Съдът не призна брак между българки, сключен в Англия
Лилия Бабулкова е твърдо решена да обжалват.
Според конституцията и Семейния кодекс законен е само между мъж и жена
Софийският административен съд отказа да признае еднополовия брак между две българки, сключен във Великобритания.
Решението на съдия Снежанка Кьосева е от 8 януари. Според нея бракът между Лилия Бабулкова и Дарин Куилова противоречи на конституцията, Семейния кодекс и на обществения ред у нас.
“Решението е очаквано, подготвяме жалба пред Върховния административен съд”, коментираха от младежката ЛБГТ (лесбийки, гей, бисексуални, трансджендър - б. а.) организация “Действие”.
Повод за делото е отказа на кмета на община “Люлин” да узакони брака между двете жени, сключен на Острова.
Дарин Куилова подава заявление на 15 май м.г. В него тя иска да бъде актуализиран личният ѝ регистрационен картон в частта “семейно положение”. Причината - 6 месеца по-рано, на 15 ноември 2016 г., е сключила брак с Лилия във Великобритания.
Кметът отказва с мотива, че според нашия Семеен кодекс “бракът се сключва по взаимно свободно и изрично съгласие на мъж и жена, дадено лично и едновременно пред длъжностно лице по гражданско състояние”.
Адвокат Даница Любенова обаче е на мнение, че непризнаването на съюза между Дарин и Лилия може да доведе до тежки нарушения като многобрачие на един от партньорите, данъчни измами, декларации с невярно съдържание.
Тя се позовава и на Хартата на правата на ЕС. Там е казано, че не може лесбийките, гейовете и бисексуалните граждани да бъдат третирани като втора класа. Отказът те да формализират интимните си отношения е проява на неравностойност, пише още в документа.
“В случая на първо място съгласно българското законодателство не е налице граждански брак, сключен във формата и изискванията на Семейния кодекс”, смята съдия Кьосева. В решението си тя посочва, че у нас еднаквият пол поражда пречка двама души да станат съпрузи.
Съдийката цитира конституцията и Семейния кодекс, където е казано, че бракът е доброволен съюз между мъж и жена. Според нея признаването на еднополовия брак между двете жени би довело “до нарушаване на обществения и на личния интерес на гражданите и до недопустимо засягане на основни ценности в обществото”.
В същото време съдия Кьосева казва, че отказът не нарушава човешкото достойнство. Тя също се позовава на Хартата на правата в ЕС. Запис в нея гласи, че “правото на встъпване в брак и правото на създаване на семейство са гарантирани в съответствие с националните закони”.
Признаването на гей брака би било прецедент за България.
Какво четем:
🔴 Пейо Яворов – Две хубави очи. Душата на дете в две хубави очи. Не искат и не обещават те…🔴 "Тарикат" изтегли кредит с чужда лична карта
🔴 Митьо Пищова с некролог в ръка на поклонението на разстреляния бизнесмен Петър Христов (СНИМКИ)
Източник: 24 часа
Коментари
![](./i/blank.gif)