Ромите станаха чифчии за пример



Над 250 ромски семейства от област Пловдив си вадят хляба като земеделци. Само за последните две години към агросектора са приобщени 37 нови фамилии, които обработват собствена земя. На нея отглеждат зеленчуци, овошки и лозя. Всички са под крилото на Фондация "Земята - източник на доходи", която помага на хора от малцинствата от селските райони да започнат самостоятелен бизнес и да се образоват. Фондацията, представяна от "Марица" многократно, се ръководи от проф. д-р Иван Пенов - преподавател в катедра "Икономика" в Аграрен университет Пловдив. Преди дни той отчете последните успехи на хората, включени в програмата “Интегриране на ромски общности чрез икономически инициативи”. Официален гост на проявата бе американският посланик Ерик Рубин. През годините партньори на "Земята - източник на доходи" е била Фондация "Америка за България". В рамките на няколко години за българските роми са работили доброволци от Корпуса на мира, основно от САЩ.

Моделът, който прилага фондацията, действа безотказно 15 години. Резултатът показва, че семействата от общности в неравностойно положение се превръщат в устойчиви икономически единици и се интегрират в социално-икономическата система, казва проф. Пенов. Благодарение на това към каузата са приобщени пет партньорски организации от общините Ракитово, Стара Загора, Ямбол, Кюстендил и Хайредин. Всеки от участниците в програмата е постигнал различни успехи.

Специално в Пловдивска област има десетки фермери за пример. От фондацията отчитат, че през последните години все повече млади хора се обръщат към земеделието и имат желание да го развиват професионално. Един от тях е Костадин Домбов от Перущица, който наскоро е завършил Аграрния университет в Пловдив. С помощта на семейството си той отглежда винени и десертни лозя. Успял е да спечели проект по мярката за полупазарни стопанства от предния период на Програмата за развитие на селските райони. Сега имам амбиция да създам нови насаждения с други сортове, казва фермерът.

Емил Янев от с. Чалъкови работил в Гърция, но се върнал в родното село, за да се занимава със земеделие. На повече от 10 декара отглежда люти чушки,  лук, чесън, пипер, зеле. Благодарен е на Фондацията „Земята - източник на доходи“, която му помага при закупуването на посадъчен материал, найлон за оранжерията, капково напояване. Сега има амбиция да увеличава декарите.  

Семейството на Атанаска и Марин Димитрови също отглежда зеленчуци в с. Чалъкови. Предпочитат да сеят чесън и пипер, защото са доволни от приходите. Отскоро отглеждат и фъстъци. Освен в семейното стопанство Атанаска работи и като шивачка в частна фирма. Марин също намира време за друга дейност, която му носи доходи. Завършил е селскостопански техникум и има специалност монтьор на селскостопанска техника. Допълнително е изкарал курсове и за автотранспортна техника. Доволен е, че когато се наложи, сам си поправя двата трактора. Казва, че обича да експериментира и да прави подпомагащи инвентари, с които да механизира процесите и да съкрати ръчния труд. Обяснява, че на всички трактори ЮМЗ лостът е по средата. Той обаче го е преместил вдясно, като на лека кола, и включва като нея. Мечтае да закупи още 15-20 декара земя, върху които да изгради оранжерии. Иска във всяка от тях  да отглежда различни зеленчуци. Пресмята, че ако спечели достатъчно пари, ще си купи още един трактор.

Успешни участници по програмата са братята Ангел и Янко Кибритови от с. Пъдарско. Те са потомствени земеделци. В началото бенефициенти на фондацията били техните родители. Тръгнали с десетина декара, а сега стопанството се простира на 150 декара, част от които са оранжерии. На тях отглеждат зеленчуци и зърнени култури. Произвежданите зеленчуци са с перфектно качество и вече се предлагат в магазините на голяма търговска верига. 

Красимира и Петко Йорданови от с. Караджалово също са за пример. Дамата има одобрен проект по мярката за малките стопанства 6.3. от Програмата за развитие на селските райони. Казва, че е закърмена със земеделие, а любовта към него наследила от родителите си.  На 50 декара тя и съпругът  отглеждат домати, пипер, червен лук и люцерна. Основната им трудност е дефицита на работната ръка, както и реализацията на продукцията, която се изкупува на безценица.

НАЧАЛОТО

Първите роми от Пловдивска област получават шанс за оземляване през 1997 г. Тогава днешната фондация е само програма, подпомагана от фондация "СЕГА" /Старт за ефективни граждански алтернативи/, Института за пазарна икономика и външни експерти, които насочват усилия към безимотните ромски семейства от региона. 20 години по-късно "Земята - източник на доходи" е единствената структура не само в България, но и в Европа с грижа както за прехраната, така и за обучението на две поколения роми от селските райони. Нейната дейност е забелязана и оценена и от Европейската комисия. През 2013 г. по време на събитието „Да разкажем историята“, фондацията печели специална награда на журито за комуникация в областта на Общата селскостопанска политика за 2013 г. Към днешна дата благодарение на "Земята - източник на доходи" десетки ромчета от различни населени места в Пловдивска област ходят на училище. Те посещават специализираните гимназии в Брезово, Белозем и Перущица. Над 30 деца от семейства в неравностойно положение са подпомогнати чрез Тръст за социална алтернатива със стипендии за учебници и карти за пътуване.


Какво четем:

🔴 За пример! Наш лекар иска да плати цялото следване на студент по медицина без възможности

🔴 Мъжът, който дарява земята си за хоспис: Декар и половина земя не струва колкото един човешки живот

🔴 Изследване на учени от Центърa по биология на храните разкри какви мощни антиоксиданти се крият в българската бира

Източник: Марица



Коментари



горе