Братът на пловдивски катаджия стана герой на "Ройтерс"
32-годишен пловдивчанин стана герой на „Ройтерс“, след като влезе в новините със своята инициатива за спасяването на изоставени велосипеди в Сингапур. Живко Гиргинов е брат на говорителя на пловдивския КАТ Ботьо Гиргинов и вероятно от него е прихванал страстта си към реда.
Учителят по пиано Живко Гиргинов, който е живее в Сингапур вече девет години, не е доволен от счупените велосипеди, които е среща, изоставени по пътища и пешеходни пътеки там. Морето от жълти и оранжеви колелета на обществени места в азиатската страна показва колко бързо градът е прегърнал културата на споделените велосипеди, откакто големи оператори като китайските фирми “Офо” и “Мобайк” за пръв път се появиха преди година, разказва репортаж на Ройтерс.
“Приятелите ми се оплакаха, че навсякъде има повредени колела и няма какво да се направи. Но аз не съм съгласен”, каза Живко Гиргинов, който живее от 9 години на острова. 32-годишният учител по пиано решава да вземе нещата в свои ръце, като събира екип от съмишленици, с които да връщат счупените велосипеди в складовете на съответните компании.
Започнала през септември 2017 г., инициативата на Гиргинов за доброволен “Байк патрул” успява да събере над 400 повредени колела само за седем обиколки.
Групата събира счупените велосипеди от кварталите и ги премества на централно място. След това Гиргинов решил да наеме камион за $ 150, с който извозва събраните колела и ги връща на фирмите собственици.
Инициативата на българина насърчава доброволците да се разхождат по улиците на Сингапур и да обръщат внимание на повредените и вече неизползваеми велосипеди.
Ако намерят такъв, всичко, което трябва да направят, е да снимат мястото, да дадат подробности за велосипеда и да качат информацията в групата във фейсбук, създадена от Гиргинов.
През първите 8 месеца на 2017 г. българинът сигнализира за над 200 повредени и вече неизползваеми велосипеда За негова изненада обаче месеци по-късно той открива, че всички те все още лежат в канавките и събират кал.
Учителят по пиано не получава заплащане за своята “работа” и казва, че го прави от чувството за граждански дълг да помогне на страната си осиновителка да бъде “подредена”. “Брат ми е полицай, така че може би е в кръвта ми да работя в услуга на общността”, каза той пред местния в. “Стрейтс таймс”.
Тъй като вече съществуват политики за мониторинг и регулиране на безразборно паркираните велосипеди, Гиргинов се съсредоточава върху повредените, които биха могли да представляват заплаха за безопасността на потребителите. “С Живко обсъждаме как можем да работим заедно, за да изградим още по-добра среда за пътуване с велосипед”, коментира Шарон Менг, управител на “Мобайк Сингапур” и добавя, че компанията е дала на Гиргинов неограничен достъп за ползване, за да му помогне с връщането на велосипедите им. Инициативата е един от многото подобни проекти, с които Гиргинов се е захванал, и смята, че времето и парите му са добре изразходвани. Според него такива “социални експерименти” провокират хората да мислят как могат и те да допринесат индивидуално в полза на обществото.
Какво четем:
🔴 Юнаци се хвърлиха за кръста в Чикаго🔴 Най-старата геометрия се заражда по нашите земи
🔴 Нашенци на Ботуша. Родните гурбетчии си правят кал и се топят взаимно в чужбина
Източник: Марица