Екопечка харчи колкото крушка и не цапа въздуха



Екопечка на пелети, която не замърсява - това е най-доброто решение на проблема с въздуха в София, убедени са експертите. Пилотно общината ще раздаде уреди на социалнослаби семейства.

Загрижени столичани обаче вече успяха сами да се снабдят с иновативния отоплителен уред, който пази околната среда.

Откриваме такава пелетна камина в заведение на централна софийска уличка. Собственикът на кафенето я избира именно защото е еко. Освен това поддръжката и почистването ѝ са лесни и удобни. “А и дървата поскъпнаха, с пелети е много по-изгодно”, казва управителят г-н Атанасов.





“Харчи ток, колкото една стоватова крушка, което е нищо. Работи по цял ден. А в най-големите студове съм я оставял и цяла нощ”, допълва Атанасов.

Така си е спестил и хамалогията с цепене и пренасяне на дърва, която му се е налагала със старата печка. “Перфектна си е, аз съм много доволен, препоръчвам я на всеки.

Сама се пали, сама всичко си прави”,

радва се собственикът.

Той купува печката през октомври 2017 г. от Варна. Доставят я безплатно и дори пристига с подарък прахосмукачка за почистването ѝ.





Управлява се с дистанционно, което работи чрез интернет

Това топлещо екочудо струва 2000 лв. Но може да бъде закупено и на изплащане за 6 месеца. Така се падат по 300 лв. на месец. “Първоначалната инвестиция е по-висока, затова и много хора не могат да си я позволят, но пък след това става по-евтино”, разказва Атанасов. Има 2 г. гаранция.

Пълни се с пелети. Те се продават в чувалчета по 15 кг. Цената на тон пелети варира в зависимост от сезона - през зимата е 400 лв., през лятото пада и до 320 и 360 лв.

За 2 дни в заведението отива по едно чувалче, като печката може да побере 10 кг. Така за цялата зима е нужен 1 т пелети, обяснява управителят.

Освен умно конструирания уред за чистотата на въздуха от решаващо значение е и какво точно се гори, т.е. съставът на пелетите. Има избор между такива от бук, дъб, слънчоглед, царевица, чам. Като най-качествени мъжът изтъква тези от бук и дъб. Чамът пък е най-малко препоръчителен, защото заради съдържащата се в него смола понякога запушвал датчиците. Има вариант да се смесват няколко вида пелети, без да има вреда за уреда.





Камината се чисти 2-3 пъти седмично. “Вадя чекмедженцето и го изтупвам,

няма пушек, от комина не излиза почти нищо”,

разказва Атанасов.

Печката поддържа температура до 40 градуса. Тежи между 70 и 80 кг., като най-тежка е чугунената горелка.

Над 30 са кандидатите да получат безплатни пелетни печки по пилотния проект на Столичната община за намаляване на замърсяването, каза кметът на район “Нови Искър” Даниела Райчева. Срокът за подаване на документи изтича днес.

Проектът е само за жителите на район “Нови Искър”, тъй като там има най-много села. Ще бъде сменена инсталацията на 30 домакинства, които сега се отопляват на твърдо гориво. Освен екопечка всяко семейство ще получи и пелети за един отоплителен сезон. С предимство ще са семейства с деца с увреждания, самотни майки, хора с ТЕЛК и др. През следващите 3 г. районната администрация ще проверява дали екопечките се ползват само с пелети.


Какво четем:

🔴 Заседание на КПБЧ. Българи от Украйна, Молдова и др. ще могат да остават в България и без виза D

🔴 Емо Чолаков с нови бисери: Една мъглица няма да ни уплаши. Ще има зима, ама друга година

🔴 ПИСМО ДО МОЯ СИН, РОДЕН СЛЕД ДВА СПОНТАННИ АБОРТА И БЕЗБРОЙ СЪЛЗИ

Източник: 24 часа



Коментари



горе