Драмата на малката Меган и на българската ѝ майка
Когато в началото на моя мандат на евродепутат се запознах със случая на малката Меган, насилствено осиновена във Великобритания, бях потресен – на майка й, българка, жертва на семеен тормоз и насилие от британския й съпруг, са отнети родителските права от британски съд, отхвърлена е молбата за попечителство от баба й, и така малката Меган е дадена за осиновяване в непознато британско семейство. Чрез личната ми ангажираност по казуса - подкрепих петицията на бабата на Меган до Европейския парламент и организирахме изслушване по темата за насилствените осиновявания, разбрах, че, за съжаление, в държави като Великобритания, Дания, Финландия е практика да се отнемат родителските права на граждани от Източна Европа и децата им да бъдат давани за осиновяване против волята на родителите, особено когато при спор или раздяла на международни двойки.
Съществуващото тогава европейско законодателство, т. нар. Регламент Брюксел 2а, не беше достатъчно, за да защити най-висшия интерес на децата. След настоятелните призиви на евродепутатите през 2016 г. Европейската комисия предложи подобряване на правилата за закрила на децата при трансгранични спорове в областта на родителската отговорност, свързани с правото на упражняване на родителски права, правото на лични отношения с децата и отвличането на деца. Две години по-късно, Европейският парламент прие своята позиция и се радвам, че моите предложения, продиктувани от драмата с малката Меган, бяха приети с голямо мнозинство.
Така например настоях в случаите на дългосрочно настаняване на дете, органите винаги да разглеждат възможността за настаняване при роднини и членове на семейството, дори те да живеят в друга държава. По този начин ще се гарантира последователност във възпитанието на детето, а неговият етнически произход, религия, култура и език ще се вземат под внимание. Родителите и роднините на детето трябва да могат независимо от местопребиваването си да имат редовни лични отношения с него.
Важно е и страните по производствата по развод, връщане на дете и отнемане на родителската отговорност да бъдат третирани равнопоставено, защото, както практиката доказва, при международните двойки винаги едната страна е в неизгодна позиция. Затова всяка от страните в съответното дело трябва да бъде напълно и своевременно информирана за всички предприети мерки на напълно разбираем език.
Също така ще бъдат съкратени до 18 седмици процедурите за справяне с трансграничното отвличане на дете от родител. Новост е и гарантираното изслушване на детето, включително децата да могат да изразят мнението си по време на всички производства по техния случай. Следва да бъде подобрено сътрудничеството между компетентните централни и особено социални органи на държавите членки. Съдилищата и съдиите, които се занимават с трансгранични казуси пък следва да бъдат допълнително обучени в спецификата на тези дела.
Предложението за промяна на регламента ще сложи край на многобройни случаи на объркване и правна несигурност, ненужни забавяния и усложнения в процедурите по определяне на родителската отговорност и по връщане на отвлечено от единия родител дете. Ще се гарантира още, че децата се третират с най-голямо уважение, а не като собственост на родителите си, на заинтересованите организации или на самите държави. В същото време обаче въпреки опити за налагане на промяна на националното законодателство с оглед признаването на осиновявания от хомосексуални двойки от други държави-членки, тези предложения бяха отхвърлени от евродепутатите.
Европейският парламент има само консултативна роля по тези въпроси. Държавите членки са тези, които решават какъв да бъде окончателният текст на регламента. Тук важна роля има именно българското председателство на Съвета на Европейския съюз, което в областта на правосъдието поставя регламента “Брюксел 2а” като основен приоритет.
Какво четем:
🔴 Ние ровим по кофите, те карат бентлита за 200 бона🔴 Български работници най-често се оплакват от Великобритания, Италия, Германия
🔴 Ако имате здравни осигуровки, имате право на следните прегледи!
Източник: 24 часа
Коментари
