Българи спасяват пчелите в света
Малка кутийка в кошера следи дали пчелите са здрави. Тя е дело на компанията Bee Smart Technologies и мисията ѝ е да спаси пчелите от изчезване.
“Beebot е сензорна система за дистанционно наблюдение и анализиране на условията в пчелния кошер. Устройството е безжично и лесно се инсталира. Измерва нивата на температурата и влажността и прави анализ на звука в кошера, което позволява на пчеларя да знае какво е състоянието на колонията във всеки момент, без да му се налага да ходи до пчелина си”, обясниха от компанията пред “24 часа”.
Следенето на звука е едно от последните нововъведения на технологията.
При настъпването на промени в нормалната среда - заболяване, нападение, отслабване на пчелното семейство,
пчелите
променят
честотата, с
която жужат
Това дава ясен сигнал, че има отклонение в обичайното състояние и вниманието и намесата на пчеларя са необходими.
В дългосрочен план следенето на изменението на честотата на жужене дават база за задълбочен анализ. Така предприемачите се надяват един ден да успеят да съставят своеобразен речник между пчелите и хората.
Освен финансиране от фондове стартъпът получава и редица отличия в световни конкурси.
“Така ще можем съвсем точно да посочваме какво е настъпилото в кошера събитие и да предписваме конкретни действия на пчеларя”, казват те.
До идеята се стига, когато през 2013 г. основателят на Bee Smart Technologies Сергей Петров участва в образователната програма “Космически предизвикателства” (Space Challenges). Там по време на обучението кадетите са поощрени да използват високи технологии, за да решат определен съществен проблем. Сергей винаги е бил вдъхновен от природата и деликатните системи, които я изграждат и обслужват.
Той е авиоинженер по образование с професионален опит в сферата на предприемачеството и софтуерното инженерство. Самият той е пчелар, което е изключително важно, за да може да разбира и отговаря на нуждите на пчеларите.
“30% от храната, която консумираме, зависи от пчелите, а те са на път да изчезнат”, казва Петров “Нашата цел е да не позволим това да се случи. Всяка година 1/3 от пчелните популации умират, а без тях ще трябва да се разделим с продукти като кафето и бадемите, цените на плодовете и зеленчуците ще станат непосилни и дори някои животни, като например кравите, ще бъдат застрашени от изчезване”.
Пчелите опрашват
1/3 от храната,
която хората слагат на масата си, а някои растения разчитат единствено на опрашването - това са бадемите, кафето, какаото и други. Но освен храни, които се консумират от хората, пчелите са полезни и за фуражите, с които се хранят домашните животни. По тази причина, ако изчезнат пчелите, няма да ги има и тези растения, с което и животът на домашните животни ще бъде затруднен.
Тъй като изпитва афинитет към пчелите, Сергей решава да проучи доколко всъщност значим и опасен е проблемът с тяхното измиране.
“Пчелите са може би най-важният репродуктивен механизъм на природата”, казват от компанията. А модерната аграрна култура промотира окрупняването и използването на редица неустойчиви практики. Погледнати глобално и в по-общ план, могат да се окажат
фатални за
сигурността на
храната
за бъдещите поколения.
Жизненоважно е да се създаде механизъм, който да пази трудолюбивите насекоми, помислил си Петров.
Технологията позволява на пчеларите да установят дали пчелните семейства живеят в здравословна среда.
Той решава да се заеме със създаването на концепция за интелигентна система за пчелни кошери, която е способна да следи и анализира състоянието на пчелните колонии. По този начин бързо и сигурно ще се предоставя критична информация на пчеларите за това как да се справят по-ефективно с пчелните си колонии и ултимативно да не позволяват загубата на пчелички.
Както всеки стартъп и изобщо подобна изобретателска дейност, и умният помощник на пчеларя се е нуждаел от финасиране.
“Beebot е продукт на задълбочени проучвания, разговори с експерти пчелари и множество опити и подобрения в системата в продължение на няколко години. Първоначалното ни финансиране дойде от клуб на бизнес ангели през 2015 г., а през 2016 г. фонд за рисков капитал инвестира в компанията ни 300 000 евро”, обясняват от Bee Smart Technologies.
Те помагат първо на български пчелари, в България са и първите им пилотни проекти.
