Манолова: Доверието на потребителите в ЧЕЗ е сринато
Доставчиците на услуги да не трябва да имат право да продават дълговете на граждани на колекторски фирми, отсече националният омбудсман по повод публикация в днешния брой на "24 часа"
Доверието на потребителите в ЧЕЗ е сринато, предупреди националният омбудсман на републиката Мая Манолова пред bTV.
Утре всеки проблем със сметка или авария ще се излее в огромно недоверие, аргументира се тя.
И изреди доста аргументи, които я тревожат: "Сделката беше извършена непрозрачно. Няма яснота какви са капиталите, нито сигурност, че купувачът има достатъчен опит, за да управлява това сложно дружество. Няма информация - търси се отвън. И най-вече няма яснота по какъв начин ще бъдат връщани кредитите."
Според нея бъдещият собственик вероятно няма капацитетът да обслужва кредити в такъв мащаб.
"Контролните органи трябва да си свършат работата. Необходими са законодателни проблеми, аз ще следя и двете", предупреди Манолова.
Тя е възмутена от КЕВР. Обясни и защо: "Единственият орган, който има реални правомощия да спре сделката, е заел обичайната си поза на страничен наблюдател, и това е Комисията за енергийно и водно регулиране. КЕВР има такива лостове по чл. 21 т. 23 от Закона за енергетиката и по чл. 92 от Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката.
Омбудсманът настоява за законодателни промени, за да има контрол при всички сделки, при които над 10% от ЕРП се придобиват от някого.
Вторият вариант е държавата да си върне контрола върху ЕРП. Това би следвало да съществува като възможност не само по отношение на ЧЕЗ, а и на останалите две ЕРП. В момента оплакванията и от трите са огромни.
Манолова коментира и публикацията в днешния брой на "24 часа", според която длъжниците у нас са се увеличили от 1 на 2 милиона души. "Това е огромен проблем. В края на месеца правя събитие по темата", обясни омбудсманът. "Аз съм привърженик на идеята доставчиците на услуги да не могат продават дълговете на граждани на колекторски фирми", разкри Манолова.
Днес тя ще помогне на българите, които бяха изоставени на летището в Тимишоара. Има европейска директива, която специално урежда отговорностите, ангажиментите на превозвачите. Хората бяха оставени да бедстват на едно летище от превозвача и той трябва да си плати за това, каза Манолова.
Какво четем:
🔴 За лекаря и Плъха... Слави "изкрещя": Няма да свием байраците!🔴 За кожата на един рентгенолог (обяснение към разочарованата тълпа)
🔴 Господ чува желанието на легендата Апостол Карамитев да си отиде млад и красив
Източник: 24 часа