10 музея в България, които трябва да посетите




Чудесно, прекрасно, невероятно - тези думи обикновено са значителна част от изразите, които описват някои от българските музеи. Много българи и туристи от чужбина ги изричат на глас, когато посещават някои от местата в България, където бихме могли да станем свидетели на огромното наследство на нашата малка, но красива страна. Тъй като има много обичаи и природни феномени, които са типични за българската земя и не могат да се видят никъде другаде, повечето от тях са намерили своето достойно място в някои от българските музеи.

Българското розово масло е едно от тези български чудеса, които са известни по цял свят и би било престъпление да не се построи подходящ музей за ароматната субстанция. А има ли по-добро място за такава сграда от града на областта най-известна с производството му - Казанлък. Музеят на розата, както го наричат се намира в центъра на красивия град, трите му зали съдържат много информация за розовото масло, снимки, мостри, подробности за производствения процес. Има дори лаборатория за производство и тестване на ароматното чудо, както и подробности около модерното му производство. Разбира се всеки посетител може да напусне музея с някои сувенири - малки бутилки със скъпоценната течност.

Кой казва, че забавлението и музеите не могат да бъдат свързани буквално? Закачките и хумора са основният девиз на Дома на хумора и сатирата в Габрово, градът, който е добре известен в цяла България като столица на смешните случки и истории във всичките им форми. Има хиляди забавни графики, карикатури, скулптури в музея, за който забавлението е основна причина да съществува. Усмивките винаги присъстват на лицата на посетителите, когато стават свидетели на много от забавните навици и обичаи на местните хора, които са намерили място в дома на хумора и сатирата (като този, да отрежат опашките на котките, така че косматите домашни любимци да излизат или влизат в домовете по-бързо и топлината в къщите да не се губи).

Един уникален български деликатес може да накара много чужденци да си оближат пръстите - българското кисело мляко. Всеки българин обича нашето млечно-кисело чудо, но вероятно не всеки знае за музея, посветен на белият, здравословен десерт. Любопитните туристите могат да посетят интересния музей в центъра на с. Студен извор, в традиционна, двуетажна къща. Там те могат да прочетат първата научна публикация (1905) за българската бактерия Lactobacilus вulgaricus, отговорна за съществуването на известния деликатес или да видят много интересни факти за нашето кисело мляко, включително и съвременните подробности за неговото производство или за лечебните му свойства. Местните хора биха предложили да посетите музея през юни, тъй като тогава там е годишния празник на Българското кисело мляко, когато всички туристи биха могли да опитат вкусния продукт и да видят традиционния конкурс за най-добре приготвен домашен бял деликатес.

Click to enlarge image 10-muzeya-v-bylgaria-koito-triyabva-da-posetite-1.JPGОтвори галерията

България има много уникални музеи и още един от тях е Музеят на виното в пещера, специално пригодена за тази цел, в местността Кайлъка край Плевен. Това е мястото, където дори и най-големите експерти ще бъдат очаровани от българските вина, които биха могли да опитат в двете дегустационни зали. Освен това, в залата за историята на известната напитка в България посетителите могат да научат много за българското винопроизводство през вековете и дори да видят вина на преклонната възраст от 30-90 години. Плюс това всеки турист може да премине кратък курс на обучение, където истински експерти учат как да се разпознават видовете вина, кой е най-правилния начин да се държи чашата с вино и т.н.

В България има толкова много разновидности на музеи, че бихме могли да намерим един дори за такова просто нещо като солта, която използваме всеки ден на трапезата ни. И все пак, това не означава, че не може да се насладите на посещението на мястото посветено на "бялото злато", намиращо се в Поморие на брега на Соленото Поморийско езеро. Много снимки показват на туристите древния начин за добиване на солта, който останал непроменен през вековете, има много древни инструменти, които помагали на някогашните майстори в занаята им, а всеки достатъчно любопитен посетител може да вземе участие в производствения процес, с умелото ръководство на истински майстори. Музеят е единствен по рода си в цяла Източна Европа, затова би трябвало да бъде основна част от обиколката на забележителностите в България.

