Само на 70 км от Пловдив е Светилището на нимфите и Афродита



Само на около 70 км от Пловдив се намира древният тракийски комплекс Светилище на нимфите и Афродита. До него се стига за 40 - 45 минути с кола по международния път Е-80. Намира се край с. Каснаково, което е на 10 км от Димитровград.  

Светилището на нимфите и Афродита е част от имението на съпружеската двойка Тит Флавий и Клавдия Монтана. Флавий бил знатен тракиец на римска служба. Този археологически обект се намира на около 500 м североизточно от с. Каснаково. Разположен е в дъното на красива местност, носеща името Гяур бунар. Античното оброчище, градено през ІІ - ІV в., е малка част от голямото имение на римлянина от тракийски произход Тит Флавий. Името му научаваме от запазения и до днес надпис над централния извор, който гласи: „На добър час! Тит Флавий Бейтюкент Есбенериос и неговата съпруга Клавдия Монтана направиха и посветиха извора на нимфите и Афродита”.

Мраморна статуя на египетската богиня Изида и глава на сатир от свитата на Дионис откриха археолози при разкопки  тук миналата година. Находките са гордост за ръководителката на проучванията - гл. ас. д-р Веселка Кацарова от НАИМ на БАН, и кмета Иво Димов.

Друга такава скулптура у нас не е намирана досега. Подобни има в Капитолийския музеи в Рим и в Музея на изкуствата във Виена. "По тях идентифицирахме и нашата находка. И трите статуи имат характерния възел на Изида на гърдите", разказа д-р Кацарова.

Изида е висока 80 сантиметра и е без ръце и глава, но въпреки това е прекрасно изработена и отлично запазена. Тя е намерена в приментата на древната вила край светилището. Била по средата на помещението на нивото на мозаечния под.

Главата на сатира също е от мрамор. "Първоначално смятахме, че е глава върху каменен постамент от ограда. Впоследствие обаче се оказа, че също е част от статуя в естествен цял ръст. Подобни сатири има на вила "Армира" край Ивайловград", коментира археоложката.

И двете находки са с датировка от средата на втори век от новата ера - между 138-а и 160-а година. Произходът на мрамора ще бъде изследван по българо-австрийски проект, уточни д-р Веселка Кацарова.  

Разкопките край Каснаково преди няколко години промениха напълно интерпретацията за комплекса. На източната тераса над светилището бе частично проучена голяма жилищна сграда, разкрити бяха 6 помещения от нея с обща площ 250 кв.м.  

За луксозния вид на сградата говорят и множеството находки - йонийски капител, мраморна женска глава от статуетка, голямо количество прозоречно стъкло, фрагменти от вносни съдове с лаково покритие и т.н.


Какво четем:

🔴 Синхронно плуване: Мелани Ангелови Анита Михайлова спечелиха златни медали в Middleton, WI

🔴 Да простиш се иска кураж, но и много обич

🔴 Помогнете! Млад учител от Бургас се нуждае спешно от трансплантация на бъбрек

Източник: Марица



Коментари



горе