През юни 2017 г. пък правят и първата си международна продажба. Днес Beebot-и работят на 4 континента, като по-голямата част от клиентите са в САЩ. Основният екип се състои от шестима души, които изцяло са инвестирали времето и енергията си в проекта и покриват експертиза, свързана с бизнес развитие, хардуер, софтуер, продажби и маркетинг. Отделно работим и с няколко контрактора, които също подкрепят идеята и влагат знания и усилия в нея, когато са необходими, обясняват от фирмата.
“Системата би била от помощ на всеки пчелар, независимо дали се занимава с пчеларство професионално, или като хоби, който иска да се грижи за пчелите си по интелигентен и устойчив начин”, казват от компанията.
Основната пазарна ниша, към която се насочват, са
големите
комерсиални
пчелари, които
предоставят
услугата
опрашване
на окрупнените земеделски площи в САЩ. Огромните по размер насадени с монокултури площи имат нужда от пчелите, за да бъдат опрашени. Но пчелите не биха оцелели в тези полета, тъй като те цъфтят за по няколко седмици в годината и след приключването на цъфтежа представляват за малките опрашители истинска пустиня.
Поради това се налага въвеждането на нов отрасъл в земеделието -
мобилното
пчеларство
Големите пчелари натоварват хиляди кошери в камиони и ги оставят в съответното поле за периода на цъфтеж на засадените растения. След това кошерите се натоварват обратно на камионите и биват транспортирани към следващия масив.
Пчеларите обаче все още не са свикнали да управляват качествено този процес, а пчелите не са свикнали да бъдат транспортирани постоянно. Това, заедно с други фактори като пестицидите, използвани в селското стопанство, както и болестите и паразитите по пчелите, води до огромни загуби за пчеларите - през 2015-2016 г.
44% от всички
домашни пчели в
Америка умират
или изчезват
С въвеждането на система за дистанционно наблюдение на кошерите тези загуби могат да бъдат сведени до 5% на година.
Beebot не само наблюдава състоянието и здравето на пчелите в кошера, но и уведомява пчеларя, ако е възникнал проблем и неговата намеса е необходима.
“Едно от нещата, с които най-много се гордеем от 2017 г., е фактът, че благодарение на Beebot успяхме да спрем разпространението на американски гнилец в Австралия”, обясняват предприемачите.
Американският гнилец е изключително заразна болест, която унищожава пилото (все още неизлюпените пчели), вследствие на което цялата колония загива. Като отдалечена територия, Австралия е единственото място на планетата, на което болестта все още не се е разпространила напълно.
“Наш клиент от Бризбейн е получил известие от Beebot за нередности в един от кошерите си и след проверката е установил наличието на американски гнилец. Тъй като през зимата кошерите по правило не се отварят, без сигнала от устройството болестта нямаше да бъде хваната навреме”, спомнят си те.
Поради лесното разпространение на болестта чрез спори законът задължава пчеларите да изгорят заразения си кошер заедно с пчелите в него. Така загубихме първото си устройство, но сме много щастливи, че помогнахме да предотвратим разпространението на заразата.
Друго от най-големите им постижения е, че един от най-известните пчелари в света - Ранди Оливър, притежава Beebot устройство. Като специалист и изследовател на пчелите, той помага много с менторство, съвети и тестване на технологията.
В момента се разработва
ново поколение
везна,
която проследява промените в теглото на кошера. Това е важно, за да се наблюдава наличието на мед по време на медосбора и на запасите от храна за пчеличките през зимата. Разбира се, работят и върху подобрения в Beebot, за да са винаги в крак с новите технологии.
“2018 година за нас ще е година на растеж. Планираме да разширим пазара си в Щатите и да създадем устойчиви партньорства с комерсиални пчелари там. Също така ще увеличим и екипа си, за да можем да отговорим на повишеното търсене на нашите продукти”
Признават, че в България има добри специалисти, но за никого не е тайна, че съществува глад за кадри, особено в сферата на високите технологии.
При подбора си на служители компанията търси освен професионалисти, но и хора, които вярват в идеята, зад която застават и са мотивирани да работят за каузата да се намали измирането на пчелите.
Освен финансиране от фондове стартъпът получава и редица отличия в световни конкурси.
Технологията позволява на пчеларите да установят дали пчелните семейства живеят в здравословна среда.
Какво четем:
🔴 Отварят подземията на мавзолея, гримьорната на Георги Димитров става музей🔴 Волтер и Екатерина Велика влизат в спор кои са българите
🔴 Камера от хижа "Мальовица" вече предава в реално време
Източник: 24 часа