Ваня търси биологичната си майка
62-годишна жена търси корените си. Ваня, която е омъжена и живее в Панагюрище, от години издирва биологичните си родители с надеждата да разбере чии гени носи и има ли братя и сестри. „Според мен всеки трябва да знае кой е и откъде е започнал животът му. Не очаквам нищо и не се страхувам от разочарования. Просто искам да знам истината. Може би трябваше да започна да търся много по-рано, но това разстройваше майка ми, а аз бях много привързана към нея и не исках да я наскърбявам. Сега е покойница, но така и нищо не ми каза. Отиде си с тайната”, разказва пред „Марица” панагюрката, която се надява чрез медията ни да отрие свои роднини.
Тя се досетила, че е осиновена, още като дете. „Никой не ми е казал, просто тези неща се усещат”, посочва дамата. Според данни от осиновителното дело е родена на 16 ноември 1956 г. и е изоставена пред ДМД София, на ул. "Хан Аспарух" 9. Казвала се Наталия Георгиева Петрова. А в графа „родители” било отбелязано „неизвестни”. Записали я в тогавашния Благоевски район на столицата (сега Триадица) чак през май 1957 г. под номер 551 от 11.05.1957 г. Осиновителното дело било през юни 1957 г. „В този дом е работил д-р Еленчев - не знам дали е бил педиатър, или директор на дома, който е бил много близък с моите осиновители. И той е станал причина да осиновят точно мен”, разказва жената. Взело я семейство от Сливен и я кръстили Ваня.
„Това е всичко. Друго не знам. Нямам никаква представа откъде са биологичните ми роднини. Научих само номера, под който съм записана в този дом - 321, но е без всякаква дата. Едва ли ще свърши някаква работа”, вдига рамене Ваня.
Когато разпитвала за биологичните си родители, осиновителите разказвали измислена история - че е дете на студентка, изоставена от приятеля си. Едва когато самата тя родила своята рожба, майка казала, че е изоставена пред стария Майчин дом в София (до Централна гара), с бележка в дрехите "Детето се казва Наталия". „Но и това не излезе вярно. Домът е друг. После бяха приказки, че биологичната ми майка е намерена, че била студентка, пълни заблуди. Дори не знам доколко информацията от делото е вярна. Преди да почине, майка ми каза: "Никога не търси, така сме направили всичко, че никога нищо да не откриеш". Те бяха хора с много големи връзки, движеха се в такива среди и може да са успели да заличат някои следи. Но аз не се отказвам”, категорична е жената.
=Онлайн платформи помагат на изоставени деца=
За последните 60 години над 2 млн. българи имат отношение към осиновяването. Всяка година между 100-150 българи искат да разберат името и адреса на биологичната си майка. Голяма част от тях опитват да открият близките си чрез специализирани сайтове и групи във Фейсбук. В момента по този начин над 7000 души търсят биологичните си родители, братя и сестри или изоставените преди години деца. 2/3 от тях са публикували и лични снимки, историята си и датата на раждане с надежда да бъдат разпознати. Сред тях е и Ваня, която е потърсила помощ в групата „Биологични родители и осиновени се търсят”. До момента не е попаднала на следа за семейството си, но не се отказва. „За мен гласността е единствената надежда”, твърди жената.
Какво четем:
🔴 Популярният овчар от Разлог Тома изригна: Гърците са по-добри от българите, плащат много, оценяват труда ми🔴 След като "Борба" писа: Добри хора помагат на майката с четирите деца от Велико Търново
🔴 Д-р Иван Узунов отстрани 5-килограмов тумор от бедрото на 63-годишна жена
Източник: Марица