И Ерджан е възможно да убие - търсят го от 2011 г.



51-годишният убиец и сводник e с най-близък профил до Горския човек.

51-годишният Ерджан Арифов Мехмедов е един от издирваните, който трябва да е в затвора. Неговият профил се доближава най-много до този на Росен Ангелов. Мехмедов е осъждан за убийство в средата на 90-те, за притежание на незаконно оръжие, а през декември 2011 г. получава 5 г. затвор за сексуална експлоатация на непълнолетна, която принуждавал да проституира.

Николай Николов-Шатката

Бандитът имал заложна къща в жк “Дружба”, запознал се с неполнолетното момиче и му предложил да проституира в заведение на АМ “Тракия” на изхода на София. Това е историята от 2005 г. Преди това е лежал в затвора за убийство и е освободен 7 г. предсрочно - точно както и Росен Ангелов по първата му присъда за изнасилване на момиче от средата на 90-те.

През 2011 г. Ерджан е осъден окончателно на 5 години затвор, както и 7-те години, които са му спестени заради убийството, но не могат да го открият и до днес. Родното му място е Момчилград, но е живял къде ли не из страната. Контактувал е и с тираджии от Турция, които са били клиенти на малолетната проститутка.

Николай Николов-Шатката е друг от издирваните опасни бандити с интересна биография. Той и гватемалецът Хосе Мартинез избягаха от софийския затвор през 2014 г. по класическа схема - с разбиване на стена и кола, която ги чака отвън.

Пламен Галев (вляво) и Ангел Христов са символите на бягството от правосъдието, но на свобода са много по-опасни рецидивисти с профила на Росен Ангелов.

Хосе беше заловен в Лисабон, но Шатката все още се издирва. Той излежаваше присъда за убийството на пернишкия наркобос Николай Христов-Хайо. Ликвидира го през 2008 г. и е задържан няколко месеца по-късно в София. По времето, когато е подготвял и извършил престъплението, Шатката е бил издирван от МВР, и то още от 2002 година заради влязла в сила присъда от 4 г.

Въпреки това успява да остане на свобода цели 6 г. Бил е близък на разстреляния през 2005 г. Райко Арарски-Кръвта. Точно към него се обърнал за помощ, защото нямал средства, а жена му била болна от рак. Така Шатката влиза в бандата на Кръвта, срещу която стана свидетел през 2013 година. Ползвали го да наказва некоректни наркодилъри и да събира парите от черното тото. След бягството на Шатката през 2014 година бяха арестувани каналджиите, които му помогнали да избяга през границата. Той обаче не е открит, за да го вкарат отново в затвора.

Темата за бегълците от правосъдието, които избират свободата преди окончателното решение на съда, нашумя и през 2012 г.

Тогава ВКС потвърди ефективните присъди за бившите барети Пламен Галев и Ангел Христов. След това се оказа, че не могат да бъдат открити. Другият емблематичен случай е с осъдения за двете убийства пред дискотека “Соло” Илиян Тодоров. Той се измъкна също като Братя Галеви и до днес не е заловен. 

Униформени издирват Росен Ангелов след шесторното убийство в Нови Искър.

МВР издирва 511, които трябва да са в затвора. За най-опасните знаят само няколко човека

l Шефът на националната полиция към депутатите: Променете закона, трябва да можем да ползваме СРС-та

l На криминалистите се подават 15 000 имена годишно

МВР издирва 511 бандити, които трябва да са в затвора, но се укриват, сочи полицейската статистика. Само за 2017 г. те са 41.

317 души са били издирвани през 2017 г., за да бъдат вкарани в ареста за извършени престъпления. Те нямат присъди, но се разследват.

Общият брой на издирваните от МВР обаче е много по-голям - около 15 хиляди души на година.

За последните 7 г. те са от 13 500 до 15 300 всяка година.

В това число влизат хората с присъди, търсени за извършени престъпления, но и стотици безследно изчезнали или деменциални старци, избягали от дома си деца, пияни мъже, които не са се прибрали вкъщи,

неверни жени,

които

скитат в

съседни села,

мигранти, регистрирани в България, и много други категории.

За издирването на особено опасни бандити, които се укриват от присъди, често знаят само прокурорът, двама или трима оперативни служители на полицията и началникът им. 

Росен Ангелов

След като местното издирване не даде резултат, се обявяват за национално, а накрая и за международно - в Европа чрез ЕЗА (Европейска заповед за арест) и в Интерпол по целия свят.

За да нямат възможност хора като Росен Ангелов да остават на свобода, беше променен и НПК, като

след

произнасянето на

окончателната

присъда прокурор

от ВКП веднага

разпорежда

да бъде вкаран

в затвора,

а не документите да пътуват до първоинстанционния съд, после към прокурор и той да привежда в изпълнение наказанието. 

Темата за издирването на престъпници стана актуална след шесторното убийство в Нови Искър. Росен Ангелов-Горския човек е трябвало да влезе зад решетките на 22 декември 2009 г. с присъда от 8 години. Издирването му не дава резултат. Той живее инкогнито в изоставени вили над село Луково, на различни адреси в София и дори успява да работи временно на различни обекти.

