Работниците вече могат да получават дължимите им заплати



Тя коментира последните законодателни промени по повод неизплатените заплати, които препращат към закона за гарантиране на вземанията на работници от фалиращи предприятия.

"Вече окончателно работниците, които имат да получават заплати, дължими след 1 февруари 2015 година и по отношение на чиито работодатели е започнато производство по несъстоятелност, без всякакви други условия, могат да си получат дължимите суми от Фонда за гарантиране на вземанията при фалит на работодателя", каза Манолова.

Тя посочи, че има 3-месечен срок, в който трябва да се подаде заявление до териториалната дирекция до НОИ, а ако са подали през януари и февруари, то те ще се считат за валидни. Бланката ще се предлага и на сайта на омбудсмана, може да се намери и в териториалното поделение на НОИ.

Манолова ще настоява да може да се подава заявление по местонахождението на предприятието, а не както е сега - само по адресна регистрация на фирмата, което по думите й сега е уловка.

"Важно е представянето на приложенията, които трябва да бъдат представени - доказателства за дължимостта на сумите, които претендира работникът. С такава справка би трябвало да се разполага от самият работодател, но това е в идеалния случай, а много често работодателят е изчезнал без да изплати задълженията си. В тези случаи може да бъде предоставено удостоверение от Инспекцията по труда за извършена проверка, копие от ведомости за изплатени заплати, фишове от заплати или други доказателства, с които разполагат. Останалите документи НОИ разполага по служебен път", посочи Маналова.

Тя каза още, че работници, които имат да получават заплати след 1 февруари 2015, но към техния работодател не е започнато производство по несъстоятелност, след 1 април ще могат да се обърнат към Инспекцията по труда от тяхно име да започне тази процедура срещу фирмата, уточни Мая Манолова. Тя подчерта, че това е аварийно решение

Омбудсманът показа списък с некоректни фирми, около 20 на брой. От тях са засегнати няколко хиляди работници и призова:

"Държавата трябва да накара работодателите да плащат заплатите".

На телефон 02 810 69 55 могат да бъдат подавани сигнали до повереното ѝ ведомство при случаи на неизплатени просрочени възнаграждения.

По повод двойния стандарт при храните Манолова каза, че това трябва да бъде една от темите на Българското европредседателство. Предстои голям форум с работно заглавие "Двойният стандарт при храните: да сложим проблема на масата". В процеса на подготовка започват предварителни изследвания на продукти, при които има двойни стандарти.

"Фокусът на моите усилия е насочен към детското хранене, като утре е организиран форум по темата, организиран от Министерството на здравеопазването", допълни омбудсманът. Има двоен стандарт и при Е-тата, които се влагат в храните. В рамките на разрешителния списък за ЕС, в някои държави има по-строг режим конкретно по отношение на детските храни. Ще настояваме да бъдат отпуснати средства за изследване на влиянието на Е-тата върху здравето", каза Мая Манолова.


Какво четем:

🔴 Е-тата в храните променят генетичния материал в клетките

🔴 Няма почивен ден за 82-годишна лекарка в Монтанско (ВИДЕО)

🔴 Отстраниха тумор на бъбрек при пациентка със затлъстяване

Източник: Дир.БГ



Коментари



горе