Дългата къща по лекия наклон
Изчистена геометрия, неутрална цветова гама, органична връзка с терена, огромна стъклена фасада - всички характеристики на модерната западна къща. Така познавачите в областта на архитектурата и дизайна определят постройката скрита в пазвите на възвишението до местността Белия кон в Търговище. В специализираните издания на български, английски, руски, френски, испански, китайски и японски имотът фигурира като Дългата къща по лекия наклон (Slight Slope Long House).
В Търговище само знаят, че има такава къща, но малцина са я виждали на живо, защото еднофамилната къща (така се води въпреки 672-те метра разгърната площ)
е сгушена в топографията на паркова среда,
наподобяваща кавея на античен театър, сравнително ниска е и няма как да бъде видяна освен с дрон или парапланер.
Ако попитате за това кой е собственикът, дори Гугъл не знае. В Търговище казват, че е на семейството на единия от братята Григор и Иван Иванови, собственици на комплексите ”Рай” и ”Белия кон”, на по-малкия, Григор. Иванови са меценати, дарители и едри бизнесмени, но поддържат дискретен имидж и избягват публични изяви. За дългата спретната къщурка можеше и никой да не разбере, ако не бяха архитектите от I/O Architects Вяра Желязкова и Георги Кътов, автори на славния проект, който пък не можеше да остане скрит и стана достояние на архитектурната световна общност.
За всички свои проекти Вяра Желязкова и Георги Кътов казват, че се раждат в огромни спорове и дори са си изградили спора като стил на работа - противопоставят се един на друг дори когато няма нужда. Тези, които им броят наградите казват, че Вяра и Георги са номинирани над 6 пъти за европейската награда Мис ван дер Рое, което е равнозначно на това
да те има в селекцията на кинофестивала в Кан
Съвместната си работа двамата започват през 2003 г. с реконструкция на хотел ”Вила Рока” в Банско. Вяра работела в офиса в София, а Георги карал специализация в Япония в ателието на Йошихару Цукамото (Atelier Bow-Wow) в Токийски технологичен институт.
Според колегите им с къщата в Търговище извадили късмет. Попаднали на възложител, който не се е борил да докаже, че е по-умен от архитекта си, което било драмата на съвременната архитектурна практика.
Дългата къща е разположена в парцел от близо 7 декара, самата сграда има площ от 672 квадратни метра и разчупва клишетата за заможна къща - 3-4 етажен билдинг със скатен покрив, като всеки следващ етаж подчертава финансовото усилие, което е направил инвеститорът - преброй ми етажите, ще ми видиш богатството. В Търговище не е така. Самото предназначение оправдава името на къщата като еднофамилна. Има голямо жизнено пространство, домашен офис, една основна спалня, две спални за гости, голяма веранда и гараж за три коли.
Вътре главният етаж е разделен на четири нива, всяко свързано към другото с малко стълбище. Разпределението на помещенията е направено така, че дневната, кухнята и трапезарията са разположени най-ниско, докато
спалните помещения са издигнати
над земята
с цел по-добро уединение. Дългата хоризонтална конструкция гледа с лице към слънцето, диагоналното влизане в къщата дава усещането за дискретност. Специализираните издания не крият суперлативите за българския проект и обръщат внимание на достойнствата му от гледна точка на енергийната икономика. Пасивната сянка през лятото пази дома хладен, а през зимата големите стъкла вкарват в дома слънчевите лъчи.
Интересното е, че къщата е планирана като едноетажна, но естественият наклон на земята, върху която е издигната, дава възможност да се повдигне една част от плочата и в останалото пространство под нея да бъде построен гараж.
“Стълбището-веранда свързва външната среда с вътрешното пространство на къщата”, обяснява архитектът Георги Кътов. Обграждащата този внушителен дом околна среда придава на къщата още по-романтичен и грандиозен вид. Главният вход се намира редом до гаража, на най-ниското ниво в къщата. Стълбите водят до малко фоайе, точно пред голямата и просторна всекидневна.
Основният етаж е разделен на четири нива
Те са свързани помежду си чрез малки стълбища.
Част от коментарите за оригиналната сграда, която е обект на внимание от световната архитектурна общност издават, че Дългата къща се намира в Търговище, България. Критици извън бранша я определят като костница-мавзолей, други търсят и намират прилика с масивното строителство на обществени сгради - партийни, профсъюзни, културни и младежки домове преди 1989. Критичните оценки обаче идват от лаици извън професионалния кръг на архитектите и конструкторите. Професионалистът обаче заключава: “Къщата е хубава! Всяка къща, която възложителят си харесва, е хубава”.
Какво четем:
🔴 НИКОЙ НЕ ТИ ДЪЛЖИ НИЩО! - ПИСМОТО НА ЕДИН БАЩА🔴 Вижте коя книга е била хит в годината на вашето раждане
🔴 Милиционерска държава сме си!
Източник: Монитор