Мартеницата - израз на уважение, любов и древна традиция



Изложба "Мартеници", посветена на 1 март, бе открита в Националния етнографски музей, предаде репортер на БГНЕС.

Изложбата е посветена на традиционния български празник 1 март и на мартеницата, която вече е вписана в световната листа на нематериалното културно наследство, при това като международно постижение, заяви при откриването доц. д-р Петко Христов, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей-БАН.

Изложбата е направена със съдействието на седем дами от Национално сдружение „Задруга на майсторите на народни художествени занаяти”, които са показали мартениците, които изработват. По време на ателиета, които ще бъдат организирани в Националния етнографски музей, именно те ще бъдат тези, които ще покажат на гостите как да изработят традиционни мартеници. Ателиетата ще се проведат събота и неделя (17 и 18 февруари и 24 и 25 февруари).

Искам да поканя всички столичани и гости на столицата да доведат децата си, за да могат да опитат, да пипнат и да се научат от майсторлъка на своите предци, апелира доц. Петко Христов.

От своя страна кураторът на изложбата гл. ас. д-р Ангел Ангелов от Националния етнографски музей заяви, че е изключително важно нещо човек, почитайки този празник, сам да изработи подаръка, който след това да даде на своя близък. За всеки посетител ще има нещо, което да го очарова, да го грабне и да го накара да се почувства част от това великолепно изживяване, вярва Ангелов.

Цветанка Абаджиева, майстор от Национално сдружение „Задруга на майсторите на народни художествени занаяти“, поясни, че от задругата са за 15-ти път в музея. „Ние сме съработници с тях в опазването на едно изключително наследство, едно от най-древните. Това постоянство и общуване дава шанс на младите и възрастните да се порадват, да се запознаят и да разберат кои са, което е най-важното. Винаги сме правили мартеници. Майстор на мартеници-няма. Правим го един път в годината за около месец“, коментира Абаджиева.

„Да заповядат хората, които искат да си купят малко красота и малко истина, защото навън има много шнурчета. Китайските мартеници са правени на машина, а мартениците тук са правени на ръка. Материалът трябва да е естествен. В Градската градина сигурно десетина години висят мартенички, които никога няма да изгният или поне не в следващите 10 години“, убедена е Цветанка. Тя е категорична, че мартеницата е израз на уважение, много любов и невероятна древна традиция. Трябва да знаем кои сме, а мартеницата е един от пътищата да научим кои сме, допълни майсторката.


Какво четем:

🔴 Цените за почивка трябва да се повишат малко, смята Ангелкова

🔴 Лекарите не могат да си обяснят защо това е най-мощният антибиотик в света

🔴 Най-бързият българин гасне в мизерия

Източник: БГНЕС



Коментари



горе