Уших знамето, защото воеводата ми заповяда, носих го, защото народът искаше!"
„На втория ден на свободата знамето бе довършено. Тогава, по желание на гражданите, трябваше да го взема на ръце, да препаша сабя и револвер и да седна на избран кон, за да премина през целия град и да оповестя на събралия се по улиците народ, че петвековното турско иго е отхвърлено завинаги..."
Днес се навършват 162 години от рождението на Райна Попгеоргиева! Тя е българската учителка ушила главното въстаническо знаме на Панагюрски революционен окръг за Априлското въстание. В деня на въстанието, тя го развява редом с Георги Бенковски. След Априлското въстание е заловена от турците и подложена на тежки страдания.
„А паша я пита, пита и разпитва
Райна Поп Георгиева:
-Кой уши байряка, кой му тури знака –
„Смърт или свобода”?
-Аз ще ти кажа, - Райна отговаря
на пашата, -
Аз уших байряка, аз му турих знака –
„Смърт или свобода”
(народна песен)
Райна Княгиня, както е наричана още, е една велика и храбра жена взела участие в делото за българското освобождение. Родена е през 1856 г. в Панагюрище. Когато Бенковски й предлага да ушие българското знаме, тя е само на 20 години и работи като главна учителка в девическото училище в Панагюрище. Знамето се освещава от свещеници от града и околните села, а ето как Райна описва шествието след освещаването на знамето:
„На втория ден на свободата знамето бе довършено. Тогава, по желание на гражданите, трябваше да го взема на ръце, да препаша сабя и револвер и да седна на избран кон, за да премина през целия град и да оповестя на събралия се по улиците народ, че петвековното турско иго е отхвърлено завинаги. Това беше най-тържественият ден на нашата кратковременна свобода. Беловласи старци, редом с невръстни деца, вървяха навсякъде след мен, пееха любими народни песни. Жени, девойки и старици хвърляха върху нас толкова много ухаещи и разноцветни букети, че целият път беше постлан с тях като великолепен килим. Виковете „Ура!“ и „Да живее!“ нямаха край. Тази тържествена процесия продължи до вечерта.“
Райна Княгиня ушива три нови знамена за честването на 25-годишнината от Априлското въстание, които са копия на оригиналното. Запазени са само две от тях във Военноисторическия музей в София и в родната ѝ къща в Панагюрище. Третото копие изгаря по време на бомбардировките над София през Втората световна война.
Райна написва своята „Автобиография”, която излиза първо на руски език, а през 1934 г. е преведена на български.
Райна и Васил Дипчеви имат петима синове и една осиновена дъщеря. След смъртта на мъжа й Райна акушира безплатно на бедни жени и с помощта на дипломати и хора с възможности успява да издейства построяването на Майчин дом в София.
Райна Княгиня е българска революционерка и национална героиня, която с борбената сила на духа е станала част от българската история. Една жена за пример и подражание. Поклон пред паметта й!
На въпроса „Ти българска царица ли си, защо уши знамето?” Райна отговаря: „Аз съм скромна учителка, уших знамето, защото воеводата ми заповяда, носих го, защото народът искаше!”
Четете още:
🔴 В препълнен автобус, млада жена се обажда по телефона и това заинтригуваа всички🔴 Цената на майчината любов
🔴 Няма да подкрепим Истанбулската конвенция
Източник: Lentata