Заради проблема с издирването на хора като Росен Ангелов директорът на националната полиция главен комисар Христо Терзийски поиска от депутатите промяна в нормативната уредба, която да даде възможност на МВР да използва СРС-та за издирвани бандити. Сега това не е възможно, защото според закона те се използват за разследване на престъпления, които се наказват с над 5 г. затвор. Бягството от правосъдие обаче не попада в тази графа. Така издирвачите в МВР ги търсят на известни адреси, при роднини, работодатели. Често издирвани се арестуват след случайни проверки на документите в страната или на влизане и излизане от България.

Темата за издирваните престъпници с влезли в сила присъди беше актуална и

през 2015 г.,

когато

студентката от

Велико Търново

Вероника беше

ограбена и убита

от Илиян

Здравков

Престъплението е извършено на 28 февруари. На 29 януари в сила влиза поредната му присъда за кражба. На 25 февруари е обявен за издирване, за да влезе в затвора. 3 дни по-късно убива момичето. И той, както и Росен Ангелов е издирван на известните си адреси от Главна дирекция “Изпълнение на наказанията”, но не е намерен и е предаден на МВР по сложна процедура.

След като стана ясно кой е убиецът в Нови Искър, МВР започна хайка за издирвани бандити.

Главатарите Йоско Костинбродския, Ицо Исуса и Иво Гела са неоткриваеми

Най-много от издирваните са тези, които нямат влезли в сила присъди, но се издирват за извършени от тях престъпления. Срещу тях има съдебни дела, които се водят задочно.

Йосиф Йосифов-Костинбродския например изчезна първо през 2010 година, когато го издирваха като лидер на банда за дрога. Откриха го в Гърция, върнаха го у нас. Обвиниха го и за стрелбата по Киро Японеца.  

Йоско Костинбродския

През март 2014 г. го пуснаха от ареста и той избяга, въпреки че веднага след това го търсиха за заплахи за убийство към полицай. В следващите месеци двама свидетели по делата срещу него бяха застреляни. Първо Красимир Гочев-Шмид от Своге през май, а през декември Хрисим Хрисимов. През 2009 г. членът на бандата му Ради Калинов изчезна безследно, а автомобилът му беше открит опожарен край село до Враца. И тримата са били негови близки в миналото, но след това го уличават в серия от престъпления. Йоско Костинбродския беше опрадван задочно за покушението срещу Японеца, но срещу него продължава делото за наркотици, както и разследването за заплахи за убийство към служителя на МВР. През последните 15 г. гангстерът от Костинброд беше подозиран за куп поръчкови убийства, но винаги се измъкваше с оправдателни присъди или с прекратяване на разследванията.

Друг лидер на мафиотска структура, който МВР издирва от 3 г., е Иво Иванов-Гела 

Иво Гела

 от Варна, както и двама от най-приближените му - Валентин Николинков-Вальо Бандита и Янко Живков-Циганина. Те избягаха преди ареста на бандата през април 2015 г. Обвиненията срещу тях са за убийства, отвличане, наркотици, пране на пари. Съдят ги задочно по отделно дело, за разлика то останалите от групировката, които са в България. 

Голяма мистерия остава и безследно изчезналият Христо Вартерян-Ицо Исуса. Той се издирва от 2009 г. и до този момент няма и следа от него. Според прокуратурата той е наследил лидерството на Бандата на чуковете от Таки. 18 души са подсъдими по мегаделото в спецсъда. 4 от тях бяха издирвани повече от 2 г., но ги хванаха. Ицо Исуса още го няма. 

Ицо Исуса

Сред обвиняемите, които не се знае къде са, е Иван Танев-Универсалния. Той е издирван за данъчни престъпления от 2012 г. и куп членове на наркобригади, разбити през последните години.

Хиляди безследно изчезнали като крупен бизнесмен от Плевен

Хиляди са безследно изчезналите, без да са извършвали престъпление или да имат влезли в сила присъди през последните 25 г., които са подадени за издирване в МВР.

Един от мистериозните случаи е с крупния бизнесмен от Плевен Йоско Исаев. 

Йоско Исаев

За последно е забелязан в София на 10 септември 2015 г. Той е собственик на хлебозавода в Плевен, за който има спорове между него, съдружника му и кредитори. Още в началото столичната полиция започна разследване за отвличането му, но така и не стана ясно дали е похитен, дали е избягал, или е убит. Исаев се издирва и до днес по молба на близките му и не е снет от масивите с търсените хора.

Същият беше случаят и с бившия председател на ДАНС Петко Сертов. Той беше обявен от съпругата си за изчезнал в края на 2014 г. Стотици служители на МВР и на ДАНС се включиха в търсенето му. По това време Сертов беше служител по сигурността в частна фирма. 40 дни по-късно контраразузнавачът от запаса се появи. Оказа се, че съпругата му е пътувала до Гърция, открила го е и го е върнала вкъщи. Сигналът за него е подаден от хотел, в който Сертов е бил регистриран.

Повечето от издирваните безследно изчезнали са или деца, или възрастни хора. Много от тях са мъртви, а други са с коренно различни външни белези от тези, с които са били обявени за издирване.

 


Какво четем:

🔴 В Пловдив вдигат най-дългия и най-красив мост над Марица

🔴 Си Ен Ен: Пловдив - скритото съкровище на България

🔴 Македонският парламент ратифицира договора с България

Източник: 24 часа



Коментари



горе