Родители претендират за помощи на дете, от което са отказали
Абсурд в българското законодателство лъсна след потресаващ случай с починало момче, изоставено от родителите си в центъра за деца и младежи с увреждания в село Вълково. Въпреки че са се отказали от него и не са го потърсили нито веднъж, след смъртта му те изведнъж започват да търсят социалните помощи, които му се полагали през годините.
Уродливата история започва в ромска махала на български град. Там се ражда Иван, който е с тежки малформации. Майката и бащата много бързо решават проблема с отглеждането му – оставят го в близката болница и повече не си го търсят. В последствие дори подписват документ, че са съгласни той да бъде осиновен от други родители, стана ясно от разследване на Нова ТВ.
Преди по-малко от година, състоянието на Иван, който вече е на 23 години, рязко се влошава. Въпреки спешната лекарска намеса, той издъхва.
Настойник на всички в центъра е Албена – социален работник. В случай на смърт на някой от питомците й обаче, правата й се прекратяват. И трябва да бъдат открити биологичните родители.
Ръководството на центъра ги намира в същата циганска махала, но те отказват дори да организират погребението на сина си. Задълженията им се поемат от Община Сандански.
Веднага след погребението обаче майката и бащата внезапно се появяват. Причината – научили са, че изоставеният от тях Иван има лична банкова сметка с около 12 000 лева в нея и те са пълноправни наследници на тези средства.
Като всички младежи в неговото състояние, щом навършил 16, Иван започнал да получава инвалидна пенсия. Към нея имало и интеграционни добавки. Настойникът можел да тегли пари за личните нужди на момчето, но само в извънредни ситуации и само, ако съдът позволи.
Трябва ли родители, дали децата си за осиновяване да ги наследяват след смъртта им? Не може ли с тези средства да се подпомогне някой друг в тяхното състояние? Тези въпроси екип на NOVA е отнесъл към Агенцията за социално подпомагане.
Оттам обясняват, че според Семейния кодекс родителите остават законни представители на децата си, докато те не бъдат осиновени. Закона за наследството пък бил в правомощията на Министерство на правосъдието, откъдето обясняват, че биха могли да направят промени единствено след добре аргументирано предложение и широко обществено обсъждане, каквито до този момент липсвали.
Така остава в сила социалният парадокс - след всеки смъртен случай в център за настаняване на деца с увреждания, събираната през годините инвалидна пенсия да отива в ръцете на родители, които често не знаят дори дали детето им още е на този свят. Наследените по този начин суми достигат стотици хиляди левове, сигнализират родители от Асоциацията на деца с епилепсия.
Какво четем:
🔴 Разправата с "фашистите" от семейството на баба Тонка през 1944 г.🔴 Чудо или случайност: Изображения на Ванга оцелели при голям пожар (СНИМКИ)
🔴 С какво се хранехме през социализма?
Източник: Десант