Сред най-известните музеи в света са тези с восъчните фигури на известни личности от миналото и настоящето. Разбира се, в България също имаме един, разположен в някогашната столица Велико Търново и посветен на древната българска история. Това интересно място може да се сравни с машина на времето, където хората могат да видят "истински" и сякаш готови да проговорят фигури на известни български царе от Второто българско царство. Музеят e разположен на възможно най-доброто място, под Митрополитската църква, от където всички гости могат да се насладят и на прекрасната гледка към хълма Царевец. И накрая, за фото-феновете има възможност за прекрасни фото-спомени с дрехи от Средновековието.

Много музеи не са посветени само един аспект или част от човешкото познание, история, или култура. Такива места съчетават няколко от тях и в България един добър пример е Антропологичния музей в София. Той е сравнително нов музей, основан през 2007 г., но това не означава, че няма достатъчно интересни експонати, които да накарат всички туристи да затаят дъх. Експозицията на музея включва костни проби от днешните български земи още от праисторически времена и от тракийската цивилизация, до тези от Средновековието и дори от втората половина на 19 век - епохата на българското Възраждане. Освен това има и много информация за различните начини за погребване на мъртвите през вековете, погребалните ритуали и лечебните методи нашите предшественици. В музея също може да видите реконструкции на различните човешки типове, които са живели по българските земи.

България е известна с множеството си църкви и манастири. Много от тях имат статут на културно-исторически феномен, а някои трябва да бъдат включени сред десетте музеи в България, които трябва да бъдат посетени. Например, Земенският манастир се счита за такава културна забележителност, поради кръстокуполната му архитектура от 11-ти век, както и невероятните му стенописи от втората половина на същия период и три века след това. В него има и няколко древни портрета, сред които е и този на неизвестен български феодал, един от най-старите подобни портрети. От 1966 г. манастирът е обявен за паметник на българската архитектура и живопис.

Един от най-ужасните периоди в българската история е този на 500-те години робство от турската империя. Без съмнение, някои от най-добрите музеи са свързани с годините на трудната борба на българския народ срещу турските поробители. Вероятно най-уникалния сред тях е австрийският параход Радецки, с който знаменитият бунтовник Христо Ботев и неговата чета акостирали на българска земя в град Козлодуй на река Дунав, за да започнат Априлското въстание през 1876 г. Тъй като параходът е изваден от употреба и унищожен през 1924 г., през 1966 г., благодарение на даренията на българските ученици и техните родители в пристанището на Русе е изградена реплика на Радецки. Днес той е музей, който прави кратки туристически турове по брега на река Дунав, в района на Козлодуй.

За съжаление, войната е била съществена част от историята на всяка нация. И все пак, добрата страна на този факт е, че музеите, посветени на военната тема могат да са начин да ни напомнят да не повтаряме грешките от миналото и да се покажат знаменитите дела на храброст през вековете. Българският Нацинолен Военноисторически музей не е изключение, с 28 000 си експоната (включително оръжия, униформи, медали и ордени) и три клона (два във Варна и един в село Крумово) той води посетителите през историята на българската армия. Експозицията извън сградата на музея включва много образци от артилерийски оръжия, оръдия от Руско-турската война и модерни оръжия като ракети и авиационна техника. Библиотеката на музея разполага с над 13 000 тома специализирана литература, които да предложи на туристите.

Експонатите и историята на много други български музеи заслужават да бъдат сред тези, които трябва да бъдат посетени при обиколка на България. Кратка статия не може да ги включи, но един невероятен модерен инструмент като интернет може да помогне.


Какво четем:

🔴 Пловдивската грация Катрин Тасева спечели две титли и "Мис Елегантност" (Видео)

🔴 Живот в Англия: Историята на една българка

🔴 5 златни деца от фондация "Димитър Бербатов"

Източник: spisanie



Коментари



горе