото да запълниш дупките в него. Да, дупките са много, но има хора да ги запълним."

Кристияна и "Даскал Брънзалов" търсят съмишленици – архитекти и майстори, както и средства. Връзка с нея можете да направите чрез фейсбук страницата на фондацията.

Сметката за дарения на "Даскал Брънзалов" е BIC: UNCRBGSF IBAN: BG08 UNCR70001523073653 BGN Име: Фондация Даскал Брънзалов

Запалена по народните танци от малка, Кристияна събира няколко любителски трупи от чужбина и близо 500 души на фестивал в Хвойна

© Асен Шушков, Даскал Брънзалов

Запалена по народните танци от малка, Кристияна събира няколко любителски трупи от чужбина и близо 500 души на фестивал в Хвойна


Какво четем:

🔴 Мраморен портрет на Ботев за 170-годишнината му

🔴 Юруш към Албиона!

🔴 Д-р Атанас Михайлов разкри какво помага най-бързо при грип

Източник: Дневник



Коментари



горе