Вижте, защо на 9 март ден Господ удря 40 пъти с тояга по земята, не бива да провлачваме конец днес - Имен ден празнуват:
Църквата почита на този ден 40-те войника от арменския полк в гр. Севастия, които след жестоки мъчения загиват за своята вяра по време на преследванията на християните от император Лициний (IV в.).
На този ден имен ден празнуват: Млад, Младан, Младе, Младенко, Младко, Младин, Младо, Младомир, Младун, Младьо; Млада, Младана, Младанка, Младина, Младка, Младуна; Валери, Валерия, Вивиан.
Празникът е известен още като
Младенци се вписва в обредната поредица за посрещане на пролетта. Символиката му е обвързана с пролетното възраждане на природата и началото на новия земеделски сезон. Чества се на 9 март и съвпада с църковния празник Свети 40 мъченици. Поради това се срещат и подобни народни названия – Свето четирсе или Светото.
Народно предание разказва, че на този ден Господ удря 40 пъти с тояга по земята,
за да я разбуди за пролетта. Първи усещат това разбуждане 40 вида животни и излизат
от своите зимовища. А останалите животни излизат скоро след това – на пролетния
Поверието е, че на
За земеделците в този ден са най-важни воловете – много почитани като основни
помощници в земеделието. Казват, че на Младенци волът сваля 40-те пояса, които
стягат силната му снага. Поради това на този ден селяните не впрягали воловете,
а само раздавали за тяхно здраве
Вярвали, че посаденият на Младенци босилек е най-уханен и има магическа и лековита
сила.
В празничните ритуали за Младенци централна роля има обредният хляб. Този универсален символ на плодородие и благополучие
служи и като жертвоприношение, и като ценен дар. Навред в България на този ден се раздава, т.е. дарява се обреден хляб. В някои райони наричат тези обредни
хлябове по името на празника –
„Младенци”. Хлябът се раздава най-често за здраве на децата, особено за да не
боледуват от шарка.
На празничната маса се слагат 40 червени чушки, пълнени с боб, а също и 40 сарми
с ориз. Наливат се 40 чашки с вино и 40 с ракия. Изяждат се 40 залъка и се изпиват
40 глътки вода. На този ден стопанинът засява 40 корена и всичко се хваща.
Сред обичаите на празника основно място заема обредното гонене на змии и гущери. Предпазващо съдържание имат всички действия в този обред – паленето на огньове, прескачането им, удрянето по железни предмети и наричането: „Бягайте, змии и гущери, на 40 разкрача”.
Поверия: На този ден не бива да се провлачва конец, за да не се въдят змии и не се споменава името на влечугите.
В Северозападна България те палят огън и в обредно безмълвие посрещат настъпването на деня. По посоката на първия пропял петел гадаят къде ще бъдат най-добрите посеви през годината.
В Хасковско момите, които ще лазаруват, с песни обикалят полето, след което отиват при воденица. Стопанката ги посреща с пита със сребърна пара в нея. Тя разчупва питата и на която мома се падне парата, тя ще бъде водачка на лазарките. Обичаят завършва с хоро на реката, където идват и ергените.
Какво четем:
🔴 За кожата на един рентгенолог - Мнения, акценти и коментари🔴 Леля Илина видяла потресаващото раждане на площада: Страшно беше! Това е 12-то дете на Веска
🔴 Рекорден наплив на българи към Германия
Източник: За Жената