Великият пост има смисъл само с прошка на Неделя Сиропустна



Сиропустна Неделя е последната подготвителна неделя за Великия пост, който започва в понеделник. Според църковния устав се разрешават млечни храни и риба. Смисълът е да се отучим постепенно от вкусните ястия и без съжаление да преминем към великопостно въздържание. “В този ден по установен от древност обичай искаме прошка за взаимните обиди и прегрешения. Това е необходимо, за да живеем с Господа на земята и да се преселим във вечния живот. Ние желаем вечно спасение, но то е възможно само ако в сърцето ни няма обида, осъждане и неприязън, а има мир и благо, което ни дарява Сам Иисус Христос. Трябва да простим на всеки и да поискаме прошка от тези, които

волно или неволно

сме обидили

Иначе са напразни трудовете ни през настъпващия пост”, казва по повод Неделя Сиропустна, или Сирни заговезни, отец Петър Василев от храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” в пернишкото село Расник, който служи и в храма в Банкя. Както казва в една от проповедите си, постът трябва да бъде както за тялото, така и за душата - въздържание от храна и въздържание от лоши дела, мисли и желания. Според отец Петър Василев трябва да встъпим в поста с такова душевно състояние, при което всички хора да са ни скъпи като братя, никого да не обиждаме и на никого да не се сърдим. 

“Какво сме длъжни да си прощаваме един на друг? Естествено, взаимните грехове, сторени волно или неволно един против друг - казва в една от проповедите си за празника Сливенският митрополит Йоаникий. - Понякога

усилието да се

прости събужда

старата болка,

стихналото негодувание, притъпената омраза. Истинската прошка е възможна само тогава, когато съзнаваме, че и ние сме простени от Бога. Ако греховете ни не бяха простени чрез жертвата на Христос, ние едва ли бихме могли да понесем товара им.”

“Нищо не ни уподобява така на Бога, както великодушното опрощаване на нанесените ни обиди и огорчения. Защото слънцето свети и на зли, и на добри. Да прощаваме на длъжниците ни, призовава Сам Иисус Христос”, казва отец Петър Василев.

“Често обичаме да клеветим ближните, да изкарваме себе си по-добри от другите, понякога да се обиждаме с тежки думи. Нека не мислим, че обидата с думи е нещо дребно.

Спасителят

приравнява обидата

с убийство

Ако прощаваме на ближните си и ако не им даваме повод да ни мразят, светът би бил съвсем друг. Нямаше да има нито побоища, нито кавги, нито съдилища, нито затвори. Затова в деня за прошка да премахнем духовната ръжда от душата си. Нека изтрием всяка вражда и нека първи поискаме прошка и от тия, които сме обидили, и от ония, които нас са обидили. Църквата приканва своите чеда на Неделя Сиропустна да дойдат в Светия храм и там пред Бога и пред човеците да си поискат взаимна прошка. Това става след вечерната служба. Само тогава ще можем достойно да започнем настъпващия пост, да го преминем, да се изповядваме и причестим, и като венец да посрещнем очакваното Христово Възкресение”, казва в своята проповед отец Любомир Казашки от Ловешката епархия, който служи в няколко храма там.


Какво четем:

🔴 Любо Нейков: Обичаме, мразим, страдаме, говорим зад гърба си на Балканите живеем като "Столичаните"

🔴 Думата "Прости!" е свързана с преживяване на страдание, мъка , тъга, стрес, начало на лечение

🔴 Най-голямата ни беда е ужасната овча търпимост

Източник: 24 часа



Коментари



горе